Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24283 miejsce

Początki Internetu to lata 60. minionego wieku!

"Masowy" Internet narodził się w 1995 roku. Jednak początki sieci datuje się na lata 60. XX wieku!

Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 / Fot. WU WaiPod koniec lat 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych powstała ARPA, czyli Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych. Organ ten odpowiadał za rozwój technologii wojskowych. W latach 60. XX wieku - ARPA na zlecenie amerykańskiego rządu, rozpoczęła intensywne prace nad Internetem. Nowy projekt miał zagwarantować bezpieczeństwo komunikacyjne w czasie wojny z Sowietami.

Internet musiał także "wytrzymać" atak jądrowy. W 1969 roku, agencja stworzyła pierwszą sieć internetową o nazwie ARPANet, która umożliwiała dzielenie się mocą obliczeniową komputera przez różne centra komputerowe i grupy badawcze pracujące dla ARPA. Ciekawostką jest fakt, że pierwszymi testerami Internetu nie byli wojskowi tylko uczeni i studenci z kilku ośrodków akademickich. Warto tutaj wspomnieć o: uniwersytetach z Los Angeles, Santa Barbara i Salt Lake City. Nie możemy oczywiście pominąć trzech "stworzycieli" ARPANetu - Bolta, Beranka i Newmana z firmy BBN.

Rząd amerykański po kilku latach testowania sieci, oficjalnie zaprezentował ARPANet w 1972 roku w Waszyngtonie. W miarę rozwoju Internetu, sieci wymagały połączenia. Dlatego przystąpiono do prac na protokołem kontroli przesyłu. Pierwszy protokół określono jako TCP, natomiast drugi (w 1978 roku) jako IP (protokół wewnątrzsieciowy). Oba stworzyły jeden protokół, znany do dzisiaj - TCP/IP.

Końcówka lat 70. XX wieku to prawdziwy "wysyp" pomysłów w świecie Internetu. Dzięki studentom z Chicago w latach 1977-1978 powstaje program "moden", umożliwiający wymianę plików między komputerami. Program nie funkcjonowałby poprawnie, gdyby nie BBS, czyli elektroniczne biuletyny informacyjne, pozwalające na obsługę Internetu. Przypomnijmy, że BBS oraz CBBS (pokrewny) posiadały licencję public domain. Oznaczało to, że programy nie były objęte prawami autorskimi.

Na początku lat 80. XX doszło do podziału sieci w USA - wojsko tworzy własny Internet pod nazwą Milnet, a naukowcy korzystają z ARPA-Internet. Rok 1983 to premiera programu Fido i sieci FidoNet - są one środkiem komunikacji między komputerami (opierają się o sieć telefoniczną). Równocześnie w Stanach Zjednoczonych działa połączona sieć z Berkeley - ARPANet i Usenet.

Lata 90. XX wieku to gwałtowny rozwój Internetu w Europie i USA. W roku 1990 Berners-Lee i Robert Cailliau prezentują edytor i przeglądarkę plików. Cztery lata później swoją premierę ma pierwsza zaawansowana przeglądarka - Netscape Navigator. "NN" rozpowszechnił się w 1995 roku i ta właśnie data uznawana jest za narodziny "prawdziwego" Internetu...

Źródło: M.Castells Galaktyka Internetu

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.