Facebook Google+ Twitter

Pod urokiem piktogramu. Media pierwszą władzą?

Czy media awansowały już do roli pierwszej władzy w demokratycznych krajach? Taką kontrowersyjną tezę zaprezentował podczas otwarcia warszawskiej "Nocy Mediów" dr Christoph Böhr, poseł do parlamentu Nadrenii-Palatynatu, były wiceprzewodniczący CDU.

– W demokratycznych krajach ma miejsce zmiana władzy – zaczął swój wykład dr Christoph Böhr, poseł do parlamentu Nadrenii-Palatynatu, były wiceprzewodniczący CDU. Około dwustu gości, zgromadzonych na sali warszawskiej Fabryki Trzciny, gdzie spotkanie z cyklu "Nocy Mediów" odbywało się i tym razem, zaczęło uważnie słuchać.

– Być może nieco wyostrzam tezę, ale wśród władz media awansują z przypisywanej im tradycyjnie czwartej do pierwszej pozycji – kontynuował dr Böhr. – Media zaczęły walczyć o ustalenie priorytetów, przez to dołączyły do wyścigu o władzę. Dzieje się tak, bo jako politycy nie możemy zrezygnować z mediów. Politycy nie mogą zrobić niczego przeciw mediom. A one, choć reprezentują pluralizm społeczeństwa przez ostatnie dwadzieścia lat stały się bardzo skłonne do ataków, do wyostrzania poglądów. To skutek konkurencji między mediami – uważa dr Böhr.

Jak stwierdził niemiecki polityk, dla jakości debaty publicznej bardzo niebezpieczne jest, że politycy przyswajają sobie język mediów. Przejmują język, którym najłatwiej jest dotrzeć do odbiorcy. Czynią to najchętniej w telewizji, która jest wiodącym medium. W telewizji, najłatwiej docierającej do odbiorcy za sprawą łatwości odbioru i atrakcyjności środka przekazu jakim operuje - poruszanego obrazu. Operuje też sloganem, sprowadza przekaz do haseł, które odbiorca przyswaja najszybciej. Najbardziej efektywny jest jednak obraz, stąd przekaz sprowadza się zwolna do formy najprostszej - piktogramu. – Czy powracamy do uproszczonych obrazków, do hieroglifów, do czasów starożytnego Egiptu? – pytał dr Christoph Böhr.

Jego zdaniem takimi współczesnymi piktogramami są np. obrazy prezydenta Putina, z obnażonym torsem, łowiącego ryby. Jaki przekaz płynie z tego obrazka? To piktogram siły, tężyzny fizycznej, zdrowia. Innym współczesnym piktogramem są płonące wieże WTC, setki razy wykorzystywane po to, by uzasadnić ogólnoświatową walkę z islamem.

– Im mniej komunikacji obrazkowej, tym lepiej – podkreślał dr Böhr. – Im jest jej więcej, tym trudniej różnicować przekazywane treści. A ważnych spraw nie da się zredukować do piktogramu...

"Noc Mediów" to spotkanie organizowane przez Fundację Konrada Adenauera

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.