Facebook Google+ Twitter

Podgórscy i Mitologia Śląska

Odbyło się ostatnie spotkanie z cyklu Ślabikorz niy dlo bajtli. Gośćmi byli Barbara i Adam Podgórscy

Od lewej: Mirosław Syniawa, Adam Podgórski, Marek Judycki / Fot. Sebastian Brudys13 czerwca w Chorzowskim Centrum Kultury odbyło się ostatnie, przedwakacyjne spotkanie z cyklu Ślabikorz niy dlo bajtli poprowadzone przez Mirosława Syniawę. Tym razem gospodarz zaprosił małżeństwo autorów, Barbarę i Adama Podgórskich z Rudy Śląskiej.

Pretekstem do ich zaproszenia były dokonania pisarskie Podgórskich, specjalizujących się w kulturze obyczajowo-obrzędowej i kulturze masowej, będących również popularyzatorami gwar śląskich i śląskości w ogóle. Uznanie przyniósł im Słownik gwar śląskich, wydany w 2008 roku oraz wiele publikacji specjalistycznych i prasowych poświęconych etnojęzykowi śląskiemu. Spotkanie zdominował jednak inny temat. Dosłownie na dziesięć minut przed rozpoczęciem, posłaniec z Wydawnictwa KOS dostarczył bowiem na salę pachnący farbą egzemplarz 41. (!) książki tandemu Podgórskich, noszącej wielce wymowny tytuł: Mitologia śląska. Przywiarki ślónskie. Leksykon i antologia śląskiej demonologii ludowej.

Na wstępie, „po ślónsku”, Mirosław Syniawa zaprezentował gości. Przedstawił pokrótce ich dorobek literacki, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki regionalnej. Rzucone watki kontynuował Adam Podgórski, opowiadając o swoim łowickim pochodzeniu, wykształceniu leśnym, historii przybycia na Śląsk, powolnej aklimatyzacji do śląskiej godki, a wreszcie zachłyśnięciu się bez reszty szeroko rozumianą kulturą śląską. Niestety, Barbara Podgórska nie zabrała głosu z powodu przeziębieniowej chrypki. Na domiar była zajęta trzyletnią wnuczką Oleńką. Z pierwszego rzędu śledziły wypowiedzi męża i dziadka.

 / Fot. Adam Podgórski, http://www.podgorscy.info/?preview=true&preview_id=4&preview_nonce=82d5531a69Mitologia śląska to pokaźnych rozmiarów księga z zakresu demonologii ludowej, o strukturze encyklopedycznej, wzbogacona antologią wypisów ze źródeł. Niepierwsza książka Podgórskich w tej tematyce, ale pierwsza w Polsce o takim znaczeniu i rozmiarze, gdyż poprzednie „demonologie” nie miały charakteru regionalnego. Przybyli mieli okazję usłyszeć krótki wykład na temat utopków, skarbników, strzygoni, podciepków i innych stworzeń demonicznych, występujących w opowiadaniach, baśniach, legendach i podaniach ludowych, czyli przywiarkach. O szczególnym walorze opracowania decyduje ogromna ilość zawartych w Mitologii śląskiej cytatów z literatury źródłowej.

Mitologia, co nadzwyczaj cenne, prezentuje wierzenia demonologiczne ludności śląskiej z wielu kręgów kulturowych: polskiego, niemieckiego, słowackiego, czeskiego i łużyckiego. To wielokulturowe spojrzenie także zasadniczo różni tę pracę od dotychczasowych. Podgórscy chętnie i obficie wykorzystywali oryginalny dorobek folklorystów niemieckich, co wyznają we wstępie do książki.

O zabranie głosu poproszony został Marek Wacław Judycki, pisarz i malarz, jeden z autorów barwnych ilustracji do Mitologii, z których większość stanowią reprodukcje obrazów malarzy nieprofesjonalnych z Galerii Barwy Śląska Stanisława Trefonia.  / Fot. Sebastian BrudysJudycki opowiedział barwną historię przyjaźni z Podgórskimi i wyraził podziw dla ich pasji oraz niesłychanej pracowitości.

W swobodnych wypowiedziach poruszano wiele kwestii, opowiadano anegdoty, zdradzano zamiary na przyszłość. Kto przyszedł na to sympatyczne spotkanie, z pewnością nie żałował.
Obszerny wstęp do Mitologii można znaleźć na stronie autorskiej Podgórskich: www.podgorscy.info

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Gratulacje dla autora artykułu za propagowanie takich książek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do tego tematu trzeba dorosnąć;)) W kraju gdzie tematyka katolicka i polska ma prowodyr w kulturze, takie tematy to prawdziwy rarytas! życzę dalszej pracy twórczej nad kulturą własnego narodu!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratulacje dla autorów.
Bardzo mnie interesuje demonologia. Czy równiez jest tak charakterystyczna i odrębna jak gwara?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawa dla Autorów za kolejną pozycję propagującą obrzędy i zwyczaje, jak również wierzenia panujące na Śląsku. Gratuluję i pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moje gratulacje dla niezwykle aktywnych ludzi ... Basi i Adama.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo Basiu i Adamie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przywarki slónskie warto poznać, to zaiste gwara naszych przodków. Gratuluję wydania śląskiej mitologii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratulację :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.