Facebook Google+ Twitter

Podatnicy donoszą, czyli o "obywatelskiej trosce"

Redagowanie donosów jest stare jak świat. Zawodowo donosy pisali niektórzy greccy sykofanci i rzymscy delatorzy. Przed stu laty podręczniki epistolarne zawierały wzory listów donosicielskich.

Statystyka wskazuje na tendencję wzrostu liczby donosów załączonych do pitów. Dzisiejsi donosiciele do urzędów skarbowych "uprzejmie donoszą", a także "dają wyraz obywatelskiej trosce." Donoszą krewni, konkurenci, współpracownicy, sąsiedzi.

Córka sypie matkę. Obywatelka A nie wykazuje dochodów z opieki nad dziećmi sąsiadów.
Żona zeznaje, że jej mąż Obywatel B jeździ do kochanki służbowym samochodem, a potem wpisuje to w koszty firmy. Były mąż podejrzewa byłą żonę, że Obywatelka C dostaje pieniądze i paczki z Ameryki. Proszę sprawdzić, czy ujmuje te podarki w zeznaniach.

Straganiarka przypuszcza, że jej sąsiadka ze stoiska, Obywatelka D nie zgłasza swego dochodu, bo pozwala sobie na niższe ceny sprzedawanych towarów. Sąsiadka, skromna Polka, niepokoi się, że Obywatelka E żyje ponad stan. Nosi kosztowne ubrania i używa luksusowych kosmetyków. Na każdym palcu złoty pierścionek, jeździ czarnym mercedesem. A jest zwykłą urzędniczką.

Lojalny sąsiad zwraca uwagę, że Obywatel F wynajmuje pokoje studentkom. W dwóch pokojach mieszka pięć dziewcząt. Czy wykazał wpływy z tego tytułu w zeznaniach? Sąsiadka nie ma wątpliwości, że Obywatelka G. prowadzi w mieszkaniu zakład krawiecki i nieźle zarabia. Anonimowy sąsiad uprzejmie donosi, że Obywatel H jest jedyną osobą zatrudnioną w całej rodzinie, a stać go, by wszystkich domowników zabrać na wakacje na Kretę. Sąsiadowi, życzliwemu obywatelowi, nie podoba się, że Obywatel I kładzie kafelki na lewo. Dlatego jego żona urzęduje po galeriach handlowych. Sąsiad, uczciwy obywatel, dziwi się. Ciekawe za co obywatel J kupił sobie zachodnie auto z klimą, skoro podobno jest bezrobotny.

Kończy się składanie pitów. Donosiciele, chociaż mają wakacje, muszą być czujni, aby mieć w archiwach haki na podatników, których zapragną zadenuncjować do urzędu skarbowego po styczniu roku następnego.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

śtaszek od józwa
  • śtaszek od józwa
  • 30.04.2011 22:12

a jo nie pisze że donosze ale se lece że zapodaje i jest klasa

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rzeczywiście warianty Artura Wojnowskiego są niezwykle zabawne. Zaś Tadeusz Wojewódzki opiewa donos w stylu "Hymnu do miłości" z listu św. Pawła. I dobrze. Śmiejmy się z donosicieli i z ich pasji dowalania innym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

DONOS

to jedyna skarga obywatela, co do której tenże Obywatel może mieć prawie 100% pewność, że zostanie potraktowana poważnie, szczegółowo przeanalizowana, zbadana, prześwietlona, przemyślana . Donosu nikt nie zbędzie albowiem jest anonimowy i pracownik nigdy nie wie czy to aby szef lub jeszcze wyższa góra -nie sprawdza przypadkiem jego urzędniczej czujności.Krótko mówiąc: donos w przeciwieństwie do innych form kontaktu z urzędami doczekał się jasnych i skutecznych ścieżek wdrażania.
Donos nie zna urzędniczej formuły - odmownego załatwienia sprawy.
Donos pozwala mieć nadzieję, albowiem jego autor nie otrzymuje odpowiedzi i trwa w nadziei właśnie, że sprawa toczy sie po jego myśli.
Donos jest źródłem pocieszenia, które każe jego autorowi interpretować każdą kwaśną minę tego, na którego pisał, jako widoczna oznakę, że zaczęło się słuszne kopanie.
Donos jest wreszcie jedyną formą dzielenia się wiedzą tzw. cichą, osobistą, o której zwykło się słusznie sądzić, że ludzie nie są skłonni dzielić się nią z innymi. I poza donosami - tak jest właśnie.

Tych kilka powodów dobrze wróży DONOSOWI

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dawniej pisano do komitetów jedynie słusznej partii. Teraz - do skarbówki. Polak kocha rozliczać sąsiadów, znajomych i swoich eks...pisząc donos staje sie ważny, przydatny i doznaje pełni szczęścia na mysl, że komus dokopał. To stała cecha rodaków. Zmienił sie tylko adresat donosów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

:D Panie Arturze, żartowniś z Pana :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zwrot "uprzejmie donoszę" stał się trochę "oklepany" :)

Proponuje kilka innych wariantów.

1. Tracącego cnotę: z pewną nieśmiałością donoszę...
2. Targanego wewnętrznymi sprzecznościami: z obrzydzeniem lecz z obowiązku donoszę...
3. Nałogowca: tym razem donoszę...
4. Po żołniersku: donoszę... ku chwale ojczyzny.
5. Dowcipnisia: Nie donoszę, że...
6. Asekuranta: Uprzejmie donoszę, że wszelkie ewentualne, dotychczasowe, jak i przyszłe donosy na mnie są bezpodstawne i wynikają z zazdrości, która zżera wszystkich wokół. Każda kontrola będzie kosztowna i nieskuteczna. Wzorowy podatnik.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.