Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2624 miejsce

Początek świata - transmisja na żywo

Największe i najpotężniejsze urządzenie zbudowane kiedykolwiek na świecie. Nieprawdopodobna ilość wytworzonej energii, niewyobrażalna ilość danych. 10 września na żywo będzie transmitowany eksperyment, w którym czas cofnie się o 14 mld lat - zostaną w nim odtworzone warunki bliskie panującym po wielkim wybuchu.

Wszystko gotowe... można zaczynać / Fot. Julian Herzog/ Creative Commons Attribution ShareAlike 3.0 UnportedNa granicy francusko-szwajcarskiej znajduje się największy na świecie ośrodek naukowo-badawczy: Europejski Ośrodek Badań Jądrowych (fr. Conseil Européen pour la Recherche Nuc léaire – CERN). Zrzesza niespotykaną liczbę 20 państw, pracuje w nim blisko 3 tys. osób, od inżynierów po robotników, w laboratoriach praktykują najwyśmienitsze umysły z całego globu. Jednym słowem - wielka sprawa.

Jesteśmy w przededniu największego, w dotychczasowej historii świata, eksperymentu naukowego. Naukowcy CERN, dysponują największą na świecie maszyną, nazwaną LHC (Large Hadron Collider) czyli Wielkim Zderzaczem Hadronów. Przeprowadzając proces zderzania ze sobą silnie oddziałujących, najmniejszych elementarnych cząsteczek, mają uzyskać szereg odpowiedzi, mogących zmienić naszą wiedzę o wszechświecie. LHC - "zderzacz" jest akceleratorem - kolistym tunelem, o obwodzie 27 km (!) mieszczącym się ok. 100 m pod ziemią, na obszarach zarówno Francji jak i Szwajcarii.

LHC w całej okazałości, z lotu ptaka / Fot. CERNW tej olbrzymiej maszynerii (poza tunelem, do eksperymentu użyte są niezliczone ilości rozmaitych urządzeń, aparatów pomiarowych, narzędzi i instrumentów) dwa niezależne od siebie strumienie protonów, rozpędzone zostaną do niewyobrażalnych prędkości (z ang. accelerate - przyspieszenie), bliskim prędkościom światła (proces ten już się rozpoczął). Dla zobrazowania prędkości - strumienie będą okrążać 27 km tunel ponad 11 tys. razy na sekundę! Następnie skierowane zostaną tak, aby w kilku punktach wzajemnie się zderzać (ok. 30 mln zderzeń na sekundę!). Siłę i sposób ich zderzeń zapisze sześć zespołów detektorów - urządzeń odczytujących, a otrzymane wyniki pozwolą naukowcom na potwierdzenie rozmaitych teorii (np. cząstek Higgsa) oraz uzyskanie olbrzymiej ilości danych na temat otaczającej nas materii, antymaterii czy nawet dodatkowych wymiarów przestrzennych.

Wnętrze tunelu / Fot. Juhanson/ GNU Free Documentation License,Już 10 września rozpocznie się proces pierwszego zderzania strumieni (można będzie oglądać transmisję na żywo w internecie ). Naukowcy twierdzą, że uda im się uzyskać warunki bliskie tym, jakie panowały we wszechświecie zaraz po wielkim wybuchu! Wielki entuzjazm towarzyszący eksperymentowi, rozbudzone wielkie nadzieje - w środowiskach naukowych wydarzenie to komentowane jest bardzo pozytywnie, ochrzczono go mianem „przełomowego”. Można jednak spotkać się z nielicznymi "opiniami" sceptyków, które sugerują, że skutki uboczne, mogące pojawić się podczas eksperymentu, okażą się tragiczne w skutkach – wystarczy jedna, mikroskopijna „czarna dziura”, aby w krótkim czasie, nieupilnowana, rozrosła się, pochłaniając Ziemię! Czy więc będziemy mieli koniec świata za kilka dni?

Skala tego eksperymentu jest olbrzymia – precyzyjnie wykonany tunel, nieprzeliczalna ilość pieniędzy poświęcona na badania, niespotykane dotąd, wspólne pokojowe, porozumienie 20 państw, olbrzymie (osiągające wielkości czteropiętrowego budynku!), skomplikowane i dokładne urządzenia do odczytu danych, największe umysły naszych czasów – ponad 1800 fizyków zaangażowanych w LHC… spokojnie, to się nie może nie udać…

Wszystkich zainteresowanych odsyłam do bardziej fachowych źródeł:
Polska strona CERN
CERN - strona oficjalna
Polska strona LHC

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

Strasznie ciekawe:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mała uwaga. CERN to nie jest w ogóle największy ośrodek naukowo badawczy na świecie. Największy, ale fizyki cząstek elementarnych, a to dość wąska specjalizacja :)
Jeśli chodzi o liczbyto wiele z ośrodków badawczych NASA jest większych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

zeby tylko wsjo w powietrze nie wyleciało;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.09.2008 14:25

Myślę, że pewne wstawki w Twoim tekście są niepotrzebne. Ale to dobrze dowiedzieć się czegoś nowego o naszym wspaniałym świecie.
Przebóg! Świat staje się tak bardzo, bardzo mały. Poznać niezgłębione teorie ognia, odszukać fenomen wody, przeniknąć nieprzenikalną materię istoty rzeczy, dotrzeć do początków wszechświata. Czuję się mały.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A jaka jest szansa, że pochłonie Ziemię??
I co da ten eksperyment?? W sensie, pożytecznego, na co przyda się ta wiedza...?

Komentarz został ukrytyrozwiń

hmmm nie wiem co mam o tym myśleć, ciekawe to na pewno, ale czy nie będzie właśnie jakichś skutków ubocznych?

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) :) będę oglądać :)
10 września będę w Krakowie, więc się Zbyszku ne martw :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.09.2008 11:00

i oczywiście plus za rzetelny przekaz informacji!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.09.2008 10:59

Zaczynam się bać o nasze dziewczyny w Szwajcarii - Basia, Ewa i teraz jeszcze Agata - trzymajcie sie i dajcie znać jak tam po 10 września będzie !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobry, niewyssany z palca temat.
Bardzo dobrze napisany materiał, obiecujący styl.
Na wszelki wypadek, gdyby do końca świata jednak nie doszło: plus! ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.