Facebook Google+ Twitter

Pod Poznaniem otwarto nową kopalnię gazu ziemnego

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo mające w kraju kilka kopalń gazu i ropy naftowej, zasila rynek w ropę a gaz ziemny idzie na potrzeby, m.in. elektrociepłowni w Gorzowie Wielkopolskim.

 / Fot. By Loadmaster (David R. Tribble) (Own work) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) or GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.htmMamy dobrą wiadomość przedświąteczną - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) uruchomiło w Polsce nową kopalnię gazu ziemnego. Jest nią Lisewo - kopalnia położona około 60 km od Poznania. Gaz popłynie w niej z dwóch złóż - Lisewo i Komorze, w których są zasoby wielkości ponad 1,3 mld metrów sześciennych błękitnego paliwa.

Złoże Lisewo, według ekspertów, leży na głębokości około 3600 metrów. Jego zasoby określono na około 990 mln m sześciennych gazu. Na początek wydobycie gazu z Lisewa planowane jest na poziomie 50 mln m sześciennych rocznie, a eksploatację oszacowano na 25 lat. Gaz z tego złoża ma być wydobywany dwoma odwiertami. Pełna eksploatacja z obu odwiertów ma rozpocząć się w drugim kwartale 2014 roku. W jednym z odwiertów w Lisewie trwają aktualnie testy produkcyjne.

Głębiej niż w Lisewie, bo na poziomie około 3800 metrów, wykryto w 2012 roku, złoże Komorze. Zasoby – jak oszacowano - są tam na około 340 mln m sześciennych gazu. Wydobycie jest planowane na poziomie 12 mln m sześciennych rocznie, planowany czas eksploatacji 25 lat. Gaz z tego złoża ma popłynąć, w pełnej eksploatacji, w pierwszym kwartale 2014 roku.

Wszystkie odwierty w Lisewie i Komorze są zlokalizowane na terenie koncesji PGNiG. W ramach umowy, o wspólnych operacjach inwestycyjno-gospodarczych, spółka FX Energy ma 49 proc. udziałów w całym przedsięwzięciu.

Kopalnia gazowa Lisewo jest kolejną otwartą przez PGNiG w 2013 roku. W kwietniu uruchomiono kopalnię ropy naftowej i gazu ziemnego Lubiatów, która osiągnęła pełną moc produkcyjną i stała się największą inwestycją w branży wydobywczej w Polsce, w okresie ostatnich lat.

Obecnie nasze złoża w kopalni Lubiatów-Miedzychód-Grotów (LMG), położona na pograniczu województw wielkopolskiego i lubuskiego, należy do największych w Polsce i najnowocześniejszych tego typu w Europie. Dzienne wydobycie przekroczyło w niej jeden tysiąc ton ropy naftowej. Udokumentowane zasoby ropy naftowej ze złóż w kopalni, wynoszą około 7,25 mln ton, a gazu ziemnego - około 7,3 mld m sześciennych.

PGNiG - jak informuje TVN24 - dzięki kopalni Lubiatów, zwiększy krajowe wydobycie ropy naftowej, z aktualnych około 500 tys. ton do ok. 800 tys. ton rocznie. Natomiast wydobywany gaz ziemny (ok. 100 mln m sześc. rocznie) zostanie wykorzystany, m.in. do zasilania elektrociepłowni w Gorzowie Wielkopolskim, jak również elektrociepłowni pracującej na potrzeby kopalni.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Szulernia - to fakt.
Ale Donald Tusk nigdy nie odważyłby się wyciągnąć ręki po OFE, gdyby nie finansowy nuż na gardle.
Potężna dziura w budżecie, którą zmajstrował Wincenty dawno by pochłonęła rząd nieudaczników. Dzięki pieniądzom ze składek emerytalnych mogą pozostać przy korycie . Oni jeszcze chwilę pozostaną , natomiast pieniądze zebrane ciężką pracą poszły się jeb...
Nie bez podstawy to mówię, właśnie w kontekście gazu łupkowego.
Po wojnie wykonano ok 5 tyś odwiertów , których celem było badanie struktury geologicznej Polski.
Wykryto przy okazji największe na świecie złoża miedzi czy innych cennych surowców. Natrafiano też na skały, które miały w swej strukturze metan, nazywano je wtedy bitumami, dziś znamy je jako łupki. Wówczas nie stanowiło to wartości, ponieważ nie znana była tania technologia, pozwalająca na przemysłowe wydobycie.
Jednak notatka o występowaniu bitumów zawierających metan pozostała w dokumentacji geologicznej.
Dziś wykonanie jednego głębokiego odwiertu kosztuje w przybliżeniu ok. 15 milionów $, przypomnę- wykonano takich odwiertów ok. 5tyś.
Nie finansował tego bogaty wujek z ameryki, ale społeczeństwo polskie ze swych składek na poczet przyszłych emerytury.
Nikt się przeciw temu nie burzył ponieważ był pewnik, że bogactwa naturalne są własnością narodu.
Dziś rząd Donalda Tuska sprzedał wszystkie koncesje (ok 100) na poszukiwanie gazu łupkowego za 36 milionów $ czyli 100 koncesji w cenie dwóch odwiertów.
Zgodnie polskim prawem nabywca koncesji na poszukiwanie otrzymuje pełną dokumentacje geologiczną danej koncesji oraz automatycznie dostaje zgodę na eksploatacje , czyli staje się właścicielem danego złoża.
Wystarczyło mieć śmieszne pieniądze aby kupić koncesję i po poru tygodniach zarobić 100 -200 razy a może i więcej .
Sprzedaliśmy swój przemysł w cenie złomu, Donald Tusk sprzedał bogactwa naturalne za śmieszne pieniądze. Nie dość że oddał to jeszcze nie wiadomo komu.
Nabywca koncesji na poszukiwanie , może sprzedać dane uprawnienie na wolnym rynku , może podjąć dalsze badania, ale też możne z nich zrezygnować . Nie musi się z tego rozliczać , wolny rynek. Tylko 10 % wszystkich koncesji jest w rękach polskich firm , 30 % w ręku jednej osoby.

Donald Tusk nieźle wydyma.... Polaków na grube biliony, i to w zaledwie w kilka lat

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Jedyne co zrobił dobrze, to wycofanie z "Szulerni" składek emerytalnych."
Kradzieży pieniędzy obywateli nie określiłbym jako czegoś pozytywnego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Słusznie Pan Robert powiada. Już kiedyś zapytałem "Czyjego interesu pilnuje Polski Rząd?" link

Ten szkodnik zrobi wszystko aby Polakom zaszkodzić. Jedyne co zrobił dobrze, to wycofanie z "Szulerni" składek emerytalnych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na gazie łupkowym zostaliśmy nieźle wydyma... . Zasługa Donalda Tuska.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.