Facebook Google+ Twitter

Początki dziesiątej muzy i najnowsza muzyka

W czwartek, 22 marca, w warszawskim kinie Iluzjon zaczyna się "5. Święto Niemego Kina". Do filmów z początku zeszłego stulecia zagrają m.in. Simple Acoustic Trio, Aga Zaryan, Mitch&Mitch, czy Muzykoterapia. Pokazy potrwają cztery dni.

Pierwszym niemym filmem z muzyką na żywo jaki widziałam był „Pancernik Potiomkin”, „udźwiękowiany” niejako „na bieżąco” przez zespół „Ścianka” (który notabene kocham od tego pamiętnego momentu, a nawet bardziej). Wydarzenie to miało miejsce 25 lipca 2003 r., podczas Festiwalu Filmowego Era Nowe Horyzonty w Cieszynie. Screen ze strony http://www.snk.org.pl/snk/index.php?menu=0

Teatr im. Adama Mickiewicza rozbrzmiewał wtedy muzyką Ścianki, podczas gdy na ekranie pojawiały się obrazy, o których umiejętność nagrania nie podejrzewałabym filmowców w 1925 r. Siła propagandy jest ogromna... Grunt, że po projekcji pozostał mi sentyment do odeskich schodów (motywu wykorzystanego chociażby w „Nietykalnych” Briana De Palmy czy osobiście pojawiającego się w „Déja vu” Ryszarda Zatorskiego i Juliusza Machulskiego) i niemych filmów z muzyką na żywo. Okazji do obejrzenia tego typu pokazów nie ma zbyt wiele - nadarzają się przy kilku festiwalach czy wydarzeniach kulturalnych.

Dla fanów kina niemego salę kinową udostępnia co roku warszawskie kino Iluzjon. Od 22 do 25 marca odbędzie się tam „5. Święto Niemego Kina” – zderzenie początków dziesiątej muzy z najświeższą muzyką. Na kinowym ekranie, oprócz niemych dzieł pojawią się przedwojenne reklamy i zwiastuny filmowe, a przed ekranem artyści zaprezentują muzykę stworzoną specjalnie na potrzeby danego filmu. Jazz, klasyka, elektronika... znajdzie się miejsce dla każdego gatunku.

W tym roku w programie festiwalu znalazły się filmy, które powstały od 1908 do 1939 r. Właśnie najnowszy z zestawu – polski film „Pięć miast” - został wybrany na uroczyste otwarcie festiwalu 22 marca o 19.30. Do historii Żydów z Krakowa, Lwowa, Wilna, Warszawy i Białegostoku zagra Simple Acoustic Trio, czyli Marcin Wasilewski, Sławomir Kurkiewicz i Michał Miśkiewicz. Zaczynamy więc jazzem, w nurt którego wpisuje się także Aga Zaryan, obecna na drugim dniu festiwalu - w piątek o 19 zagra do niemieckiego filmu z 1927 r. „Tragedia dziewczyny ulicznej” Brunona Rahna.

To historia ulicznicy zakochanej w studencie z Astą Nielsen w roli głównej i dowód na to, że tragedie miłosne od zawsze zajmują naczelne miejsce w filmowej tematyce. W piątek pół godziny przed północą radziecki film „Wiosną” z 1929 r. być może wreszcie przywoła wiosnę u nas. Zagra SLG, czyli dla odmiany klubowo. Chyba najbardziej oczekiwane pokazy – przynajmniej przeze mnie i znanych mi osób wybierających się na festiwal – odbywają się w sobotę.

Po pierwsze o 16.30 Muzykoterapia zagra do zestawu obrazów pioniera filmów sensacyjnych Luisa Feuillade’a powstałych we Francji na przełomie lat 1908 - 1913. Gościem pokazu będzie wnuk Feuillade’a, który przedstawi filmy i sylwetkę dziadka. Po drugie – o 23.45 zobaczyć będzie można pierwszą superprodukcję o dinozaurach i pierwszą z adaptacji powieści Arthura Conana Doyle’a, czyli „Zaginiony Świat” Harry’ego O. Hoytta z 1925 r. Odświeżona historia zostanie opatrzona muzyką Mitch & Mitch.
W niedzielę będzie można zobaczyć zestaw „Najzabawniejsze komedie” z udziałem najlepszych komików z Francji i USA z lat 1910 - 1922. Do śmiechu zagrają Patryk Zakrocki & Hopsiup Project.

Wymienione projekcje to tylko część czterodniowego
programu „5. Święta Niemego Kina”. Szczegółowe informacje, wraz z cennikiem i numerem telefonu, pod którym sprawdzicie, czy bilety w ogóle jeszcze można dostać, znajdziecie na
http://www.snk.org.pl/snk/index.php?menu=0.

Tu dostępne jest także archiwum poprzednich edycji festiwalu i galerie zdjęciowe. Organizatorem festiwalu jest jak co roku Filmoteka Narodowa. Patronami medialnymi imprezy są TVP Kultura, Radio PiN, Aktivist, Rzeczpospolita, stopklatka.pl, WiK i Popup.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.