Facebook Google+ Twitter

Pod Fontannę di Trevi koniecznie z pieniążkiem

Rozsławiona przez Felliniego, odwiedzana przez tysiące turystów, Fontanna di Trevi należy do najwspanialszych zabytków Rzymu. Wiążąca się z nią legenda sprawia zaś, że na jej dno każdego dnia wędruje 50 kg monet.

Fontanna di Trevi / Fot. Paulina GozdalikFontanna di Trevi, jedna z największych atrakcji Rzymu, rokrocznie zwabia ku sobie całe rzesze turystów, zachwyconych jej rozmachem i niekwestionowanym urokiem. Szeroka na dwadzieścia i wysoka na dwadzieścia sześć metrów, zaliczana jest do charakterystycznych przykładów sztuki barokowej. Jej początki sięgają wieku XVIII, kiedy to papież Klemens XII postanowił zastąpić dotychczasową fontannę, zaprojektowaną jeszcze w 1453 roku przez Leona Battistę Albertiego. Z całego świata ściągnęli więc architekci, spośród których najlepszy okazał się Nicola Salvi. Prace, rozpoczęte w 1735 roku, trwały trzydzieści lat, by w końcu umożliwić inauguracyjne odsłonięcie dzieła 22 maja roku 1765.

Fontanna di Trevi - widok centralny / Fot. Paulina GozdalikFontanna swoją formą przypomina fasadę budynku. Centralną jej część stanowi postać Neptuna, nazywanego też Oceanem. Po jego prawej i lewej stronie znajdują się trytony, symbolizujące dwa odmienne stany morza - spokój i ciszę oraz sztorm i wzburzenie. W tle, na balustradzie, usytuowano cztery statuy, odpowiadające czterem porom roku, zaś w niszach sąsiednich znajdziemy dwie postaci kobiece, uważane za alegorie Zdrowia i Obfitości. Woda, wylewająca się przez nozdrza morskich koni, spływająca tarasami od posągu Neptuna, kończy swój bieg w potężnym basenie, otoczonym schodami. Nazwa fontanny pochodzi ponoć od imienia dziewczynki, która niegdyś wskazała legionom rzymskim źródło wody, gdzie wybudowano później akwedukt. Co ciekawe, to tym właśnie akweduktem woda wciąż jest do fontanny dostarczana.

Słynna kąpiel Anity Ekberg / Fot. httpScreepl/wiadomosci/51,53222,4082193.html?i=0Fontanna di Trevi znana jest na całym świecie nie tylko dzięki swemu architektonicznemu majestatowi. Dodatkowy rozgłos przyniósł jej film Federico Felliniego z roku 1960, pt. "Słodkie życie", w którym to szwedzka aktorka, piękna Anita Ekberg, zażywa nocnej kąpieli w basenie fontanny. I choć wspaniale byłoby samemu tych rozkoszy doświadczyć, władze Rzymu przestrzegają - kąpiele w fontannie są zakazane, a wszelkie próby złamania zakazu będą surowo karane.

Jeśli zależy nam na dostrzeżeniu całego majestatu budowli, warto oglądać ją nie tylko w pełnym słońcu, ale i nocą, gdy oświetlają ją reflektory, a jej przepych wydaje się jeszcze bardziej imponujący. Fontanna di Trevi posiada także własną legendę, w myśl której odwiedzimy Wieczne Miasto raz jeszcze, jeśli tylko zdecydujemy się wrzucić do niej dowolny pieniążek. Legenda to nie tylko wiekowa, ale i wciąż praktykowana, o czym najlepiej świadczy fakt, że każdego dnia z basenu fontanny pracownicy rzymskiego zakładu komunalnego wyławiają około pięćdziesięciu kilogramów monet (zwykle jest to kwota tysiąca pięciuset euro). Wszystko to za sprawą turystów, którzy wierzą w cudowną moc legendy, zostawiając tu rocznie niebagatelną kwotę siedmiuset tysięcy euro.

Ale czego się nie robi, aby raz jeszcze zobaczyć Rzym?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (18):

Sortuj komentarze:

QWERTYUIOP
  • QWERTYUIOP
  • 25.08.2011 16:49

ale farmazony Izka piszesz

Komentarz został ukrytyrozwiń
magda P
  • magda P
  • 26.01.2011 13:28

byłam 1 raz wrzuciłam powróciłam znów wrzuciłam i znów niedługo jadę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeżeli będę, to dwa pieniążki wrzucę.))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Byłam dwa razy, ale nie pamiętam czy za pierwszym razem wrzuciłam monetę. Pewnie tak, skoro wróciłam. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.07.2010 21:42

Och, wy grzeszne, grzeszne kobiety... :) Chyba Was lubię, kurcze... :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Życzę powodzenia !!! Niech sie dzieje !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ba, co tam, dziewięć wrzucę, żeby mieć w czym wybierać! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Byłem, pieniążka wrzuciłem, póki co nie wróciłem... Póki co. /5/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Joasiu polecam wrzucic przynajmniej dwie monety, aby sie troche w życiu zawirowało. Pozdrawiam serdecznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.07.2010 21:11

Rzymianie, drżyjcie! :)))

Jeśli Joanna wrzuci trzy monety do Fontanny di Trevi, jesteście pozbawieni szans ucieczki.. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.