Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Początek świata - transmisja na żywo

Piotr Smółka
Piotr Smółka
LHC w całej okazałości, z lotu ptaka
LHC w całej okazałości, z lotu ptaka CERN
Największe i najpotężniejsze urządzenie zbudowane kiedykolwiek na świecie. Nieprawdopodobna ilość wytworzonej energii, niewyobrażalna ilość danych. 10 września na żywo będzie transmitowany eksperyment, w którym czas cofnie się o 14 mld lat - zostaną w nim odtworzone warunki bliskie panującym po wielkim wybuchu.

Na granicy francusko-szwajcarskiej znajduje się największy na świecie ośrodek naukowo-badawczy: Europejski Ośrodek Badań Jądrowych (fr. Conseil Européen pour la Recherche Nuc léaire – CERN). Zrzesza niespotykaną liczbę 20 państw, pracuje w nim blisko 3 tys. osób, od inżynierów po robotników, w laboratoriach praktykują najwyśmienitsze umysły z całego globu. Jednym słowem - wielka sprawa.

Jesteśmy w przededniu największego, w dotychczasowej historii świata, eksperymentu naukowego. Naukowcy CERN, dysponują największą na świecie maszyną, nazwaną LHC (Large Hadron Collider) czyli Wielkim Zderzaczem Hadronów. Przeprowadzając proces zderzania ze sobą silnie oddziałujących, najmniejszych elementarnych cząsteczek, mają uzyskać szereg odpowiedzi, mogących zmienić naszą wiedzę o wszechświecie. LHC - "zderzacz" jest akceleratorem - kolistym tunelem, o obwodzie 27 km (!) mieszczącym się ok. 100 m pod ziemią, na obszarach zarówno Francji jak i Szwajcarii.

W tej olbrzymiej maszynerii (poza tunelem, do eksperymentu użyte są niezliczone ilości rozmaitych urządzeń, aparatów pomiarowych, narzędzi i instrumentów) dwa niezależne od siebie strumienie protonów, rozpędzone zostaną do niewyobrażalnych prędkości (z ang. accelerate - przyspieszenie), bliskim prędkościom światła (proces ten już się rozpoczął). Dla zobrazowania prędkości - strumienie będą okrążać 27 km tunel ponad 11 tys. razy na sekundę! Następnie skierowane zostaną tak, aby w kilku punktach wzajemnie się zderzać (ok. 30 mln zderzeń na sekundę!). Siłę i sposób ich zderzeń zapisze sześć zespołów detektorów - urządzeń odczytujących, a otrzymane wyniki pozwolą naukowcom na potwierdzenie rozmaitych teorii (np. cząstek Higgsa) oraz uzyskanie olbrzymiej ilości danych na temat otaczającej nas materii, antymaterii czy nawet dodatkowych wymiarów przestrzennych.

Już 10 września rozpocznie się proces pierwszego zderzania strumieni (można będzie oglądać transmisję na żywo w internecie ). Naukowcy twierdzą, że uda im się uzyskać warunki bliskie tym, jakie panowały we wszechświecie zaraz po wielkim wybuchu! Wielki entuzjazm towarzyszący eksperymentowi, rozbudzone wielkie nadzieje - w środowiskach naukowych wydarzenie to komentowane jest bardzo pozytywnie, ochrzczono go mianem „przełomowego”. Można jednak spotkać się z nielicznymi "opiniami" sceptyków, które sugerują, że skutki uboczne, mogące pojawić się podczas eksperymentu, okażą się tragiczne w skutkach – wystarczy jedna, mikroskopijna „czarna dziura”, aby w krótkim czasie, nieupilnowana, rozrosła się, pochłaniając Ziemię! Czy więc będziemy mieli koniec świata za kilka dni?

Skala tego eksperymentu jest olbrzymia – precyzyjnie wykonany tunel, nieprzeliczalna ilość pieniędzy poświęcona na badania, niespotykane dotąd, wspólne pokojowe, porozumienie 20 państw, olbrzymie (osiągające wielkości czteropiętrowego budynku!), skomplikowane i dokładne urządzenia do odczytu danych, największe umysły naszych czasów – ponad 1800 fizyków zaangażowanych w LHC… spokojnie, to się nie może nie udać…

Wszystkich zainteresowanych odsyłam do bardziej fachowych źródeł:
Polska strona CERN
CERN - strona oficjalna
Polska strona LHC

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto