Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10881 miejsce

Poczytajmy o mieszkankach Arabii Saudyjskiej

Współautorzy: Magdalena Wróbel

Jedynym zamkniętym pomieszczeniem, w którym kobieta może przebywać sam na sam z obcym mężczyzną jest taksówka. Prezentujemy kilka ciekawostek z życia mieszkanki Arabii Saudyjskiej.

Mekka / Fot. STR PAPOd zawsze lubimy czytać o odległych zakątkach świata, dzięki internetowi stało się to łatwiejsze. Surfując po sieci natrafiłyśmy na bardzo ciekawy blog Arabia Saudyjska, którego autorką jest Umm Latifa (czyli Mama Latify), Polka, która wyszła za mąż za Saudyjczyka.

Czy w Arabii Saudyjskiej wypada kobiecie rozmawiać z mężczyzną?

Zawsze myślałyśmy, że nie wolno jednak Umm Latifa wyprowadziła nas z błędu. Na swoim blogu podaje przykład: „pan na ulicy pyta mnie o godzinę. Mogę odpowiedzieć i tyle, jak się zacznie dopytywać ile mam lat, dzieci i skąd jestem - kończę rozmowę”.

Opisuje też taką oto historyjkę: „w jednym z hipermarketów organizowany był program rozrywkowy dla dzieci plus mini konkurs dla mam. Pan prezenter zadaje pytanie grupce kobiet, wśród których stoję: "Jak brzmi dawna nazwa Bahrajnu". Stojący w mym pobliżu starszy Saudyjczyk, patrzy na mnie i mówi cicho: "Dilamun". Odpowiadam, że jestem cudzoziemką, nie rozumiem... A on na to: "No mów, Dilamun!" (rozumiem teraz, że tak brzmi dawna nazwa Bahrajnu). Grzecznie, zatem podnoszę rączkę i mówię głośno "Dilamun!". Pan z mikrofonem krzyczy: "Świetnie, wygrała pani żelazko". Dziękuję Panu podpowiadającemu, a potem biegnę do męża i proszę by poszedł do niego i dłużej podziękował. Panowie zagłębiają się w miłej rozmowie, ja cieszę się artykułem gospodarstwa domowego”.

Jednak trzeba zaznaczyć, że jeżeli kobieta jest z mężem, to ciężar rozmowy z obcym mężczyzną spoczywa na nim.
- Są sytuacje, kiedy kobieta przebywająca z mężem czy innym mahramem [mąż lub mężczyzna, z którym kobieta nigdy nie będzie mogła zawrzeć według zasad islamu małżeństwa (m.in. syn, brat, ojciec, dziadek, oraz inne osoby zdefiniowane przez islam. Mahramem nie jest już np. kuzyn albowiem wg islamu małżeństwa między kuzynami pierwszego stopnia są dozwolenie)
- przyp. aut.] rozmawia z obcym jej mężczyzną np. lekarzem, sprzedawcą, wszystko zależy od tego, jak bardzo tradycyjna jest rodzina i jakie relacje panują między małżonkami - podkreśla Umm Latifa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Maciej R
  • Maciej R
  • 28.01.2011 02:48

Nuudy. Już na drugim czy trzecim portalu czytam czego nie wolno kobietom w Arabii Saudyjskiej, ale nie ma nic na temat czego nie wolno mężczyznom.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Naturalnie że tak. Poznawać inne kultury to sama ciekawość i przyjemność.
... na chwile, na moment... owszem - zwiedzić tak. No ale nie wiem czy chciałabym w Arabii na czas jakiś zamieszkać.
Myślę że jednak, nie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No ja też nie. Ale uważam że warto poznawać inne kultury, obyczaje. A może czasem nawet pożyć w takim kraju trochę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co kraj, to inny obyczaj.
Ja też tam nie chce.!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ok. Można i tam i też z przyjemnością bym zwiedziła te kraję, jednak kraję z kręgu Islamu są ciekawe i tajemnicze, gdyż tak bardzo odległe nie tylko odległością, ale i kulturą i świadomością społeczną...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście masz racje Marto, ale mimo wszystko tamte kraje mnie nie pasjonują. Z chęcią pojechałabym do Italii, Francji, czy nawet Niemiec, ale nie tam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Iwonko, dlaczego nie? Ja myślę że warto tam jechać i poznać inną kulturę. Warto pamiętać że nasze obyczaje kreuje bardzo często religia i to ona powoduje te a nie inne zachowania. Dla mieszkańców innych kontynentów zachowania Europejczyków będą dziwne. Tak już jest ale chyba warto poznawać inne kultury.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawe. Jak to mówią "co kraj to obyczaj", ale ja nie chciałabym w tamtych stronach mieszkać. Dziwne przepisy i zasady...przeraża mnie tamtejsze życie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.