Facebook Google+ Twitter

"Pod Mocnym Aniołem" - nowy film Wojtka Smarzowskiego już w styczniu. Zobacz trailer

17 stycznia 2014 roku na ekrany kin trafi najnowszy film Wojtka Smarzowskiego „Pod Mocnym Aniołem”, na podstawie powieści Jerzego Pilcha pod tym samym tytułem. Od dziś można oglądać jego trailer.

 / Fot. Pod mocnym aniołem, oficjalna strona filmu; Dla mediów„Czas w tym filmie to kluczowy element. Główny bohater pije, leczy się, trafia na odwyki, znowu pije. Ucieka mu czas. W momencie, w którym sobie to uświadomi, zacznie się leczyć naprawdę. […]Takie traktowanie czasu narzuca rozpięcie historii na trzech porach roku, wiosenno-letniej, jesiennej i zimowej. Niektóre sceny chcę tak prowadzić, żeby między jednym a drugim słowem zmieniała się aura przy jednoczesnym zachowaniu ciągłości dialogu i emocji. Chciałbym, żeby przez pierwszą część filmu widz się świetnie bawił (kto z nas się nie śmiał z pijaka?), przez następną czuł narastające zażenowanie, a na koniec, żeby przerażony milczał”. Tak o swoim filmie mówi jego reżyser, Wojtek Smarzowski.

"Pod Mocnym Aniołem" powstał na podstawie powieści Jerzego Pilcha, pod tym samym tytułem, uhonorowanej w 2001 roku nagrodą Nike. - To adaptacja, nie mój scenariusz, więc nie mam pojęcia, czy film będzie podobny. Wiem, że Robert Więckiewicz ma być stylizowany na mnie - podobna marynarka, okulary. To będzie opowieść o pisarzu pijaku, jak w książce - mówił w wywiadzie dla styl.pl Jerzy Pilch. Książkę zaczął pisać jeszcze w Krakowie. Potem wyjechał do Warszawy i jak sam mówi, pewno by jej w tym mieście nie skończył, gdyby nie trafił na odwyk do Pruszkowa. Ta książka stała się dla niego elementem terapii, ale też przestrogą i "instrukcją obsługi" alkoholika. „Alkoholik pije, bo jest alkoholikiem. Nie musi mieć powodu. Albo wszystko może być powodem”.

 / Fot. Pod mocnym aniołem, oficjalna strona filmu; Dla mediówNa ekranie w rolę Jerzego, alkoholika-pisarza, wciela się Robert Więckiewicz. Poznajemy go w momencie, gdy postanawia walczyć z nałogiem i zaczyna wierzyć, że może odnieść sukces. Na swojej drodze spotyka dziewczynę (Julia Kijowska), dzięki której czuje, że jego życie nabiera sensu. Niestety, jak to bywa w przypadku alkoholików, mocne postanowienie o trwaniu w abstynencji nie trwa długo. Wizyta w barze Pod Mocnym Aniołem kończy się powrotem do picia, a w konsekwencji powrotem na odwyk. W szpitalu Jerzy spotka barwną paletę innych pacjentów, których poddaje się terapii przez czytanie spisanych wcześniej opowieści, z czasów kiedy się piło.

W filmie, prócz Roberta Więckiewicza wystąpią m.in: Marcin Dorociński, Julia Kijowska, Adam Woronowicz, Kinga Preis, Agata Kulesza, Arkadiusz Jakubik, Iza Kuna, Marian Dziędziel, Andrzej Grabowski, Bartłomiej Topa i Jacek Braciak.„Ten film jest „workiem”, do którego wrzucam inne mniej lub bardziej śmieszne, mniej lub bardziej przerażające, autentyczne historie z życia alkoholików" - mówi Smarzowski. Uprzedza jednak, że utrzymując klimat książki, chciałby do niej dodawać własne opowieści. Prze własne doświadczenia będzie je "przepuszczał" Jerzy, co ostatecznie stanie się opowieścią o jego zmarnowanym życiu.

Nadzieję w książce, scenariuszu i filmie daje miłość, motywująca do walki z chorobą. Jerzy Pilch podkreślał, że jego "baśń o miłości" właśnie takiego zakończenia wymaga, co nie znaczy, że jest to zakończenie realistyczne. „W życiu jednak nie ma takich przypadków, że przestajesz pić dla kobiety albo dziecka. Alkoholik musi przestać pić dla siebie. A to się prawie nigdy nie udaje” - mówił w styl.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 22.11.2013 13:41

No nie wiem... Przebije "Drogówkę" albo "Dom zły"?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.