Facebook Google+ Twitter

Poczta Polska - ceny wyższe, a jakość usług bez zmian

Od 1 lipca płacimy więcej za usługi pocztowe. Listy zwykłe zdrożały o 10 groszy - do 1,45 zł. Czy podywżki są lekartswem na kryzys pocztowców? Czy Poczta odbuduje swój wizerunek po strajku?

skrzynka pocztowa / Fot. Przemysław Trubalski
Allegrowicze są oburzeni podwyżkami Poczty. Jeden z nich pisze na forum Allegro: "Sprzedawanie w tym serwisie stanie się naprawdę nieopłacalne! Strasznie wzrastają koszty nadania paczek. SKANDAL!!".

Około 60 proc. użytkowników serwisu Allegro korzysta z usług Poczty Polskiej. - Serwis aukcyjny Allegro nie obawia się podwyżek Poczty. My dostarczamy miejsca w internecie, natomiast użytkownik sam decyduje o formie płatności - mówi dla Wiadomości24.pl Patryk Tryzubiak z serwisu aukcyjnego allegro.pl

Podwyżki lekarstwem na kryzys w Poczcie Polskiej?

Od 1,5 roku Poczta nie wprowadzała żadnych podwyżek. Częściowo wiążą się one też z niezadowalającą sytuacją finansową firmy. Połowa placówek, z 8,5 tys., jest nierentowna i przynosi straty. Zdaniem Michała Dziewulskiego z Centrum Informacyjnego Poczty Polskiej strajk nie był niczym dobrym dla Poczty Polskiej, gdyż ucierpiał wizerunku firmy. Na 100 tys. pracowników strajkowało około 4 tys.

Jak podaje telewizja TVN CNBC Biznes, zyski Poczty Polskiej były dwukrotnie niższe w 2007 w zestawieniu zysków z roku 2006 - odpowiednio 61 mln i 124 mln. Jak będzie wyglądała sytuacja w 2008 i 2009 można się tylko domyślać. Konkurencja nie śpi i korzysta z sytuacji. Rafał Brzoska, prezes konkurencyjnej firmy Inpost powiedział w programie telewizji TVN CBNC Biznes 1 lipca 2008, że widzi problemy swojego największego konkurenta i jego firma będzie się starała je wykorzystywać bezlitośnie.

Poczta Polska lepsza od konkurencji?

Poczta jest dumna ze swoich sortowni. W ubiegłym roku zostały oddane do użytku 4 - w Trójmieście, Wrocławiu, Bydgoszczy. Największe z nich funkcjonują w Warszawie, Łodzi i Krakowie. Konkurencyjną na rynku, zdaniem Michała Dziewulskiego, jest nadal paczka priorytetowa, która cieszy się dużym zainteresowaniem.

- Poczta Polska ma monopol na rynku przesyłek lekkich, kiedy inni operatorzy za tę samą usługę muszą pobrać opłatę dwukrotnie wyższą - mówi dla Wiadomości 24.pl Michał Dziewulski. Jednak, jak podaje telewizja TVN CNBC Biznes, Poczta Polska jest nadal firmą konkurencyjną na rynku listów. Z badań GUS wynika, że w ciągu dwóch lat osiągnęła w zestawieniu z firmami konkurencyjnymi 98 proc. zysku. Biorąc pod uwagę rynek przesyłek kurierskich, uplasowała się z wynikiem 5-procentowym na ostatnim miejscu, co, trzeba przyznać, wynik zatrważający.

Kto odpowiada za kolejki na poczcie?

Abstrahując od strajku i problemów finansowych Poczty Polskiej, od niepamiętnych czasów spędzamy zbyt dużo czasu stojąc w urzędzie pocztowym w kolejce. Kto za tym stoi i jak ten problem rozwiązać? Dlaczego tylko przy jednym okienku jest pracownik, a pozostałe są zamknięte? - Za taki stan rzeczy odpowiada naczelnik Poczty i często wykorzystuje pracowników do pracy na zapleczu. Obsada powinna być zawsze. Jeżeli natomiast jest dużo klientów i okienka nie są obsadzone, wówczas trzeba wejść na stronę Poczty Polskiej i skierować skargę drogą elektroniczną - radzi Michał Dziewulski.

