Facebook Google+ Twitter

Podaruj życie - powiedz TAK Transplantacji

Dziś Światowy Dzień Transplantacji. W Polsce - od stycznia do tej chwili wykonano 1100 przeszczepów. Na kolejne czeka ponad drugie tyle chorych.

Logo kampanii Podaruj życie - powiedz TAK transplantacji / Fot. Iwona LisieckaHistoria kampanii „Podaruj życie ” – powiedz TAK transplantacji sięga roku 2012, kiedy to jej pomysłodawca od ponad 24 lat chorujący na cukrzycę typu 1 usłyszał o Gosi… dziewczynie u której jako pierwszej w Polsce wykonano przeszczep wyprzedzający trzustki. Tym samym została wyleczona z cukrzycy typu 1 o której przecież mówi się że jest nieuleczalna. Postanowił więc że on także spróbuje, tym bardziej że pojawiły się już pierwsze powikłania. W ten sposób trafił pod opiekę lekarzy z Kliniki Dzieciątka Jezus w Warszawie. Niestety okazało się że na przeszczep wyprzedzający trzustki jest już za późno a na przeszczep nerki i trzustki zbyt wcześnie… 1,5 miesiąca później stan zdrowia pogorszył się na tyle że trzeba było myśleć poważnie o transplantacji. Ze wsparciem lekarzy z Kliniki Dzieciątka Jezus rozpoczęto starania o wykonanie przeszczepu wyprzedzającego nerki wraz z trzustką. W kwietniu 2013 roku przeprowadzono pomyślnie kwalifikację. W trakcie przygotowań do samej kwalifikacji Michał zauważyło niechętny stosunek do kwestii przeszczepiania narządów. Zarówno wśród pacjentów, jak i niektórych lekarzy. Wspólnie z Gosią doszli do wniosku, że przyczyna tej nieufności tkwi w niedostatecznej wiedzy i postanowili zmienić tę sytuację, poprzez uświadamianie społeczeństwa i obalanie mitów na temat transplantologii.

Doświadczając na własnej skórze, że bezcenny dar życia może stać się udziałem każdego z nas, jako dawcy czy biorcy, Zrozumiał że warto oswoić tego demona, jakim jest społeczne tabu transplantologii.

Wspólnie z Gosią postanowili zrobić to w sposób inny niż dotychczas. Pokazując pozytywne historie ludzi z pasją. Zarówno tych którzy są już po przeszczepione jak i tych którzy dopiero czekają na swoją szansę.
Oświadczenie woli… coś co możemy podarować innym, żeby mogli żyć. Oczekującym na transplantację, ludziom z krwi i kości – tak mówi się o osobach pewnych siebie, zdecydowanych i mocnych charakterem.
Oczekujący na transplantację, też są silni.
Tylko, że my ich nie znamy… czy na pewno tak jest? Pokażmy, że to są prawdziwe osoby…to nie są tylko dzieci z wielkimi smutnymi oczami… to także czyjaś mama lub tato, babcia lub dziadek, siostra, brat, to może być twój przyjaciel…
Kampania ma pokaz pacjentów w inny sposób.
„…jestem laską z krwi i kości. Wiem czego chcę i wiem co mnie kręci. Mam silną osobowość i łatwo się nie poddaję. Właśnie dowiedziałam się, że jedyną szansą dla mnie jest przeszczep. Kurwa mać!”
„…jestem facetem z krwi i kości. Żyję szybko i trudno mnie czymś zaskoczyć. Uwielbiam grać w golfa z moim szefem, lubię towarzystwo pięknych kobiet. Pomagam innym– to chyba naturalne... Dlaczego Cię to dziwi?”
„Pamiętam, jak poszłam na wyniki. Lekarz powiedział do mnie tak po prostu: Konieczny będzie przeszczep. Pierwsze o czym pomyślałam, to czy zrobić dzisiaj schabowego, czy może pójdziemy z dziećmi na pizzę… Dopiero później to do mnie dotarło i cały czas zastanawiałam się DLACZEJO WŁAŚNIE JA?!”
Będziemy wzbudzać kontrowersje!!
Obecny zespół to Michał i Gosia oraz...
Liczba przeszczepów jest nieproporcjonalnie niska w porównaniu do potrzeb, wiemy, że tę sytuację można zmienić, wystarczy podpisać oświadczenie woli i nosić je przy sobie w portfelu.
Naszym zadaniem jest rozwianie wątpliwości i przekazanie rzetelnej wiedzy na temat dawstwa narządów. Pragniemy by Polska dogoniła takie kraje Unii Europejskiej jak np. Hiszpania, w której od zmarłych dawców pobiera się trzy razy więcej narządów niż w naszym kraju.

Dzięki własnym doświadczeniom zdajemy sobie sprawę z tego, że los może sprawić, że każdy z nas stanie kiedyś w obliczu choroby, gdzie jedynym ratunkiem będzie przeszczep organu, dlatego uważamy, że wiedza na temat transplantologii jest równie bezcenna, co dar życia.

Dlatego chcemy do Państwa trafiać wszelkimi dostępnymi drogami, stąd pomysł na kampanię która będzie inna od tych prowadzonych dotychczas, nie chcemy epatować chorobą. Chcemy pokazać historie ludzi dzięki którym możecie Państwo zdobyć niezbędne informacje i przekazywać je dalej, tak, aby nikt w Polsce nie musiał umierać z powodu braku dawcy.

Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z informacjami oraz historiami jakie zamieściliśmy na tej stronie dołączycie Państwo do dumnych posiadaczy oświadczenia woli, zarejestrujecie się w banku szpiku czy oddacie krew.
Zespół „Podaruj życie” – Powiedz TAK transplantacji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.