Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5870 miejsce

Poczet komendantów głównych polskiej Policji cz.1

Zmieniało się umundurowanie, wyposażenie, nazewnictwo. Zmieniali się przede wszystkim policjanci. Postanowiliśmy przybliżyć sylwetki jej komendantów ( od 1990 r.), ludzi tworzących historię Policji.

 / Fot. Archiwum PolicjiNadinsp. Leszek Lamparski / 20 V 1990 - 18 VI 1991/

- „To, co działo się wówczas, na przełomie lat 1989/90, było swoistą rewolucją, jeśli chodzi o naszą formację. Rewolucją, która polegała między innymi na tym, że w wyniku wewnętrznej weryfikacji wymieniono wszystkich komendantów wojewódzkich. Nastąpiła także gwałtowna zmiana organizacyjna i kadrowa w Komendzie Głównej Policji – efekt był taki, że nadzór nad tworzoną właśnie formacją zaczęli sprawować ludzie dotychczas pracujący na różnych szczeblach. Nie ostał się nikt – od komendanta głównego, przez dyrektorów biur, aż po komendantów wojewódzkich rządy zaczęli sprawować nowi ludzie.

Była to nowa jakość – rozpoczęło się budowanie wszystkich struktur na nowo, od „podszewki”, jednak z zachowaniem pewnych zasad stworzonych jeszcze w końcu lat 80. ubiegłego wieku. Te nowe zasady wypracowano w przewidywaniu rychłych zmian w naszym kraju i ja, kiedy zostałem komendantem, zacząłem je po prostu wprowadzać, bez większego zastanowienia, bo nie było na to zwyczajnie czasu” - mówił w „Kwartalniku Policyjnym” nr 2 2009.

 / Fot. Archiwum PolicjiInsp. Roman Hula /17 VII 1991 - 14 I 1992/

7 września 1989 roku jako komendant miejski MO w Piekarach Śląskich wspólnie z 54 podwładnymi wystąpił przeciwko szefowi MSW Czesławowi Kiszczakowi i wysłał list do premiera T. Mazowieckiego z deklaracją poparcia i lojalności. Przedstawiają 14 postulatów, wśród których pojawia się żądanie oddzielenia MO od SB, likwidacji pionu polityczno – wychowawczego i odpolitycznienie MO.

W dniach 9-10 stycznia 1900 roku w Kiekrzu koło Poznania odbył się I zjazd delegatów grup inicjatywnych i komitetów założycielskich związków zawodowych oraz rad funkcjonariuszy z całego kraju. Przybyło około 300 funkcjonariuszy. W drugim dniu do Kiekrza przybyli komendant główny MO gen. dr Zenon Trzciński, szef Służby Kadr, Szkolenia i Wychowania MSW płk Leszek Lamparski.

Zjazd jednogłośnie przyjął wniosek komisji programowej o powołaniu NSZZ FMO. Delegaci postanowili, że najwyższym organem decyzyjnym Związku będzie Krajowa Komisja Koordynacyjna, organem kierującym 15 – osobowe Prezydium KKK. Pierwszym przewodniczącym KKK wybrano kpt. Romana Hulę, „Wałęsę” polskiej Policji.

Roman Hula, góral z Zakopanego, podoficer Marynarki Wojennej, ratownik górniczy. Zastępca szefa Rejonowego Urzędu Spraw Wewnętrznych ds. Milicji w Piekarach Śląskich, kierownik sekcji zabójstw w Wydziale Kryminalnym Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, komendant wojewódzki, a następnie komendant główny Policji.

 / Fot. Archiwum PolicjiNadinsp. Zenon Smolarek / 25II 1991- 8II 1995/

W trakcie służby zajmował stanowiska: starszego referenta i kierownika inspektoratu RD MO w Pile, zastępcy komendanta miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim oraz przez 19 lat zastępcy naczelnika i naczelnika Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Poznaniu.

Komendant wojewódzki Policji w Poznaniu i komendant główny.

Inicjator budowy Pomnika Pomordowanych Policjantów II RP Województwa Poznańskiego, którego uroczyste odsłonięcie nastąpiło 27 maja 2010 r.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.