Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

632 miejsce

Podciśnieniowy destylator

Bierzesz szklankę, odkręcasz kran, nabierasz wodę i pijesz. Czynność wydaje się prosta. Lecz nie wszędzie jest taka oczywista.

Jezioro, na którego brzegu powstaje destylator. Tajladnia, teren zakonu Wat Thamkrabok / Fot. David SchwalkProblem wody pitnej kołata się w naszej świadomości; nie dotycząc nas bezpośrednio, wydaje się jednak odległy. Dopiero podróże uświadamiają nam, jak wygląda walka o szklankę wody w miejscach, w których ten życiodajny płyn jest deficytowy.

Za naprawdę niewielkie pieniądze możemy polecieć do Maroka. Tanie linie lotnicze prześcigają się w konkurencyjności ofert, czyniąc cenę lotu niższą od kosztów samego dotarcia na lotnisko. Podróż do Afryki nigdy nie była tak dostępna, jak jest dzisiaj.

Zapewne wielu z Was słyszało o futurystycznych planach podbijania kosmosu. Stowarzyszenie Mars Society testuje możliwość zasiedlenia sąsiedniej planety. NASA rozpoczęła obecnie finansowanie programu lądowania człowieka na Marsie. W ekspansję układu słonecznego pompowane są miliardy dolarów.

Tymczasem podróżując samochodem z zachodu Maroka w kierunku Algierii, podziwiamy bezkresne rubieże ziemskiej krainy nienaruszone cywilizacją. Toczący się samochód przemierza dziesiątki, ba, setki kilometrów, nie napotkawszy po drodze oznak osadnictwa ludzkiego. Na Marsie wody prawdopodobnie nie ma wcale, Ziemię pokrywa ona w trzech czwartych.

W klimacie umiarkowanym nawet w porze suszy jest wystarczająca ilość wody, by zaspokoić potrzeby wegetacyjne człowieka. Wąski pas zielonego urodzaju i wodnego komfortu nie jest jednak szeroki. Europa znajduje się w szczęśliwym położeniu na pasie zieleni półkuli północnej globu. Pas południowy przebiega przez Nową Zelandię. Cała reszta planety boryka się w mniejszym, bądź większym stopniu z deficytem wody pitnej.

Nawet jeśli w strefie równikowej jest wody pod dostatkiem, to jej przydatność spożywcza jest mocno ograniczona. Skażona woda jest przyczyną średniej mediany wieku obywateli Laosu 21,6 lat. Umieralność na zatrucia pokarmowe w krajach trzeciego świata jest olbrzymim problemem, żyjąc w tak niebezpiecznych warunkach zakażenie jest tylko kwestą czasu. Mnie cholera dopadła w Kambodży zaledwie dwa miesiące temu. Wyszedłem obronną ręką, ale w międzyczasie owa bakteria zmiotła z powierzchni Ziemi wiele tysięcy osób. Cholera, choć zabija kilkaset tysięcy osób rocznie, jest tylko jedną z wielu chorób nękający kraje trzeciego świata. Niedostępność czystej wody jest główną przyczyną zarażeń.

Kilka lat temu opracowałem teoretyczny model destylatora podciśnieniowego. Urządzenie to wykorzystuje podstawowe zjawiska fizyczne i jest niezwykle proste w działaniu. Podciśnienie wytwarzane jest grawitacyjnie 10 metrowym słupem wody (kolumna Torricellego). Woda w tak wytworzonej próżni zaczyna wrzeć w jakiejkolwiek dodatniej temperaturze. Destylacja więc możliwa jest bez podgrzewania wody do 100 stopni Celsjusza. Technologia jest mimo swojej prostoty pionierska. Oprócz kilku doświadczeń laboratoryjnych, nikt nie podjął się budowy w pełni funkcjonalnego prototypu. Polska myśl techniczna ma więc szansę zabłysnąć na arenie międzynarodowej.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: Destylator


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.