Kolejki, opóźnienia w dostarczaniu przesyłek i listów na czas, strajki. Takiego scenariusza na przyszłość woleliby uniknąć klienci. Tu nasuwa się pytanie, czy zawsze w sytuacjach kryzysowych osobą, której obrywa się najbardziej, musi być konsument? Z podwyżek Poczty mogą być zadowoleni jedynie prywatni operatorzy. Już teraz ceny ich usług są niższe od tych oferowanych przez Pocztę. Żyjemy w dobie konkurencji i najlepszym sprawdzianem dla każdej firmy pozostaje jak zawsze jakość usług.
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

POWSZECHNIE WIADOMO ZE W POLSCE JUŻ NIE LUDOWEJ OBOWIĄZUJE WOLNOŚĆ WYBORU
JEŚLI NIE PODOBA CI SIĘ PRACA POCZTY POLSKIEJ MASZ OD GROMA FIRM DO WYBORU\
TROSZKĘ JESZCZE POTRWA NIESTETY ŻEBY DOWIEDZIELI SIĘ O TYM INNI I URZEDY MIASTA I POLICJA BĘDZIE NADAWAŁA LISTY W INNYCH FIRMACH
A AWIZOWANE PRZESYŁKI BĘDĄ MOGLI PAŃSTWO MIESZKAJĄCY W CZERWONAKU - DLA PRZYKŁADU ;ODEBRAĆ DO 18 W SIEDZIBIE W STĘSZEWIE
ŻYCZĘ POWODZENIA I POZDRAIWAM

Komentarz został ukrytyrozwiń

no to ma Pan szczęście Panie Wojciechu, bo mi żadna z dwóch wysyłanych (do Chicago) przez pocztę przesyłek ubezpieczonych nie dotarła, zwrotu kosztów i wartości przesyłek (razem 2000 zł) również nie dostałam, gdyż przez rok poczta próbowała wyjaśnić całą sytuację (w co wątpię) a według ichniejszego regulaminu po roku reklamacji w toku, zostaje ona przedawniona i nie należy się z tego tytułu żadnego zwrotu kosztów, haaaaaa więc radzę się zastanowić przed kolejną wysyłką ubezpieczoną czy warto?

Komentarz został ukrytyrozwiń

a ja czekam aż ruszą paczkomaty 24/7 i tyle. wygodnie kiedy chcesz dostajesz przesyłkę i jest taniej oraz bez złych nastrojów pań z okienek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mnie Poczta Polska jeszcze nie zawiodła. Przesyłki priorytetowe zawsze są na miejscu następnego dnia, ostatnio wysyłałem ubezpieczoną paczkę i też dotarła do odbiorcy błyskawicznie. Ba, nawet pani z okienka pomogła mi ją zapakować zgodnie z wymogami dotyczącymi przesyłek ubezpieczonych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Już dawno straciłem zaufanie do tej instytucji.Każda podwyżka cen na poczcie zamiast poprawy niosła za sobą pogorszenie sfery usług.Kiedy wprowadzono tzw.przesyłki priorytetowe gwarantowano,że list taki dotrze do adresata w ciągu 24 godzin.Dzisiaj czas ten wydłużył się do 72 godzin i myślę,iż nie jest to ostatnie słowo Poczty Polskiej.Zwykły list ma prawo "iść" nawet 7 dni.Przecież to jakaś paranoja!Lepiej zabawić się w długodystansowca-będzie i taniej i zdrowiej:-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki Klara za wskazówkę, postaram się to poprawić i za wszelkie opinie.
Uważam osobiście że wszystkie instytucje w Polsce nas gnębią swoją nieudolnością.
Mogłoby sie to zmienić, jak byśmy zatrudniali może obcokrajowców z różną mentalnością;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

literówki to można by poprawić

lekartswem
podwyżkami Pczty

a na poczcie to babony są tak niemiłe, jak w latach 80-tych babony w mięsnym. Relikt przeszłości ta poczta, jestem chora, kiedy muszę się tam udać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

może za kilka lat dojdzie do prywatyzacji...

A strajki..chociażby ostatnie były sztucznie robione

Komentarz został ukrytyrozwiń

nie mogę się doczekać momentu sprywatyzowania rynku usług pocztowych...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.