Facebook Google+ Twitter

Początek świąt wielkanocnych w Jerozolimie

Obchody Wielkiego Tygodnia w Jerozolimie nabrały w tym roku wyjątkowych rozmiarów. Ponieważ w tym roku Wielkanoc wypada w tych samych dniach w Kościele wschodnim i zachodnim, tysiące wiernych różnych wyznań zebrało się w świętym mieście równocześnie.

Bazylika Grobu Pańskiego w Jerozolimie / Fot. Public DomainW czwartek we wszystkich kościołach miało miejsce wspomnienie Ostatniej Wieczerzy, wydarzeń poprzedzających mękę Jezusa. W Jerozolimie, gdzie swoje świątynie ma wiele wspólnot chrześcijańskich, dzień ten obchodzono wyjątkowo.

Fouad Twal, pochodzący z Jordanii katolicki arcybiskup i łaciński patriarcha Jerozolimy, podczas mszy w Bazylice Grobu Pańskiego obmył stopy dwunastu studentom teologii. Podobnie obchody tego dnia wyglądały między innymi w kościele Świętego Józefa, gdzie zebrali się pielgrzymi Kościoła syriackiego, jednej ze wschodnich wspólnot chrześcijańskich. W Kościele luterańskim, pod przewodnictwem pastora Ibrahima Azira, odprawiono drogę krzyżową, w której udział wzięli przedstawiciele korpusów dyplomatycznych Niemiec, Danii, Szwecji i Norwegii.

W Wielki Piątek tysiące osób przybyło do Jerozolimy, aby wziąć udział w symbolicznej drodze krzyżowej ulicami świętego miasta. Byli wśród nich Palestyńczycy, pielgrzymi z Bliskiego Wschodu oraz wszystkich stron świata, także z Polski.

Najważniejszym wydarzeniem w Wielki Piątek była właśnie tradycyjna droga krzyżowa, przebiegająca, jak co roku, uliczkami starej Jerozolimy. Tłumy wiernych różnych Kościołów chrześcijańskich odbyły ją niosąc liczne krzyże i śpiewając pieśni religijne. Procesja zakończyła się w Bazylice Grobu Pańskiego, gdzie symbolicznie złożono ciało Chrystusa. Poza tym miejscem, Liturgia wielkopiątkowa odbywała się w Jerozolimie we wszystkich kościołach, należących do licznych wspólnot chrześcijańskich, z których wiele sięga swoimi korzeniami do początków chrześcijaństwa.

Obchody Wielkiej Nocy, jak wszystkie święta w Jerozolimie, mijają w cieniu sporów i wzmożonych środków bezpieczeństwa, wprowadzonych przez okupujące wschodnią Jerozolimę siły Izraela. Wzdłuż tradycyjnej trasy drogi krzyżowej oraz przy wszystkich ulicach prowadzących do Bazyliki Grobu Pańskiego policja ustawiła bariery, mające ułatwić zapanowanie nad tłumem. Okazały się one nie do przekroczenia dla wielu arabskich, głównie palestyńskich chrześcijan, których nie wpuszczono do wnętrza świątyni. W efekcie dały się słyszeć okrzyki potępiające Izrael i wzywające do wyzwolenia Palestyny.

Zdenerwowanie wiernych było czasami bardzo wyraźne, ale też zrozumiałe. Według ich relacji, izraelska policja wpuszczała do Bazyliki w pierwszej kolejności niearabskich cudzoziemców, a dopiero później pozostałych, poczynając od pielgrzymów z Egiptu. Środki bezpieczeństwa skutkowały żalem wiernych, że obchody straciły na swojej doniosłości, oraz że w takich okolicznościach nie jest łatwo znaleźć nawet chwili skupienia na modlitwę. Jednak segregacja przy wejściu do bazyliki, pociągająca za sobą wykluczenie wielu wiernych z udziału w liturgii, były jedynie rysą na wyrażanej przez pielgrzymów radości, że mogą być w Jerozolimie w tym okresie, tak ważnym dla wszystkich chrześcijan.

Źródła:
maannews.net
alkhaleej.ae
wafa.ps
al-ayyam.ps

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ciekawe doniesienie i sprawnie napisane. Daję gwiazdki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo interesujący artykuł, nareszcie Wielkanoc ze świata. *5

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.