Facebook Google+ Twitter

Poczta Polska szykuje ofensywę inspekcji abonamentowych

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2006-12-29 07:56

Już za kilka dni do wielu mieszkań mogą zapukać pracownicy Poczty Polskiej, których zadaniem będzie sprawdzić, czy posiadamy telewizor i czy za ten "luksus" płacimy obowiązkowy abonament.

 

- To nic nowego. Ciągle obowiązuje stare zarządzenie - uspokaja Piotr Pietrasz, rzecznik Poczty Polskiej Oddział Katowice i Opole. - Prawdą jest jednak, że trwa burza mózgów jak te kontrole usprawnić.

Tyle oficjalnie. Tajemnicą poliszynela jest, że poczta szykuje ofensywę i z nowym rokiem abonamentowi kontrolerzy mają odwiedzić tysiące mieszkań. Takie są plany. Nic więcej. Okazuje się bowiem, że w województwie śląskim pracowników przeznaczonych do ściągania opłat RTV brakuje. Nie ma ich w ogóle m.in. w Rudzie Śl. czy Gliwicach.

Najwięcej kontrolerów nie tak dawno temu miał jeszcze Chorzów, gdzie wyznaczono aż 40 takich pracowników. Rys. Marek Nycz / Dziennik Zachodni

Zatrudnieni kontrolerzy mają więcej obowiązków niż praw. - Na żądanie muszą okazać legitymację pracownika Poczty Polskiej i dodatkowo dokument uprawniający do kontroli - mówi Pietrasz.

Jeżeli mimo okazanych papierów lokator zamknie przed nosem kontrolera drzwi, ten nie może nic zrobić. Ratowałby go tylko nakaz rewizji.

Dlatego skierowani do kontroli pracownicy poczty są specjalnie szkoleni. Mają wstępne rozmowy prowadzić w bardzo miłym tonie. Najlepiej zacząć od pytania czy lokator jest zadowolony z usług poczty. Wszystko, by nawiązać przyjazną konwersację i przejść przez próg. Potem wystarczy dojrzeć w mieszkaniu telewizor i poprosić o okazanie książeczki opłat.

Kontrolerzy starają się jak mogą. Jeżeli przyłapią na niepłaceniu abonamentu zarobią dla poczty blisko 500 zł. Prawie 100 zł trafi do ich kieszeni.

Równolegle pojawiają się co chwila nowe pomysły na efektywniejszą ściągalność abonamentu RTV (szacuje się, że blisko połowa Polaków nie uiszcza obowiązkowej opłaty). Mówi się m.in. o kodowaniu sygnału publicznego nadawcy - żeby płacić za oglądanie a nie samo posiadanie odbiornika.

Z kolei PiS chce ugody z telewizyjno-radiowymi dłużnikami. Ich zaległości zostaną umorzone, pod warunkiem, że od tej pory będą systematycznie płacić abonament. Zachętą ma być właśnie ta amnestia.


Kablówka to nie abonament


Opłata za telewizję kablową i abonament RTV to dwie różne sprawy. Płacąc za telewizję kablową, płacimy za korzystanie z jej sieci. Abonament zaś jest opłatą za używanie odbiornika, niezależnie od rodzaju oglądanego programu oraz jego nadawcy. Do płacenia abonamentu jesteśmy zobowiązani również wtedy, gdy oglądamy wyłącznie programy telewizji komercyjnych. Abonament jest opłatą za posiadanie odbiornika telewizyjnego, a nie za konkretną ofertę programową któregokolwiek z nadawców.


Z abonamentu telewizyjnego zwolnione są osoby:

• które ukończyły 75 lat
• które są całkowicie niezdolne do pracy oraz samodzielnej egzystencji
• o znacznym stopniu niepełnosprawności
• o trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje dodatek pielęgnacyjny
• otrzymujące świadczenia pielęgnacyjne lub rentę socjalną
• z całkowitą głuchotą lub obustronnym upośledzeniem słuchu
• niewidome (ostrość wzroku nie przekracza 15 proc.)
• inwalidzi I grupy
• które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne z właściwego organu realizującego zadania w zakresie świadczeń rodzinnych, jako zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej lub rentę socjalną z ZUS lub innego organu emerytalno-rentowego
• inwalidzi wojenni i wojskowi, kombatanci oraz wdowy i wdowcy po kombatantach.
Zwolnienie z opłat następuje po przedstawieniu odpowiedniego dokumentu. W przypadku osób, które ukończyły 75 lat, wystarczy dowód osobisty.

Michał Tabaka

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

mis
  • mis
  • 26.01.2012 15:29

jak mam zadłóżenie i dostałam teraz renye inwalidzką to moge wniosek odrazu złożyć aby nie płacić dalej a w póżniejszym terminie bym zapłaciła zadłóżenie prodze o odpowiedz

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.