Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poczta zapłaci za nieterminowe dostarczanie paczek?

Natalia Wykrota
Natalia Wykrota
W 2004 r. poczta dostarczała terminowo 93 proc. priorytetów. W ubiegłym roku terminowo poczta doręczyła 53,4 proc. listów priorytetowych. Zgodnie z prawem powinna 82 proc. Czy Poczta zapłaci za swoje uchybienia?

Paczka pocztowa priorytetowa będzie dostarczona następnego dnia roboczego po dniu nadania, jeśli zostanie nadana do godz. 15.00 - deklaruje Poczta Polska. Dodatkowo
podany termin doręczenia nie jest terminem gwarantowanym tylko deklarowanym - dodaje.

"Prawo nie przewiduje żadnych sankcji za nieterminowe dostarczanie przesyłek - rozkłada ręce Karol Krzywicki, dyrektor departamentu rynku pocztowego w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". "Marka Poczty Polskiej podupada. Co roku wydaje olbrzymie pieniądze na raporty, opinie, aby działać lepiej. I nic się nie poprawia" - komentuje Wiesław Szczepański (SLD), wiceszef komisji infrastruktur.

Czy interesanci mogą liczyć na poprawę sytuacji? W styczniu 2013 r. rynek pocztowy zostanie zliberalizowany. W życie wejdzie również nowe prawo pocztowe (rząd nad nim właśnie pracuje) - podaje "Gazeta". W przypadku kiedy PP, będzie osiągać wyniki poniżej normy określonej prawem, to UKE będzie mógł nałożyć na nią karę. Propozycja jest taka, żeby wynosiła ona do 2 proc. przychodów operatora. Obecnie byłoby to 130 mln zł.

Jednak, narodowy operator nie traci całkowicie monopolu. Zgodnie z projektem PP jeszcze przez trzy lata będzie mieć wyłączność na tzw. usługę powszechną.

Co to oznacza? Oznacza to, że Poczta przez ten czas posiadać będzie przywileje. Zwolnienie z podatku VAT, prawo emisji znaczków pocztowych - to tylko nieliczne z nich. Ponadto, dowód nadania przesyłki wydany przez operatora powszechnego traktowany jest jako dokument urzędowy. Co oznacza, że za jego pośrednictwem można wysłać PIT czy korespondować z sądem albo urzędem.

Urząd ma nadzieję, że do końca 2016 r. jakość usług PP podskoczy, albo konkurencja będzie na tyle silna, aby przejąć od niej usługę powszechną - razem ze wszystkimi przywilejami- czytamy w "Gazecie".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto