Facebook Google+ Twitter

Poczobut na wolności. Dziennikarz został skazany na 3 lata w zawieszeniu

Andrzej Poczobut został skazany na 3 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata przez sąd w Grodnie.

Andrzej Poczobut / Fot. BelSHARP/GNU Free Documentation LicenseBiałoruski sąd wydał wyrok w sprawie Andrzeja Poczobuta. Dziennikarz "Gazety Wyborczej" został skazany na 3 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Poczobut to działacz związku Polaków na Białorusi oraz korespondent "Gazety Wyborczej". Należy do przeciwników białoruskiego prezydenta. W swoich artykułach wielokrotnie krytykował Aleksandra Łukaszenkę za niedemokratyczne działania oraz łamanie praw człowieka.

Sikorski: Poczobut jest zakładnikiem politycznym relacji polsko-białoruskich


Prokuratura w Grodnie 18 marca 2011 roku postawiła Poczobutowi zarzut znieważenia Aleksandra Łukaszenki. W cyklu artykułów opublikowanych na łamach "Gazety Wyborczej" oraz portalu "Biełorusskij Partizan", dziennikarz opisywał metody stosowane przez reżim białoruskiego prezydenta.

"Zarzuty wobec niego były absurdalne. Cały proces stanowił element gry politycznej, którą nieustannie prowadzi reżim Łukaszenki. Polska i Unia Europejska oczekują demokratyzacji Białorusi." - stanowczo wyraził swoją opinię w wypowiedzi dla TVN24, przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Andrzej Halicki.

Niespodziewanie 6 kwietnia 2011 roku Poczobut został aresztowany po tym, jak próbował dotrzeć do Mińska. W stolicy Białorusi miał wziąć udział w telekonferencji z oficjelami struktur europejskich. Początkowo działacz miał przebywać w areszcie 72 godziny. Został jednak do odwołania osadzony w areszcie śledczym, gdzie przebywał przez czas trwania procesu sądowego aż do dziś.

"Cieszę się, że mój mąż jest już na wolności. Nie znam szczegółów dotyczących procesu." - tak na gorąco w wypowiedzi dla TVN24, decyzję sądu w Grodnie skomentowała Oksana Poczobut.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (21):

Sortuj komentarze:

@ Mariusz Orłowski

"4) Tak więc podważanie przez was prawa i niezawisłości sądu białoruskiego jest hipokryzją, gdyż nie ma żadnych zasadnych przesłanek aby to podważać, a ignorujecie sytuację we własnym kraju (prawdopodobniejsze jest, że to w Polsce sądy nie są niezawisłe, skoro orzeczenia Trybunału Międzynarodowego w każdym roku nakazują RP wypłacać ogromne odszkodowania za niesprawiedliwe wyroki zapadłe w polskich sądach, a wyroki sądów białoruskich są podważane epizodycznie)"
Skarga do Trybunału Sprawiedliwości nie musi wynikać z braku niezawisłości sądów, a z samego prawa.
Sąd polski orzeka w ramach polskiego prawa, które to prawo jest w Strasburgu kwestionowane.

Przykład z ostatniej chwili. W Strasburgu wygrał sprawę dziennikarz skazany za publikację nieautoryzowanego wywiadu. Skazany w obu instancjach sądu polskiego. Trybunał Konstytucyjny orzekł o zgodności prawa prasowego z Konstytucją. Stronę dziennikarza trzymał tylko RPO.
A Trybunał w Strasburgu podważył polskie prawo, nie decyzję sądów. Prawo rodem z "jaruzelskiego" PRL.

Szczegóły tutaj:
http://panorama.media.pl/content/view/386276/

Na Białorusi chcący skarżyć państwo obywatel, musi się liczyć z "odwetem" państwa wobec nieporównanie większego udziału państwa w gospodarce chociażby.

