Facebook Google+ Twitter

Poczta Polska i UKE walczą o 50 gramów

Poczta i UKE nie chcą już blaszek na listach, co oznacza, że ceny usług pocztowy wzrosną.

http://www.sxc.hu/photo/738135 / Fot. Sarej, sxc.hu"Dziennik Gazeta Prawna" z 17 sierpnia 2010 roku podał, że Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) zamierza ścigać alternatywnych operatorów pocztowych za przesyłki z doklejonym obciążnikiem. W ten sposób omijany jest bowiem monopol Poczty Polskiej na listy do 50 gramów, który to gwarantuje Poczcie do końca 2012 roku art. 46 Prawa pocztowego.

Od 2013 roku na podstawie regulacji unijnych zniknąć ma monopol narodowego operatora pocztowego na dostarczanie wszelkiego rodzaju przesyłek, w tym bardzo dochodowego segmentu listów do 50 gramów. Według różnych szacunków, listy w tej kategorii wagowej stanowią od 70 do 80 proc. wszystkich przesyłek. Aby obejść zapisy ustawy, alternatywni operatorzy doklejają do listów specjalne blaszki zwiększające wagę listu, na czym traci Poczta Polska, a zyskują klienci i konkurencja Poczty.

Co prawda operatorzy mogą przyjmować listy do 50 gramów, ale w rzeczywistości za przyjęcie takiego listu musieliby obowiązkowo pobrać opłatę 2,5 razy wyższą niż Poczta, co oczywiście jest ekonomicznie nieopłacalne. Dlatego też, wkrótce do konsultacji międzyresortowych trafi projekt noweli ustawy prawa pocztowego, który ma ograniczyć doklejanie blaszek na listy, a za złamanie przepisów alternatywni operatorzy pocztowi byliby karani do wysokości 2 proc. rocznych przychodów.

Z kolei "Puls Biznesu" z 19 sierpnia 2010 ("Poczta Polska strzela do Integera") pisze, że Poczta Polska ma już dość praktyk stosowanych przez alternatywnych operatorów i ich blaszek sztucznie zawyżających wagę listu i zamierza podać do sądu swojego największego konkurenta firmę Integer.pl (do Grupy Integer należy InPost).

Gazeta podaje, że "(...)ostatnio światło dzienne ujrzały decyzje Urzędu Komunikacji Elektronicznej sprzed kilku lat. Okazuje się, że regulator już dawno zabronił alternatywnym operatorom takiego procederu". To jest argument dla Poczty Polskiej, która będzie domagać się od firmy Integer.pl kilku milionów złotych odszkodowania za "bezpodstawne" wzbogacenie się.

Tymczasem Integer.pl uważa, że działa zgodnie z prawem, a zarzuty Poczty Polskiej są bezpodstawne i przytacza wyniki kontroli przeprowadzonej... przez UKE.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jak wysyłałem przesyłkę, to musiałem odkleić kopertę, bo pani musiała włożyć blachę do środka listu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.