Facebook Google+ Twitter

"Poczta literacka", czyli Wisława Szymborska odpowiada na listy

Mamy oto szczególną możliwość poznania innej Wisławy Szymborskiej. Nie wielkiej poetki, ale redaktorki działu „Poczta literacka”, oceniającej próby pisarstwa czytelników „Życia literackiego”. Wszystko to za sprawą książki "Poczta literacka"

 / Fot. wydawnictwo literackie - za zgodą wydawnictwaWiele periodyków literackich utrzymywało dział kontaktów z czytelnikami. Nic dziwnego. Periodyki literackie zasypywane były korespondencją od ludzi, którzy uważali, że mają talent i ich dokonania winny być publikowane. Rolą tej kolumny było wychwytywanie prawdziwych talentów i wskazywanie im drogi rozwoju.

Niestety nie tylko utalentowani debiutanci kontaktują się z czasopismami. Korespondencja takowa przybywa również od ludzi, którzy nie powinni myśleć o przenoszeniu swych myśli na papier, a także od zwykłych plagiatorów, którym się wydaje, że mogą przepisać opowiadania nieznanego autora i opublikować pod własnym nazwiskiem. I takim ludziom Redakcja musiała udzielać odpowiedzi. Stąd
dział „Poczty”.

W „Życiu literackim” pocztę takowa prowadziła Wisława Szymborska. I to jej odpowiedzi stanowią treść zredagowanej przez Teresę Walas książki. Jakkolwiek znana jest nam osoba noblistki, to wydaje się, że z „Poczty..” poznajemy ją od początku. Poczucie humoru właściwie poetce tryska wręcz z każdej udzielonej odpowiedzi. Jest bezlitosna dla plagiatorów i wierszokletów, ostro wytyka błędy faktograficzne, pobłażliwa jest jednak dla błędów wynikających z niedoświadczenia. Czytamy „Pocztę..”, jak zbiór anegdot ciesząc się z każdej odpowiedzi.

Sama Wisława Szymborska napisała, że w jej odpowiedziach zamieszczanych na łamach Poczty, więcej było humoru i zabawy, niż wartości dydaktycznych. Winiła za to siebie. My jednak wiemy, że winnymi byli sami piszący. Pamiętamy bowiem, że i w Paryżu nie da się zrobić z owsa ryżu. Czytamy więc „Pocztę..” smiejąc się do łez

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Czytałam ... można się pośmiać :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.