Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pod Poznaniem otwarto nową kopalnię gazu ziemnego

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
By Loadmaster (David R. Tribble) (Own work) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) or GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.htm
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo mające w kraju kilka kopalń gazu i ropy naftowej, zasila rynek w ropę a gaz ziemny idzie na potrzeby, m.in. elektrociepłowni w Gorzowie Wielkopolskim.

Mamy dobrą wiadomość przedświąteczną - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) uruchomiło w Polsce nową kopalnię gazu ziemnego. Jest nią Lisewo - kopalnia położona około 60 km od Poznania. Gaz popłynie w niej z dwóch złóż - Lisewo i Komorze, w których są zasoby wielkości ponad 1,3 mld metrów sześciennych błękitnego paliwa.

Złoże Lisewo, według ekspertów, leży na głębokości około 3600 metrów. Jego zasoby określono na około 990 mln m sześciennych gazu. Na początek wydobycie gazu z Lisewa planowane jest na poziomie 50 mln m sześciennych rocznie, a eksploatację oszacowano na 25 lat. Gaz z tego złoża ma być wydobywany dwoma odwiertami. Pełna eksploatacja z obu odwiertów ma rozpocząć się w drugim kwartale 2014 roku. W jednym z odwiertów w Lisewie trwają aktualnie testy produkcyjne.

Głębiej niż w Lisewie, bo na poziomie około 3800 metrów, wykryto w 2012 roku, złoże Komorze. Zasoby – jak oszacowano - są tam na około 340 mln m sześciennych gazu. Wydobycie jest planowane na poziomie 12 mln m sześciennych rocznie, planowany czas eksploatacji 25 lat. Gaz z tego złoża ma popłynąć, w pełnej eksploatacji, w pierwszym kwartale 2014 roku.

Wszystkie odwierty w Lisewie i Komorze są zlokalizowane na terenie koncesji PGNiG. W ramach umowy, o wspólnych operacjach inwestycyjno-gospodarczych, spółka FX Energy ma 49 proc. udziałów w całym przedsięwzięciu.

Kopalnia gazowa Lisewo jest kolejną otwartą przez PGNiG w 2013 roku. W kwietniu uruchomiono kopalnię ropy naftowej i gazu ziemnego Lubiatów, która osiągnęła pełną moc produkcyjną i stała się największą inwestycją w branży wydobywczej w Polsce, w okresie ostatnich lat.

Obecnie nasze złoża w kopalni Lubiatów-Miedzychód-Grotów (LMG), położona na pograniczu województw wielkopolskiego i lubuskiego, należy do największych w Polsce i najnowocześniejszych tego typu w Europie. Dzienne wydobycie przekroczyło w niej jeden tysiąc ton ropy naftowej. Udokumentowane zasoby ropy naftowej ze złóż w kopalni, wynoszą około 7,25 mln ton, a gazu ziemnego - około 7,3 mld m sześciennych.

PGNiG - jak informuje TVN24 - dzięki kopalni Lubiatów, zwiększy krajowe wydobycie ropy naftowej, z aktualnych około 500 tys. ton do ok. 800 tys. ton rocznie. Natomiast wydobywany gaz ziemny (ok. 100 mln m sześc. rocznie) zostanie wykorzystany, m.in. do zasilania elektrociepłowni w Gorzowie Wielkopolskim, jak również elektrociepłowni pracującej na potrzeby kopalni.

Stanisław Cybruch

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto