Facebook Google+ Twitter

"Początek końca „Gryfii”"? Dramatyczna sytuacja szczecińskiej stoczni

Sytuacja finansowa Szczecińskiej Stoczni Remontowej "Gryfia" jest dramatyczna. Niedawno Stocznia remontowa „Gryfia” i Gdyńska Stocznia „Nauta” znalazły się w zamkniętym funduszu inwestycyjnym MARS Agencji Rozwoju Przemysłu.

Największy dok Stoczni Remontowej "Gryfia" / Fot. Andrzej SadowskiZwiązkowcy obawiali się, że kosztem Gryfii dekapitalizowana zostanie Stocznia „Nauta”. Stocznia Gryfia miała dostać kredyt, kiedy zmieniłby się jej prezes. Prezesem Szczecińskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” 1 lutego został Patryk Michalak, były prezes Stoczni Gdynia SA, a kredytu dalej nie ma. Stocznia Remontowa "Gryfia" postępuje drogą do upadłości. Tymczasem Gdyńska Stocznia "Nauta", otrzymała pieniądze na remont doku. Zarząd Gryfii zajął się kolejną wersją restrukturyzacji zakładu.

15 lutego zarząd Szczecińskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” zawiadomił związkowców, że zamierza zwolnić od 225 do 275 pracowników z 835 osobowej załogi stoczni. Do zwolnienia przewidziano 65 – 75 robotników produkcyjnych, 85 – 95 pracowników pomocniczych, 35 – 45 pracowników technicznych, 25 – 35 osób z kierownictwa i nadzoru i 15 –25 pracowników administracji.

Zgodnie z przepisami, w ciągu 20 dni powinno być podpisane porozumienie ze związkami zawodowymi. Związkowcy zwrócili się do zarządu Gryfii o przedstawienie szczegółowego programu naprawczego. W ubiegły czwartek otrzymali dokument o nazwie „Kierunki restrukturyzacji Szczecińskiej Stoczni Remontowej „Gryfia”, jednak okazał się zbyt ogólny.

Związki zawodowe zapowiadają walkę o każde miejsce pracy, jednak obawiają się, że zwolnienia doprowadzą do takiej sytuacji, jak było w przypadku Stoczni Szczecińskiej Nowej. Wygląda na to, że zwolnienia pracowników doprowadzą stocznię do utraty znaczenia, atrakcyjności dla klientów i likwidacji. Wtedy dotychczasowe kontrakty Stoczni Gryfii, przejęła by Gdyńska Stocznia „Nauta” i to byłby koniec wielkiego przemysłu stoczniowego w Szczecinie.

Ponoć w Szczecinie, wszelka działalność stoczniowa ma być zabroniona.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

stoczniowiec
 • stoczniowiec
 • 30.12.2011 10:45

Szczecińska Stocznia Remontowa "Gryfia" nie może upaść!

Komentarz został ukrytyrozwiń
mira Stara
 • mira Stara
 • 06.03.2011 10:51

a potem wezmą się za rolników. Tez za dużo produkują.Po wejściu do UE było wiadomo,że Polska będzie upadać. Stocznie,rolnicy. Jeszcze Z.Ch. Police zostały.Ciekawe co rząd dalej zamierza. Z tego co widać NIC!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Johan cruyf
 • Johan cruyf
 • 02.03.2011 09:33

PO doprowadziła Szczecin do upadku. Zniszczyła tam cały przemysł gnoi Szczecin na potęgę. A co Szczecin na to / Ano dalej POpiera PO i Tusia. Brawo róbcie tak dalej, podżynajcie juz coraz cieńsza gałązkę na której siedzicie

Komentarz został ukrytyrozwiń
alfa
 • alfa
 • 02.03.2011 07:35

Nauta nie dostała żadnych pieniędzy na remont doku - ktoś tu szerzy powielane ploty i nieprawdę. Natura polaka jest taka, że jak się w jego ogródku źle dzieje, to na pewno winny jest sąsiad, bo u niego w ogródku obrodziło i jest zbyt pięknie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wygląda na to, że naszemu rządowi „bliższa koszula ciału” i jeżeli ma coś zostać z polskiego przemysłu, to tylko na osi Warszawa - Gdańsk i Warszawa - Śląsk.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Obserwator
 • Obserwator
 • 01.03.2011 00:14

TFI -szemrany właściciel po to właśnie przejął stocznie....Interesy trójmista są ważniejsze.....

Komentarz został ukrytyrozwiń
antek patelmitrz
 • antek patelmitrz
 • 27.02.2011 18:14

stocznie padają bo były konkurencją dla stoczni zachodnich,wkrótce nic Polska nie będzie produkować,wystąpić z Unii póki jeszcze całkowicie majątku nie rozkradli.Polska w Unii to 2 nd hand.

Komentarz został ukrytyrozwiń
FUN
 • FUN
 • 27.02.2011 15:49

Niema upadłości bez Solidarności.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.