Komentarz został ukrytyrozwiń

PAMOWIE CO SIE DZIEJE POSTRASZYLI PRZYTRZYMALI I PUSCILI Z POWARZNYM OSTRZEZENIEM ZE MOGA ODWIESIC I DOLOZYC ,POWIEM TAK TROCHE POZNALEM BIALORUSINOW,TO TWARDZI LUDZIE ITP. ROZUMIE ZE TRZEBA WSPIERAC DEMOKRACJE NA BIALORUSI PREDZEJ CZY PUZNIEJ TAK SIE STANIE ,SEK W TYM JAKIM KOSZTEM I CZY DUZO KRWI SIE POLEJE WIEMY CO BYLO U NAS ALE MYSMY TO JUZ PRZEZYLI A I WIELU JUZ TEGO NIEZNA MLODYCH LUDZI OSOBISCIE WSPOLCZUJE BIALORUSI UWARZAM ICH ZA LUDZI SILNYCH ODWARZNYCH ONI SA DOTEGO ZDOLNI ABY ZAISTNIAL TAM PORZADEK ALE JESZCZE TROCHE CZASU UPLYNIE ZANIM BIALORUS BEDZIE W UNI EUROPEJSKIEJ PODOBNIE JAK ICH SASIADKA UKRAINA TROCHE TO JESZCZE POTRWA JA WOLAL BYM IM TEGO BULU RODZENIA DEMOKRACJI OSZCZEDZIC ALE TO JUZ TYLKO OD NICH SAMYCH ZALEZY .ROSJA USZLA I KANIEC POJEDNANIA Z WIEKA RACCIJA .NA KONIEC TYLKO DODAM ZE KAZDY NAROD ODPOWIE ZA SWOJE GRZECHY SAM.DLUGOSZ ROMAN.

Komentarz został ukrytyrozwiń
jm
 • jm
 • 06.07.2011 22:44

@Mariusz Orłowski >>
Pisząc, zebrałeś w jednym miejscu wypowiedzi zawarte w kilku wpisach. Mam na myśli te poważne i merytoryczne. I tu raz jeszcze skonkluduję : w części zasadniczej, jest zgoda. Ale forma w jakiej piszesz jest daleka od tej jaka powinna być. Cytuję fragment "3) W waszej Polsce aresztuje się nawet bezdomnych za obrazę głowy.... itd. Tak w naszej. I jest jeszcze wiele sytuacji których nie powinno być. To tak jakbym powiedział ..waszego Poczobuta etc. Tak formułując wypowiedź znięchęcasz nie tylko do siebie wielu z nas. Nie licytujmy jaki jest Łukaszenka, czy były przekręty,czy nie - on został wybrany. Nikt za Was go nie wybrał tak jak nikt za Was go nie zdetronizuje. Macie Poczobuta, Borys i oni odpowiadają, bez względu na koligacje, przed Waszym prawem. Jest stara maksyma - Twarde prawo, ale prawo i tego się trzymajmy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
edwin
 • edwin
 • 06.07.2011 18:59

@myNaród [16:32]
Drogi Pafnucy ! Widzę, że kolejny raz zapomniałeś o tabletkach! Kolejny raz popadasz w euforię, a jest to złudny stan. Upierdliwy to jesteś od zawsze, ale teraz stajesz się gnuśny i zaczynasz bredzić, ale nie o to chodzi. To nieważne. Dobry człowieku ! Ogarniające Cię znudzenie a może także stany depresyjno-maniakalne pojawiają się w wyniku niedostrzegania jakim jesteś szczęściarzem !! Otóż szczęście Twoje, Pafnucy, polega na tym, że Ci penis nie wyrósł między oczami. Nie idzie o to że jaja zasłaniały by Ci oczy (to drobiazg) - lecz o to że musiałbyś zawsze nisko kłaniać się przed pisuarem ! Mimo że kochasz /jak zawsze podkreślasz/ sałatę przyprawianą moczem - to woń uryny z pisuaru mogła by wywołać mdłości. Skąd u Ciebie to upodobanie ? Podpadłeś kelnerowi i ten szczał Ci do sałaty, utrzymując że jest to winegret ? Pafnucy !! To nie jest źle ! Ostatecznie mógł przyprawić beszamelem !! Wcinał byś kupkę jak skarabeusz....

