Facebook Google+ Twitter

Pociągiem jeszcze szybciej

Za dwa lata, dzięki nowemu systemowi sterowania pociągiem, do Katowic i Krakowa pojedziemy z prędkością 200km/h. Jak zapowiada rzecznik PKP Krzysztof Łańcucki - dołączymy do grona światowej czołówki.

W kabinach pociągów oraz przy torach zostaną zamontowane specjalne systemy pomagające maszynistom w sterowaniu pociągami, niezbędne przy prędkości przekraczającej 160 km/h.

Umowa PKL z polsko-austriackim wykonawcą konsorcjum Thales Rail Signalling Solutions zostanie podpisana już dziś. Na początek system zostanie zamontowany na odcinku Olszanowice -
Zawiercie. Jego koszt wyniesie około 50 tys. zł. Przeznaczone na to przedsięwzięcie pieniądze znajdują się w budżetach państwa i kolei, jednak PKL stara się również o dofinansowanie z Unii Europejskiej. W drugim etapie planowane jest zamontowanie systemu na odcinku Olszanowice- Grodzisk Mazowiecki.

Za dwa lata podróż z Warszawy do Krakowa i Katowic będzie krótsza o pół godziny.
Natomiast po 2012 roku, po objęciu systemem całej trasy, odległość między Gdańskiem a Krakowem będzie można pokonać w pięc i pół godziny szybciej niż teraz.

Czytaj również:
Polskie TGV za dwa lata

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Uwierzę jak zobaczę...
"odległość między Gdańskiem a Krakowem będzie można pokonać w pięc i pół godziny szybciej niż teraz." Z Gdańska do Krakowa w 5,5h czy 9h-5,5h?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.