Facebook Google+ Twitter

Pod powierzchnią księżyca Saturna jest ocean. Czy jest tam też życie?

Pod 40-kilometrową warstwą lodu na powierzchni Enceladusa, księżyca Saturna, naukowcy zlokalizowali ogromny zbiornik wodny. Dane, które przekazała sonda Cassini, pozwalają sądzić, że są tam też żywe organizmy, np. mikroby.

 / Fot. By NASA/JPL-Caltech (http://photojournal.jpl.nasa.gov/jpeg/PIA18071.jpg) [Public domain], via Wikimedia CommonsRezultaty badań agencji kosmicznych NASA, ESA (Europejska Agencja Kosmiczna) oraz Włoskiej Agencji Kosmicznej, prowadzących od 1997 roku misję Cassini, potwierdzają istnienie pod grubą (30 do 40 kilometrów) warstwą lodu, którą pokryty jest Enceladus, oceanu o głębokości około 10 kilometrów i pojemności ok. połowy Bałtyku. Możliwe, że ocean jest obecny tylko na jakimś obszarze, a nie pod całą powierzchnią księżyca.

Jak podaje gazeta.pl, już wcześniej Cassini zaobserwowała wypryski słonej wody i cząsteczek lodu pochodzące z gejzerów i wulkanów na południowym biegunie Enceladusa. Odkrycie oceanu pod powierzchnią Enceladusa, pozwala dołączyć księżyc Saturna do listy miejsc, na których może istnieć życie. Naukowcy wskazują na możliwość istnienia tam mikrobów.

Już od 2005 roku naukowcy prowadzili teoretyczne rozważania na temat możliwości istnienia oceanu pod powierzchnią Enceladusa. To właśnie wtedy sonda Cassini odkryła parę wodą i lód na południowym biegunie księżyca. Najnowsze wyniki badań potwierdzają tę hipotezę.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.