Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8601 miejsce

Podbiał pospolity - dobro i zło w jednym

Podbiał pospolity to roślina o żółtych drobnych kwiatach "zebranych" w koszyczki i dużych liściach od spodu białawo "owłosionych". Dla jednych jest ona chwastem, a dla innych rośliną leczniczą. Kwitnie od marca do maja.

Podbiał pospolity, to roślina o żółtych drobnych kwiatach zebranych w koszyczki i dużych liściach od spodu białawo owłosionych. / Fot. Fot. Halina Krüsch Czopowik Podbiał pospolity, zwany inaczej: ośla stopa, końskie kopyto, białkuch, boże liczko, kniat, kaczyniec czy grzybień, rośnie dość dziwnie, gdyż najpierw rozwija się jego kwiatostan (w marcu), a dopiero potem liście (w kwietniu).

Najpierw rozwija się kwiatostan (marzec). / Fot. Fot. Halina Krüsch CzopowikKwiaty po przekwitnięciu przekształcają się w tzw. puch kielichowy, który służy do rozsiewania nasion. Puch kielichowy tworzy bardzo sprytny aparat lotny, który ułatwia długie utrzymywanie się nasion w powietrzu i roznoszenie ich nieraz na bardzo duże odległości.

Kwiaty po przekwitnięciu przekształcają się w puch kielichowy. / Fot. Fot. Halina Krüsch CzopowikPodbiał pospolity w uprawach rolnych uznawany jest za chwast i skutecznie niszczony. Natomiast w ziołolecznictwie uznawany jest jako skuteczny lek. Ze względu na zawartość śluzu oraz garbników stosowany jest głównie jako środek wykrztuśny przy astmie, przewlekłym kaszlu i zapaleniu oskrzeli. Zewnętrznie zaś stosowany jest przy schorzeniach skórnych, takich jak: wrzody, czyraki, odciski, oparzenia, a także przy pękających brodawkach u karmiących kobiet. Podbiałem leczyli już starożytni medycy.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

@Wiesław Tuszyński
A co, Panie Wiesławie, nie wierzy Pan politykom? Ja też nie... Ale że dłużej żyjemy - wierzę. To jest udowodnione. Już dawno. Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co do długości życia to najlepsi są w tym politycy wydłużają wiek emerytalny a nawet stwierdzili że żyje sie teraz o rok dłużej

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Andrzeju, ja wcale nie uważam, że to tylko dzięki piciu ziółek żyje się dłużej. Uważam natomiast, że to dzięki nie faszerowaniu się chemią z byle powodu można żyć dłużej. Przekonać o tym farmaceutów?... Ależ Pan wymyślił!
Pozytywne nastawienie do życia i poczucie humoru z pewnością działa na człowieka o wiele lepiej niż niejedna tabletka z chemią... ba, cuda może wręcz zdziałać.

Natomiast z Panem Grzegorzem, zgadzam się w zupełności. Pozdrawiam Obu Panów!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na pewno ziółka są zdrowsze od chemii. W ogóle medycyna naturalna lepiej działa niż tzw. "nowoczesna". Zioła np przeciwgorączkowe nie mają czynników ubocznych, a jak ostatnio chciałem zażyć lek na gorączkę to zwyczajnie zrezygnowałem - połowę ulotki zajmowała lista możliwych negatywnych efektów ubocznych. I to wcale nie jakichś drobiazgów...
Natomiast długość życia zależy od większej ilości czynników i nie można tak tego podsumowywać. Wysoka średnia w Europie wynika z niskiej umieralności w młodym wieku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A nie, nie, myślę że na głupotę podbiał też może być pomocny. (śmiech). No bo skoro: stultitia morbus est animi (głupota jest chorobą duszy), a podbiał środkiem wykrztuśnym, to może po jego zażyciu głupotę można wykichać albo wykaszlać. Komu "trza", niechaj spróbuje.

@ Izo, masz rację, teraz byle jaka dolegliwość znaczy dla wielu... do apteki po chemię - marsz!
Na mnie farmaceuci nie zarabiają. Nie uznaję chemii... i jakoś się trzymam.
Na drogi oddechowe dobrze działa także syrop z cebuli. Zawsze nim leczę siebie i moją rodzinkę.

@ Panie Andrzeju, nie zgadzam się z Panem. Moja babcia bez chemii żyła 94 lata, dziadek 96, a jego siostra 103. I jaki stąd wniosek?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Sławko
  • Sławko
  • 17.05.2012 09:33

zielarz Dzisiaj 09:25 Na twoją głupotę zielarzu nawet podbiał nie pomoże. Masz ją w genach. Przykre, nie?!

Komentarz został ukrytyrozwiń
zielarz
  • zielarz
  • 17.05.2012 09:25

A na głuptę jest skuteczny?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moje babcie stosowały na kaszel herbatkę z podbiału, w tamtych czasach nie było tylu środków farmakologicznych i ludzie leczyli się przy pomocy natury. A teraz ... do apteki po chemię.... !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.