Facebook Google+ Twitter

Pod okiem Emeryka. Dymarki Świętokrzyskie

Już po raz 42. w Nowej Słupi (woj. świętokrzyskie) odbędą się tradycyjne Dymarki Świętokrzyskie. Oficjalne otwarcie dwudniowej imprezy odbędzie się w sobotę, 16 sierpnia o godz.17.

Plakat Dymarek Świętokrzyskich 2008 / Fot. www.nowaslupia.plTen archeologiczny festyn od lat przyciąga pod pomnik księcia Emeryka, u stóp Świętego Krzyża, tłumy miłośników historii. Można tu bowiem zobaczyć, jak wytapiano żelazo przed wieloma laty (a robiono to w piecach zwanych dymarkami, stąd nazwa imprezy). Oczywiście, temu stałemu punktowi Dymarek towarzyszy wiele innych pokazów i koncertów. W tym roku po raz pierwszy na Świętym Krzyżu zapłonie ogień wzniecony za pomocą świdra i sznura. Oprócz tego odbędzie się prezentacja stroju i uzbrojenia celtyckiego, niemieckiego i rzymskiego, pokaz gladiatorski poprzedzony targiem niewolników, inscenizacja procesu barbarzyńców i bitwa Rzymian przeciwko nim właśnie.

Bogaty jest także program artystyczny, który prezentowany będzie na dużej scenie "Pod Lasem". Zaprezentują się tutaj zespoły folklorystyczne z Polski (m.in. "Wincentowianie", "Wesołe Kumoszki") i Rosji ("Redlin"); wystąpią zespoły "Kwartet Jorgi", "Kakadu", "Nektar", "Fahrenheit", Kabaret Długi, gawędziarka Cecylia Słapek.

Gwiazdami tegorocznych Dymarek Świętokrzyskich będą Katarzyna Cerekwicka (początek koncertu w sobotę o godz. 20) i zespół Perfect (niedziela, godz.20). W Muzeum Starożytnego Hutnictwa zaś wystawiona będzie maszyna szyfrująca Enigma.

Interesującą nowością są w tym roku bloki dla najmłodszych: "Mrówka w kąpielówkach" i "Baśniowy czarodziej". W ten sposób zapewne organizatorzy (Gminny Ośrodek Kultury w Nowej Słupi z siedzibą w Rudkach i Urząd Gminy w Nowej Słupi) wychować pragną kolejne pokolenie odbiorców tej pożytecznej i kształcącej imprezy).
Bilety ulgowe kosztują 7 zł, zaś normalne są o 4 zł droższe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

+
może się wybiorę :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.