Facebook Google+ Twitter

Podatek od prezentów. Kto płaci?

Obstawiając zakłady bukmacherskie, biorąc udział w loteriach, a nawet korzystając ze sprzedaży promocyjnej, musimy być świadomi, że odebranie wygranej lub darmowego prezentu jest opodatkowane.

W jaki sposób grać i jednocześnie pozostać w zgodzie z prawem i urzędem skarbowym?

 / Fot. istock.comW myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (inaczej ustawa o PIT), osoba wygrywająca nagrodę rzeczową w konkursie lub zawodach zobowiązana jest do uiszczenia podatku. Art. 30, ust. 1, pkt 2 ww. ustawy określa jego wysokość na 10 proc. wygranej lub jej wartości rynkowej. Przepis dotyczy również darmowych produktów i usług związanych ze sprzedażą promocyjną. Jeśli wygramy konkurs na pracę plastyczną, a nagrodą będzie opłacenie czesnego na studiach artystycznych, najpierw musimy zapłacić. Podobnie w przypadku, gdy uzbieramy punkty i wymienimy je na upragniony gadżet. Nawet wówczas, gdy do jednego produktu drugi dostaniemy gratis.

Kiedy unikniemy opodatkowania?
Na szczęście ustawa PIT przewiduje zwolnienie z obowiązku podatkowego wygranych rzeczowych o jednorazowej wartości niższej niż 760 zł. Możemy więc kilkakrotnie wygrać lub otrzymać mniej kosztowny prezent od tego samego organizatora konkursu lub promocji pod warunkiem, że w ramach jednego losowania (przyznawania nagród, zakupu) nie przekroczymy ww. kwoty. Ulga dotyczy jedynie osób fizycznych lub przedsiębiorców prowadzących działalność rolniczą. Właściciele pozostałych, którzy uzyskali nagrodę w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą muszą potraktować jej wartość jako przychód, a konkretnie przychód z innych źródeł.

Kto zapłaci podatek?
Obowiązek podatkowy obciąża osobę korzystającą z promocji lub odbierającą nagrodę. Nie płaci go ona jednak bezpośrednio. Płatnikiem (odprowadzającym podatek w imieniu podatnika) jest tutaj organizator wydarzenia. Ma on prawo zażądać od beneficjenta zapłaty 10% wartości wygranej przed jej wydaniem. Najpierw musimy zapłacić podatek, dopiero wówczas jesteśmy uprawnieni do odbioru nagrody. Nie ma natomiast obowiązku ujawniać jej w zeznaniu podatkowym. Z fiskusem wszystkich formalności winien dopełnić organizator konkursu lub promocji.

Zagraniczna wygrana
Powyższe unormowania obowiązują jedynie w przypadku, gdy nagroda rzeczowa otrzymywana jest w związku z wydarzeniem krajowym. W przypadku wygranej za granicą, beneficjent powinien ujawnić ją w zeznaniu podatkowym jako przychód z innych źródeł i uiścić podatek według skali podatkowej. Będzie tak również w sytuacji, gdy wartość wygranej po przeliczeniu nie przekroczy 760 zł. Zanim jednak odbierzemy prezent i zaksięgujemy otrzymaną rzecz jako przychód, lepiej dokładnie przeczytajmy regulamin konkursu. Mogą być w nim zastrzeżenia dotyczące konieczności rozliczenia podatku w kraju organizatora. Aby nie zapłacić dwukrotnie, powinniśmy sięgnąć do przepisów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Polska podpisała umowy w tej kwestii z kilkudziesięcioma krajami i terytoriami zależnymi.
Ich wykaz widnieje na stronach Ministerstwa Finansów.

Praktyka
Konieczność opłacenia podatku przed otrzymaniem prezentu jest znacznie bardziej uciążliwa w przypadku nagród rzeczowych niż pieniężnych. Od tych drugich płatnik (organizator promocji, zawodów czy konkursu) odlicza 10% i pozostałą część wypłaca zwycięzcy. Przykładowo, trafiając „szóstkę” w zakładach Lotto, otrzymamy jedynie 90% sugerowanej w kolekturze kwoty. Dla wygranych w grach liczbowych i losowych obowiązuje również wyższa kwota zwolniona od podatku. Aktualnie jest to 2280 zł. Sytuacja ta spowodowała, że zdarzały się przypadki nieodebrania cennej nagrody rzeczowej z powodu braku środków na opłacenie podatku. Powodowało to zniechęcenie do samej idei konkursów. Aktualnie organizatorzy starają się możliwie ułatwić uczestnikom odbiór nagród. Jak mówi Daniel Potasz z portalu Qday.pl – Nasi użytkownicy nie płacą podatku od wygranej przy odbiorze nagrody. Wzięliśmy ten obowiązek na siebie. Jeśli ktoś zostaje nagrodzony, nie powinien za to wyróżnienie płacić. Takie działanie powoli staje się normą wśród organizatorów wydarzeń konkursowych.

Bez wątpienia 10% podatek nie jest powodem, by zrezygnować w uczestnictwie w zawodach i korzystać z produktów darmowych. Warto jednak najpierw doczytać regulamin. Rzetelny organizator jasno przedstawi warunki odbioru nagrody, a często również zapłaci podatek w imieniu zwycięzcy.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.