Facebook Google+ Twitter

Pod Wawelem nie żałuje się pieniędzy na płatną służbę zdrowia

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2007-09-07 09:22

Krakusy w odróżnieniu od mieszkańców innych miast w Polsce nie żałują pieniędzy na swoje zdrowie. Na prywatne wizyty wydają nawet 500 złotych rocznie. Warszawiacy lub wrocławianie przeznaczają na swoje leczenie dwa razy mniej.

Po co czekać miesiąc na wizytę u dentysty - pytają pacjenci i leczą się prywatnie. / Fot. Paweł LachetaSą to wyniki z tegorocznego raportu pt. "Opieka medyczna Polaków 2007" przygotowanego przez Powszechny Zakład Ubezpieczeń Życie S. A. W tym roku z prywatnej służby zdrowia, jak wynika z badań PZU, korzystało aż 61 proc. krakowian. W innych miastach do prywatnego lekarza zapukało zaledwie 30 proc. Polaków. Krakowianie decydują się na płatne leczenie, bo znacznie krócej muszą czekać na wizytę. Cenią sobie również wysoką jakość i dostępność usług. W siedmiostopniowej skali - prywatnej opiece zdrowotnej krakowianie wystawili ocenę 5,3 (średnia krajowa 5,2).

Christoph Sowada, doktor nauk ekonomicznych w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, twierdzi, że większe zainteresowanie krakowian płatnym leczeniem jest związane z jego lepszą sytuacją finansową.
Krakowianie najczęściej wydają pieniądze na prywatne leczenie zębów (42 proc.),
41 proc. płaci za poradę specjalisty, a 27 proc. osób robi badania diagnostyczne w prywatnej klinice.
Specjaliści przekonują, że choć popyt na prywatną medycynę z roku na rok jest coraz większy, publiczna służba zdrowia też ma rację bytu.
- Nie ma na taką zmianę woli politycznej i społecznej. Niestety i sytuacja systemu naszej służby zdrowia w najbliższym czasie też się nie poprawi - kwituje Christoph Sowada.
Anna Górska
K. W.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.