Facebook Google+ Twitter

Podatek dla wierzących?

Już podczas grudniowej konwencji politycy Sojuszu Lewicy Demokratycznej przedstawią program odcięcia wpływów Kościoła od Państwa.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Grzegorz Jakubowski /PAPJak podaje http://www.newsweek.pl/, Sojusz Lewicy Demokratycznej opracowuje właśnie program odcięcia wpływów Kościoła od państwa. Ma on być przedstawiony na grudniowej konwencji SLD.

Tomasz Kalita, rzecznik Sojuszu, zapewnia, że nie chodzi tu o walkę z duchownymi, ale o "respektowanie konstytucyjnej zasady świeckości państwa".

Wśród postulatów SLD znajdują się m.in.: likwidacja Komisji Majątkowej (oddającej majątek zabrany Kościołom), ograniczenie budżetu Funduszu Kościelnego oraz wprowadzenie podatku od wiary. Politycy partii przedstawią także projekt ustawy usuwającej symbole religijne.

Czytaj więcej: http://www.newsweek.pl/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (32):

Sortuj komentarze:

http://wolnemedia.net/?p=19139

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co więcej, nigdy nie słyszałem, co stałoby się z pieniędzmi z podatku od wiary. Oczywiście, pieniądze zawsze i wszędzie się przydadzą. Ale czy ktoś wie po co? Czy podatek od wiary, rzeczywiście zagwarantuje państwu neutralność? A czy istnieją kryteria rozpoznawania świeckości państwa? Czy zawieszony krzyż w Parlamencie, to znak, że w politykę miesza się Kościół? Kiedyś A. Schopenhauer napisał książkę o tytule "Świat jako wola i przedstawienie", ja bym nadał książce tytuł "Świat jako absurd i nonsens".

Komentarz został ukrytyrozwiń

>Wśród postulatów SLD znajdują się m.in.:

>likwidacja Komisji Majątkowej (oddającej majątek zabrany Kościołom) - no fajnie, zamiast tego można powiedzieć - okradliśmy was, ale i tak wam nic nie oddamy:D

>wprowadzenie podatku od wiary - nie rozumiem jak można zweryfikować czyjąś wiarę. Jest to bardzo ciekawe, gdyż nawet papież nie zna poziomu wiary. Może warto wprowadzić również podatek od ulubionych kolorów, potraw, partii politycznych:D

Nie wiem jak to jest, ale dla mnie najbardziej absurdalne pomysły są właśnie polityków z lewej strony Parlamentu. Podobnie jak pomysł odwołania Prezydenta Kropiwnickiego w Łodzi na rok przed terminowymi wyborami. Co więcej, sam Kropiwnicki zapowiedział, że nie zamierza kandydować po raz trzeci. Dalej, Nowo wybrany prezydent Łodzi będzie rządził tylko przez ok. pół roku, gdyż pod koniec 2010 roku będą kolejne wybory.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeszcze trzeba by dodać mozliwość korzystania z dotacji UE. Wilele kosciołów jest remontowanych za środki unijne.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.11.2009 11:18

Jak wspomniałem wcześniej - oto jestem:) Nic dodać od siebie nie mogę, gdyż wiele z zawartych tu treści wynikających z komentarzy sam poruszałem w publikowanym na W24 w jednym ze swoich artykułów link a powielanie ich w kółko mija się z celem. Miejmy nadzieje że na pisaniu, rozmowach i wielkim krzyku to się nie zakończy :)Od słów do czynów:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Stałymi źródłami finansowania Kościoła, uwzględnionymi w budżecie są:

Dotacje na Fundusz Kościelny[5][6]. W budżecie na 2008 przeznaczono na ten cel 97,9 mln zł.[7]
Finansowanie uczelni wyznaniowych. W 2002 wyniosły one łącznie 67,5 mln zł. a w 2007 ponad 96 mln. zł.[potrzebne źródło]
Finansowanie wydziałów uczelni. Państwo finansuje również wydziały teologiczne innych uczelni m.in. Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej.
Finansowanie nauczania wyznaniowego zgodnie z art. 12 ust. 1 Konkordatu. Finansowanie nauczania religii w szkołach. Według MENiS w 2002 wynosiły one ok. 560 milionów złotych samych pensji w szkołach (bez przedszkoli). Do tego dochodzi bezpłatne udostępnienie sal i innej infrastruktury.
Utrzymywanie kapelanów w armii.[8] Państwo utrzymuje kapelanów wojskowych na etatach oficerskich. Kapelani pracują też w innych służbach mundurowych, m.in. w policji, straży granicznej i państwowej straży pożarnej.
Inne wpłaty od spółek skarbu państwa. Według szacunków ministerstwa skarbu, w 2001 r. wynosiły one 3,78 mln zł w gotówce i 1,06 mln zł w majątku rzeczowym.[potrzebne źródło]
Oprócz tego, pośrednie wsparcie finansowe od Państwa, Kościół uzyskuje przez

Zwolnienie księży z podatku dochodowego. Księża nie pracujący etatowo płacą jedynie ryczałt.
Ulgi celne przysługujące Kościołowi.[potrzebne źródło]
Inne źródła finansowania Kościoła to:

Dotacje na konserwacje obiektów zabytkowych znajdujących się w ich posiadaniu.
Dotacje na budowę obiektów sakralnych, jak Świątynia Opatrzności Bożej (30 mln zł. w budżecie na 2008 rok[9])
Przekazanie Kościołowi nieruchomości na ziemiach zachodnich i północnych, które przed wojną należały bądź do niemieckiego Kościoła katolickiego, bądź ewangelickiego.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Dotacje_pa%C5%84stwa_dla_ko%C5%9Bcio%C5%82%C3%B3w_i_zwi%C4%85zk%C3%B3w_wyznaniowych_w_Polsce

Komentarz został ukrytyrozwiń

"respektowanie konstytucyjnej zasady świeckości państwa" i wprowadzenie podatku od wiary ?????????
Budżet chyba najbardziej zasilił by podatek od braku logiki!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kościół jest i będzie TT o to się nie martw jest kwestia jak za 20 lat pomóc go utrzymać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dam ci przykład nie gospodarności taki mały - w 2005 roku pewien poseł będący SZEFEM KOMISJI D/S ROLNICTWA W SEJMIE RP powiedział z mównicy sejmowej że dowiedział sie po 2 latach że istnieje pewna agencja rządowa mająca pomagać rolnikom finansowo w inwestycjach i co się okazłao po 2 latach że powołano 16 odziałów wojewódzkich tylóz derektorów i prezesa z zarobkiem 20.000 miesięcznie a w efekcie pracy tej agencji JEDEN rolnik otrzymał wsparcie w wysokości 20.000 zł ????????
Już wiesz jak się drenuje Polski budżet?????

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.11.2009 00:14

Jarosławie kościół bez pieniędzy przestanie istnieć, tym samym przestanie istnieć nasza cywilizacja i nie będzie kto miał dyskutować! Chyba, że Niebieska Dama wstawi mumie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.