Facebook Google+ Twitter

Podaj paczkę! Ostatnia prosta 10. edycji Szlachetnej Paczki!

Polacy często i hojnie włączają się w akcje charytatywne. Wrzucają pieniądze na WOŚP, przekazują 1 proc. podatku, wysyłają smsy na rzecz chorych dzieci czy powodzian. Czy jednak są w stanie dosłownie wyciągnąć pomocną dłoń do potrzebujących?

 / Fot. materiały prasoweSądząc po liczbach zdecydowanie tak. W zeszłym roku projekt Szlachetna Paczka stowarzyszenia Wiosna pomógł prawie 8 tysiącom rodzin, czyli blisko 48 tysiącom osób. Wówczas paczki dla potrzebujących stworzyli między innymi piłkarze Wisły Kraków, reprezentacja naszych siatkarzy czy tenisistki - siostry Radwańskie. Włączyć się w akcje mógł jednak każdy. Jedni podjęli się trudu przygotowania podarku, inni solidnie wykonywali zadania jako wolontariusze. A tych nie brakowało, bo co roku w ramach Szlachetnej Paczki działa prawie 6 tysięcy ochotników, a 430 z nich pracuje w województwie mazowieckim.

Do pracy rodacy!

Działalność Szlachetnej Paczki zaczyna się już w czasie wakacji. Wówczas startuje rekrutacja na koordynatorów wojewódzkich, liderów rejonów, wolontariuszy. Zgłosić się może każdy, kto swoją dobrą wolę i wolny czas chce ofiarować ludziom potrzebującym. Praca wygląda następująco: koordynatorzy wyznaczają liderom termin utworzenia zespołów w mniejszych miastach czy dzielnicach dużych metropolii. Ci organizują dla wolontariuszy szkolenia i z zapałem ruszają do pracy! Parami wolontariusze odwiedzają najbiedniejsze rodziny. Rozmawiają na temat ich trudnej sytuacji, notują co jest najpotrzebniejsze, pytają o najskrytsze marzenia. Wszystkie informacje zamieszczają w ankietach, które – bez danych osobowych oraz adresowych – trafiają do internetowej bazy Szlachetnej Paczki. Ta, umieszczona na stronie akcji www.szlachetnapaczka.pl, jest dostępna dla potencjalnych darczyńców.

Pomożecie?

Do końca listopada prawie 5,5 tysiąca osób zgłosiło chęć przygotowania świątecznej paczki. Teraz jest ich ponad 8 tysięcy! Trzeba jednak pamiętać, że w ubiegłych latach pomoc tylko dla jednej rodziny przygotowywało średnio 14 osób. W ten sposób można ustalić, że ludzi o wielkim sercu, uczestniczących w akcji jest w Polsce nawet kilkadziesiąt tysięcy! To pracownicy jednej firmy, grupy przyjaciół, całe rodziny czy uczniowie jednej klasy, którzy razem decydują się komuś pomóc. Wówczas składka to mniej więcej 50-100 złotych, a ta suma wcale nie jest dla większości z nas nieosiągalna.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

BYŁY już artykuły o tej akcji lepij napisane,. Może więc je przypomnieć uaktualnić. ???

Komentarz został ukrytyrozwiń
monika
  • monika
  • 09.12.2010 20:59

Po Szlachetną Paczkę się nie zgłasza. Ona jest przygotowywana dla konkretnej rodziny, którą na początku wybiera się z bazy rodzin na stronie akcji.

Komentarz został ukrytyrozwiń
iga kot
  • iga kot
  • 09.12.2010 20:22

gdzie mozna sie zglaszac po szlachetna paczke?

Komentarz został ukrytyrozwiń
iga kot
  • iga kot
  • 09.12.2010 20:20

jestem z zastowa zalanego dwa razy nikt u nas nie pytal o pomoc

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.