Komentarz został ukrytyrozwiń

1) Poczobut został aresztowany i skazany nie za krytykę osoby czy ustroju ale za zniewagę i obrazę demokratycznie wybranej w wyborach powszechnych głowy państwa oraz za publikowanie kłamstw; 2) To w waszej Polsce są oficjalne zakazy propagowania odmiennych ustrojów i poglądów, to na Zachodzie się wsadza za to do więzień i wpisuje publikacje do indeksów ksiąg zakazanych, na Białorusi zaś takiego zniewolenia mediów czy naukowców nie ma - u was jest np. zakaz faszyzmu, komunizmu, satanizmu, czy pisania obiektywnie (np. w pracach naukowych) że w II wojnie zginęło mniej niż 6 mln Żydów (tzw. kłamstwo oświęcimskie, za które posadziliście np. wybitnego historyka Davida Irvinga) czy że katolicyzm to bzdura (bo za to się zostaje skazanym w ramach tzw. obrazy uczuć religijnych); 3) W waszej Polsce aresztuje się nawet bezdomnych za obrazę głowy państwa, poczynioną w dodatku ustnie i poza jakimikolwiek mediami; 4) Tak więc podważanie przez was prawa i niezawisłości sądu białoruskiego jest hipokryzją, gdyż nie ma żadnych zasadnych przesłanek aby to podważać, a ignorujecie sytuację we własnym kraju (prawdopodobniejsze jest, że to w Polsce sądy nie są niezawisłe, skoro orzeczenia Trybunału Międzynarodowego w każdym roku nakazują RP wypłacać ogromne odszkodowania za niesprawiedliwe wyroki zapadłe w polskich sądach, a wyroki sądów białoruskich są podważane epizodycznie); 5) Udało wam się zmienić przywódców i ustroje, na takie jak chcieliście, już w Iraku i Afganistanie - efekt: setki tysięcy zabitych, chaos, przestępczość, bieda, korupcja, prześladowania; 6) Jak stabilnie i bogato jest w ustroju i unii które próbujecie narzucić, widać choćby po Grecji (choć i w Polsce ludzie strajkują, protestują i wychodzą na ulice każdego miesiąca); 7) Czynienie z Poczobuta bohatera za złamanie prawa jest całkowicie nieuzasadnione, bowiem nie dokonał on żadnego wielkiego czynu czy poświęcenia, sam w waszej ojczyźnie byłem aresztowany i miałem dwie sprawy karne za wierność własnym ideałom ale przez to się nie wywyższam, bo to zwyczajność dla kogoś konsekwentnego; 8) Wasza opozycja "demokratyczna" na Białorusi to karierowicze a nie ideowcy, co widać na licznych przykładach, jak choćby 9 kandydatach w wyborach - bo każdemu chodziło o własną władzę i pieniądze dla siebie, czy choćby po propagandowej TV Biełsat - gdzie teraz kłócą się o stołki.

Komentarz został ukrytyrozwiń
myNaród
 • myNaród
 • 06.07.2011 16:32

edwin, hans czy jak ci tam.
dla mnie będziesz edek.
a więc edek synku, przestań fałszować. przecież "myNaród Dzisiaj 01:06" i "myNaród Dzisiaj 01:07" to twoje fałszerstwa. ja tego nie wpisywałem. ale nie to jest istotne. fałszuj i zgrywaj durnia moralistę.
pomiędzy moim obrażaniem a twoim obrażaniem jest istotna różnica.
ja (być może) obrażam tu obecnych i tych rządowych palantów i to się nazywa wypowiedziami emocjonalnymi. każdy się może bronić
ty edek obrażasz tych którzy tu nie są obecni i się nie mogą bronić. A TO SIĘ NAZYWA ŚWIŃSTWO.
zatem edek fałszuj, pouczaj, przepraszaj, cofaj przeproszenia, kropkuj, przecinkuj, błaznuj moralnie, rób co ci się podoba
TY MI WISISZ.

Komentarz został ukrytyrozwiń
edwin
 • edwin
 • 06.07.2011 10:12

@myNaród Szanowny Panie myNarodzie&Janie Nowaku ! Niedawno przepraszałem pana za moje wypowiedzi odnoszące się do pańskich wpisów. Myślałem - niechcący uraziłem człowieka - mimo że moje wpisy utrzymane były w tonie i treści jaki pan preferował. Proszę teraz spojrzeć - tylko pan tutaj pisze w sposób płytki i niestety - prawie ordynarny. Poczobuta nie lubi pan bo współpracuje z GW i tu jesteśmy zgodni - mnie się to nie podoba, ale nie obrażam nikogo, kto ma zdanie inne. Po prostu tych ludzi uznaję. I jak do pana mówić ?? Jestem zmuszony pana opier...dolić licząc, że to pana zobliguje i poprawi subordynację. Człowieku ! Kochaj sobie nawet wszystkich redemptorystów, ale nie pisuj - kut (....p...ch..k..q..s..x..- to są wyrazy niecenzuralne) - nie pisuj w jego stylu. Memento mori !

Komentarz został ukrytyrozwiń
myNaród
 • myNaród
 • 06.07.2011 01:07

WSZYSTKIE TE DZIENNIKARZYNY Z WYBORCZEJ TAM POSŁAĆ - NIECH ICH WRESZCIE ZAŁATWIĄ!

Komentarz został ukrytyrozwiń
myNaród
 • myNaród
 • 06.07.2011 01:06

JAN NOWAK - TAK JEST - KRZYSIU WAL SIĘ

Komentarz został ukrytyrozwiń
myNaród
 • myNaród
 • 05.07.2011 23:53

kRZYSIU, JAKOŚ MAŁO KTO CIĘ TRAWI.
kRZYSIU, JAKOŚ MAŁO KTO TRAWI TWOJE TERORIE.
krzysiu - wiesz ty chłopi co - WYNOŚ SIĘ

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.