Facebook Google+ Twitter

Podgórscy - rudzka fabryka słów i czynów

Z Barbarą i Adamem Podgórskimi zetknąłem się za sprawą "Leksykonu terminów szaradziarskich i pokrewnych" w 1994 r. Autorzy poświęcili książkę Annie i Markowi - swoim dzieciom. Wydali 38 książek i w tych dniach "Kolędy i pastorałki".

Adam Z Nutką / Fot. Archiwum PodgórskichAdam Kazimierz Podgórski
Urodził się 6 października 1951 r. w Łowiczu, syn Kazimierza i Władysławy z Kałęckich. Po ukończeniu Technikum Leśnego w Rogozińcu wstąpił do Wydziału Leśnego Akademii Rolniczej w Krakowie (1975 r.), gdzie uzyskał tytuł magistra inżyniera. W 1978 roku kończy Oficerską Szkołę Oficerów Rezerwy w Elblągu. Ukończył kilka studiów podyplomowych. Podinspektor policji w stanie spoczynku. W latach 1987-2002 redaktor w redakcji czasopism policyjnych Komendy Głównej Policji w Warszawie, w tygodnikach: „W Służbie Narodu”, „Gazeta Policyjna”, „Magazyn Kryminalny 997”.

Wydał 37 tytułów książkowych w 44 wydaniach. Między innymi: „Słownik gwar śląskich”, „Godómy po naszymu, czyli po śląsku”, „ Dobre piwo jako żywo : skarbczyk polskiego piwosza”, „Apetyt na miłość : kuchnia dla zakochanych”, „Wielka księga demonów polskich : leksykon i antologia demonologii ludowej”, „Polski zielnik kulinarny”, „Vademecum szaradzisty”, „Andrzejkowie wróżby : zwyczaje, obrzędy, przepowiednie”.

Adam Kazimierz to nie tylko były policjant, ale i niestrudzony działacz społeczny. 7 stycznia 2001 roku z grupą wspierających pomysł zakłada Rudzkie Stowarzyszenie Pomocy Ofiarom Przestępstw, które ma status Organizacji Pożytku Publicznego. W budynku filii biblioteki miejskiej przy ulicy Osiedlowej 1/3 w Rudzie Śląskiej (pokój na parterze po lewej stronie) członkowie RSOP pełnią dyżury w godz. 16-18 w poniedziałki, wtorki, środy, czwartki, a w każdy ostatni piątek miesiąca między 14, a 16 dyżury pełni psycholog.

Leśnictwo zaowocowało miłością do przyrody. I tak powstaje Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew, którego sztandarowymi akcjami stają się „Ruda na zielono”,” Ruda na zielono- bis”, „Drzewa w pomniki zaklęte”, „Ścieżki edukacyjne”, „60 drzew na 60-lecie Rudy”, „Ruda na zielono 2010”, „Drzewa Polskie. Ogród wierszy o drzewach” i „Serce oddam kwiatom. Ogród wierszy o kwiatach”. Tak spełnia się marzenie Adama, aby Śląsk nie był czarnym, kojarzącym się z hałdami, a był ukwiecony i zielony.

Do sukcesów Adama można zaliczyć m. in. tytuł Działacza Obywatelskiego 2008 roku (wybrany glosami internautów - II lokata) w I edycji ogólnopolskiego plebiscytu na „Działacza Obywatelskiego” organizowanego przez jeden z największych dziennikarskich serwisów internetowych Wiadomosci24.pl, przy udziale portalu www.NGO.pl stworzonego przez Stowarzyszenie Klon/Jawor oraz Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko”. Patronat nad konkursem sprawował Rzecznik Praw Obywatelskich, dr Janusz Kochanowski. Wśród kandydatów nominowanych do tytułu znalazło się 51 czołowych działaczy organizacji pozarządowych z całej Polski.

Adam Podgórski jest również Stypendystą Zarządu Województwa Śląskiego w zakresie kultury w roku 2009. Został wyróżniony honorowym dyplomem „Śląski Notgeld 2008”, tytułem „Kreator Zmian” przez władze samorządowe Rudy Śląskiej w roku 2008, „Kryształową Rozetą” (2009) przez Redakcję „Rozrywki” z okazji 50-lecia wydawnictwa, za opracowanie leksykonu „Vademecum Szaradzisty” i inne publikacje przydatne szaradzistom. Zajął również VI miejsce w plebiscycie internetowym „Dziennikarz Obywatelski 2009”.

Laureat 18 konkursów literackich, m. in. „Złotego Pióra” - I nagrody Komendanta Głównego Policji w kategorii reportażu (Warszawa 1999) oraz „Niebieskie Pióro 2000” w kategorii poezja (Warszawa 2000). Otrzymał wyróżnienie w konkursie literackim „W hołdzie Janowi Pawłowi II” (Ruda Śląska 2006); wyróżnienie w konkursie na wiersz barbórkowy „Wiadomości Rudzkie” (2007), wyróżnienie w konkursie na wiersz barbórkowy „Wiadomości Rudzkie” (2008, 2009, 2010). I miejsce w konkursie na wspomnienia Zarządu Głównego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych (Warszawa 2010). Zdobył tytuł Bohater Czerwca 2008 roku Gazety Wyborczej w Katowicach za „Słownik gwar śląskich”.

Zainteresowania Adama to literatura piękna, literatura faktu, poezja, szaradziarstwo, ochrona przyrody, przeszłość i teraźniejszość Rudy Śląskiej oraz Śląska, ludzie rudzkiej kultury, etnologia ze szczególnym uwzględnieniem demonologii oraz obyczajów i obrzędów, paremiologia. Zajęcia w czasie wolnym to: fotografowanie, wypoczynek na działce, zabawy z wnuczkami i psem Nutką.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Bo to talent i dobre serce :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ludzie na 5+, artykuł na 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pisać można by wiele ale to i tak nie odda tego co Podgórscy robią dla ludzi ukochanych - Rudy Śląskiej i Śląska.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wszystko, co o Barbarze i Adamie zostało tu napisane to święta prawda, choć zapewne nie wszystko się zmieściło:-)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.12.2010 09:18

Wyjątkowa i jakże sympatyczna para, pozdrawiam:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wielką pasją Podgórskich jest czynić dobro, a to cecha coraz rzadsza.Kochają mowę śląską i ją upowszechniają.Podobnie jak swoją wiedzę o ludziach i dziejach śląska.Są dla mnie wzorem pracy organicznej,przy tym bardzo skromni,weseli i radośni z każdej chwili swego życia.Szczęśliwi jak widzą szczęśliwych - jestem po prostu pod wrażeniem tej sympatycznej Rodziny..

Komentarz został ukrytyrozwiń
Monia Czoik
  • Monia Czoik
  • 28.12.2010 20:06

Gratuluję pięknej pasji:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.