Facebook Google+ Twitter

Poczuć moc magii...

"Wielka księga opowieści o czarodziejach" to książka, która pozwoli uwierzyć w czary. Dorosłym ukaże, że świat był i jest pełen magii, a dzieciom da dowód, że mówiąc i myśląc o niej nie mylili się.

Wielka księga opowiadań o czarodziejach, tom 1 / Fot. http://fabryka.pl/imgs_upload/Image/ksiazki/Antologie/WK-Opowiesci-o-czarodz1.jpgKsięga opracowana przez Mike'a Ashley'a pozwala odpowiedzieć m.in. na pytanie:
"Co jest takiego fascynującego w magii, że wierzono w nią i ufano jej już w starożytności, i wierzy się nadal?". Odpowiedź jest prosta, ale pozwólcie, że nie odpowiem na to pytanie, a pozwolę Wam znaleźć na nie odpowiedź w "Wielkiej Księdze opowieści o czarodziejach".

"Wielka księga opowieści o czarodziejach" jest koleją propozycją lubelskiego wydawnictwa Fabryka Słów. Zaraz za opowiadaniami zebranymi w dwóch tomach "Wielkiej księgi horroru" wydawnictwo zdecydowało się na wydanie tomu o czarodziejach (w przygotowaniu jest tom II), w którym znajdziemy jedenaście niedługich opowiadań zebranych na blisko 400 stronach. Autorami jest wielu znanych pisarzy świata fantasy, jak chociażby: Michael Moorcook, Tom Holt, Steve Resnic Tem czy Tim Pratt. Literaci ci publikowali swoje opowiadania na łamach wielu bardzo znanych w świecie fantasy magazynów. Wiele dzieł tych autorów uhonorowano cennymi nagrodami świata fantastyki m.in. British Fantasy Award, World Fantasy Award czy Nebule Award. Mamy zatem pewność, że zawarte w Wielkiej Księdze opowieści wyszły spod ręki profesjonalistów. I tak Mike Ashley zebrał najciekawsze jego zdaniem opowiadania i przedstawił je w owej książce (jednakże kilka z nich powstało specjalnie na potrzeby tego zbioru).

Wszystkie z opowiadań dotykają bezpośrednio problemów i dylematów związanych z posługiwaniem się magią. Opowiadają niesamowitą historię, w których jest dobro, ale i niestety wiele zła syntetyzowanego przez czary. Sam autor zestawienia we wstępie mówi: "Nie spodziewaj się cukierkowych bajeczek o dobrotliwych czarodziejach w spiczastych kapeluszach (...) Magia prowadzi do zła i zepsucia". Magia przedstawiona jest tu w wielu formach, począwszy od starodawnych czarnoksiężników, magów i wiedźmy po współczesnych cudownych detektywów, a skończywszy na magii komputerowej. Nie znajdziemy tu staruszków w spiczastych kapeluszach, ale między innymi straszną wiedźmę próbującą być ciągle młodą przy pomocy "nienormalnego" roweru i starającego się naprawić rzeczywistość cudownymi zegarami zegarmistrza. Napotkamy też cudownego detektywa oraz poznamy magicznego kontrolera beczek ze śledziami. Mi najbardziej przypadła do gustu magiczna gra komputerowa, w którą jednak nie chciałbym zagrać.

Książka ta na półkach księgarni znajduje się w dziale książek dla dzieci, ale uważam, że wielu dorosłych powinno przejrzeć te działy w poszukiwaniu ciekawych tomów dla siebie. Na pewno powinni zajrzeć do tej pozycji, by poczuć się trochę inaczej tzn. zapomnieć o szarej rzeczywistości.

Ja sam jako dorosły, dzięki tej książce poczułem się trochę magicznie. Czytałem ją wieczorami, przy półmroku, w całkowitej ciszy, by móc skupić się na magii i na jej sile. Mogłem odpłynąć w tajemniczy świat i poczuć się przez chwilę jak ośmio-, dziewięcio- czy dwunastolatek przekładający świat fantasy na jawę.

Dzięki tej książce zacząłem zauważać także, że obecny świat jest pełen magii. Może nie w postaciach wiedźm, czarodziejów czy magicznych gier, ale zastanówcie się, jak to jest, że teraz świeci słońce, a za kilka godzin już nie? Bądź, kim są ludzi bezinteresownie pomagający innym? Jak to się stało, że ktoś w pojedynkę uratował z płonącego budynku żywego człowieka? Czy też, jak to możliwe, że coś niemożliwego staje się możliwe? Czy to nie czarodzieje? Czy to nie magia współczesnego świata?


Tytuł: Wielka księga opowiadań o czarodziejach, tom 1
Tytuł oryginału: The Mammoth Book Of Sorcerers Tales
Wydawca: Fabryka Słów
Ilość stron: 392
Kategoria: fantastyka
Oprawa: miękka
Sugerowana cena: 33,99zł

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.