Facebook Google+ Twitter

Podczepić się pod święta

Święta Bożego Narodzenia to czas szczególny, na swój sposób magiczny, ale zalew komercyjnego podejścia może magię niestety wkrótce zlikwidować.

Do Świąt jeszcze miesiąc a tu już reklam świątecznych w handlu całkiem sporo. Co roku granica pojawiania się tych elementów świątecznych przesuwa się i nie jest wykluczone, że niedługo pierwsze reklamy świąteczne będziemy mogli zobaczyć w dniu rozpoczęcia roku szkolnego, czyli 1 września. Co to ma wspólnego ze świąteczną magią, zupełnie nic, pogoń za zwiększeniem sprzedaży i tyle.
Święta Bożego Narodzenia jak sama nazwa wskazuje są świętami o charakterze religijnym, wigilia, łamanie się opłatkiem, uczestnictwo w mszy świętej, szopka świąteczna, spotkania, rozmowy, spojrzenie na życie spoza codziennego kieratu, wspólne śpiewanie kolend, choinka, obdarowywanie prezentami nie jako znak takiego sztucznego szpanowania bogactwem tylko jako symbol pamięci i szacunku wzajemnego. To właśnie tworzy magię tego szczególnego czasu.
Tymczasem ja osobiście mam nieodparte wrażenie, że ktoś te Święta Bożego Narodzenia ot tak sobie po prostu zawłaszczył, w konsekwencji tego zamiast magii i szczególnego charakteru tego czasu, mamy komercję w stanie czystym i pogoń za zyskiem. W zasadzie nie ma żadnych zahamowań w zakresie używania symboli i pojęć, na długo przed Świętami, korzyść finansowa uzasadnia w tym wypadku wszystko. Zatem co, poddać się tej dziwnej praktyce? Choinkę ubierać w domu już w połowie listopada, a przez cały grudzień codziennie kłaść pod nią prezenty? Może to już Święta są tylko wcale nieistotnym dodatkiem do tej całej komercyjnej otoczki? Gdzie są granice absurdu?
Warto także sobie, we własnej duszy i sumieniu, zadać kilka niewygodnych być może pytań w zakresie naszego osobistego podejścia do Świąt Bożego Narodzenia, Świąt o charakterze religijnym, a nie komercyjnym. Może dla niektórych z nas, jako niewierzących, są to po prostu dwa dodatkowe wolne dni? Co jest dla nas w nich ważne, jak się do nich przygotowujemy i jak je spędzamy? Zamierzamy się na przykład tylko przejeść i przepić? Chcemy zaszpanować zakupem drogich prezentów tak aby innym oko zbielało?
Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.