Facebook Google+ Twitter

Podatek handlowy od września!

30 lipca prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o wprowadzeniu od 1 września - podatku od handlu detalicznego. Podatek ten ma przynieść dodatkowe wpływy do budżetu państwa w kwocie około 1,9 mld zł.

Sonda

Czy jesteś za wprowadzeniem podatku handlowego?

Ustawa ta zakłada wprowadzenie 2 stawek podatkowych w skali 0,8 procent od miesięcznego przychodu w wysokości pomiędzy 17 mln zł a 170 mln zł oraz 1,4 procenta w przypadku gdy miesięczny przychód przekroczy kwotę 170 mln zł. Wprowadzono też kwotę wolną od podatku w wysokości 204 mln rocznie.

Celem wprowadzonej ustawy ma być stworzenie równych szans w konkurencji polskich małych sklepów z zagranicznymi gigantami handlowymi działającymi w Polsce, zmuszenie zagranicznych sieci handlowych do płacenia w Polsce uczciwych podatków oraz pozyskanie dodatkowych pieniędzy na realizację społecznych reform.

Ostateczna wersja tej ustawy jest wynikiem konsultacji społecznych i protestów ze strony polskich handlowców działających w ramach sieci handlowych.

W przypadku Polski praktycznie cały wielki handel znajduje się w rękach zagranicznych koncernów handlowych które co należy powiedzieć zdecydowanie były w Polsce traktowane niezwykle ulgowo na czym tracił w konsekwencji budżet państwa a więc i polski podatnik.

Jednym z głównych założeń tej ustawy było właśnie zatrzymanie tej swoistej patologii, polegającej na skrytym okradaniu polskiego podatnika.

I chociaż po tych społecznych konsultacjach również i zagraniczne sieci handlowe na tym skorzystają bo zapłacą mniej niż w pierwotnych ustawowych założeniach to zagraniczne sieci handlowe zamierzają zaskarżyć tę ustawę do Europejskiego Urzędu ds konkurencji.

W Polsce interesy zagranicznych koncernów handlowych reprezentuje tylko z nazwy - "Polska Organizacja Dystrybucji i Handlu". Organizacja ta nie tylko kwestionuje wprowadzenie przez rząd tego podatku, ale też liczy na to, że pod naciskiem UE - Polska podobnie jak Węgry wycofa się z jego wprowadzenia.

W przeciwieństwie jednak do Węgier podatek progresywny w Polsce jest na tyle niski, że trudno będzie zagranicznym sieciom handlowym udowodnić, że jest dyskryminujący w stosunku do zagranicznych sieci handlowych.

Zdaniem Andrzeja Falińskiego – Prezesa "Polskiej Organizacji Dystrybucji i Handlu", reprezentującego interesy zagranicznych sieci handlowych w Polsce, podatek ten uderzy w hipermarkety z których większość jest nierentowna. Skoro jednak są one nierentowne to w jaki sposób mogą istnieć na rynku w myśl zasad gospodarki rynkowej?

Warto tutaj postawić też pytanie – czy czasem stały się nagle nierentowne w momencie kiedy w Polsce będą musiały zapłacić uczciwe podatki a nie przerzucać koszty na polskiego podatnika?

Zupełnie odmienną opinię w tej kwestii wyraziła rzeczniczka "Polskiej Izby Handlu".
Joanna Chylińska uważa, że dla rynku handlu zmiany te będą pozytywne, gdyż wyrównane zostaną szanse konkurencyjne pomiędzy mniejszymi a większymi sklepami.

Wydaje się, że dla ustawowych wnioskodawców, zdanie polskich handlowców w przygotowaniu ostatecznej wersji ustawy było najważniejsze.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.