Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

380 miejsce

Poczytajmy. 13 grudnia obchodziliśmy Światowy Dzień Księgarza

Co roku 13 grudnia obchodzimy Dzień Księgarza. Skromne i mało rozpowszechnione święto, przypadające w smutną rocznicę ogłoszenia stanu wojennego w Polsce.

 / Fot. BibBornem/ public domain O księgarskim święcie w mediach coraz ciszej. Być może dlatego, że prawie nikt sprzedawcy stojącego między regałami nie kojarzy z wiedzą o książkach czy literaturze, a może dlatego, że ludzie coraz rzadziej wybierają tradycyjną książkę na rzecz e-booków, czy ekranizacji filmowych.

Prawdziwych księgarzy jest z roku na roku coraz mniej. W książki coraz częściej zaopatrujemy się w supermarketach, gdzie kupujemy czasem na chybił trafił, bardziej sugerując się ceną niż jakością, lub za pomocą sklepów internetowych. Jedna po drugiej znikają księgarnie, które kiedyś mijaliśmy na ulicy. Te, którym udało się przetrwać, muszą dodatkowo sprzedawać artykuły szkolne lub inne wyroby papiernicze. Same książki niestety schodzą na dalszy plan.

Wizyta w księgarni może być ciekawym i ciepłym doświadczeniem. Księgarz na pewno doradzi, zaciekawi pozycją, o której normalnie byśmy nie pomyśleli. Zastanówmy się nad tym dlaczego warto czytać książki.

Przede wszystkim mówi się, że osoby, które dużo czytają są mądrzejsze

Akurat z tym stwierdzeniem nie można dyskutować, ponieważ jest to absolutna prawda. Wszystko za sprawą tego, że czytając poznajemy świat z każdej perspektywy, a więc posiadamy wiedzę z niemal każdej dziedziny życia. Dodatkowo zapoznajemy się często z nowym słownictwem oraz pomaga nam to zapamiętać pisownie i unikać w przyszłości błędów ortograficznych. Czytając poznajemy słowa o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia. Dzięki bogatemu słownictwu, potrafimy wypowiedzieć się w każdej sytuacji, nie tylko w gronie znajomych, ale także na oficjalnych wystąpieniach.

Czytanie wpływa na naszą wyobraźnię, a także poprawia pamięć

Czytając wyobrażamy sobie daną sytuację, więc pobudzamy nasz mózg do pracy. Dzięki temu, będzie nam o wiele łatwiej przyswajać nową wiedzę podczas nauki. Pobudzając naszą wyobraźnie stajemy się również bardziej pomysłowi i kreatywni.

Czytanie zmniejsza stres

Wiele osób twierdzi, że czytanie jest idealnym sposobem na złagodzenie stresu, ponieważ zamykamy się wtedy w świecie opisanej historii i nie myślimy o własnych problemach dnia codziennego. Oczywiście chodzi tutaj o małe problemy, ponieważ jeśli martwi nas coś istotnego, to bez wątpienia nie skupimy się na książce.

Zbliżają się święta, dlatego zamiast dusić się w zatłoczonych supermarketach i kupować książki samych popularnych (a niekoniecznie dobrych) autorów, zajrzyjmy do pobliskiej księgarni. Unikniemy stania w długiej kolejce, będziemy mogli spokojnie porozmawiać o literaturze i zdążycie wyciszyć się przed świętami. Być może komuś z naszych bliskich sprawimy nową książkę lub zrobimy prezent samemu sobie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.