Facebook Google+ Twitter

Podgórska Noc Poezji, czyli muzyka i literatura w Kamieniołomie

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-09-23 16:39

Wieczorem 25 września Krakowski Kamieniołom Jana Pawła II będzie gościł wykonawców spektaklu literacko-muzycznego połączonego z multimedialnymi projekcjami w programie Podgórska Noc Poezji z udziałem artystów z Małopolski.

strona www kamieniołomu / Fot. źródło www.jozef.diecezja.netPodgórska Noc Poezji z udziałem poetów Małopolski, zespołów Małe Ważne Sprawy, Przystanek na Żądanie oraz Magdy Ruty prowadzenie Michał Krzywak i Maciej Talik
a gościem wieczoru będzie Jadźka Malina, która przedstawi pierwszy od dwunastu lat tom wierszy pt. Zanim

Jadźka Malina - Debiutowała tomikiem „Szukam ciemna”. Było to jedno z głośniejszych wejść w literaturę w latach 90., taka poetycka „Wojna polsko-ruska”. Ostra i bezpardonowa, miejscami obrazoburcza. Wśród admiratorów jej znaleźli się Jan Jakub Kolski, Urszula Kozioł, Józef Baran i Elżbieta Zechenter.

"Chyba nigdy nie spotkałem Jadźki Maliny, jeśli – to przelotem. Ale wiele o niej słyszałem. Debiutowaliśmy w tym samym, 1996 roku. Jej debiut był głośny i wiele się o nim mówiło. Potem znikła na całe lata, wiersze publikowała sporadycznie – w „Odrze”, „Dzienniku Polskim”. Ale prawda ma to do siebie, że trwa i niezależnie od naszej woli.

Pisze rzadko, drukuje jeszcze rzadziej. Od środowiska literackiego trzyma się z dala, poetów zna tak jak się poetów znać powinno – z wierszy. Jest na bieżąco, choć do wierszy nie używa Internetu, ani telewizora. Używa samego życia, z dala od miasta. Przecież nic więcej nie potrzeba.

Są wiersze i gwiazdy. Wiele tomików sypie wierszami, ale tylko niektóre sypią gwiazdami. I zdarza się to bardzo rzadko. I wcale nie jest przywilejem znanych i uznanych. Klasycy też muszą kiedyś stać się. Czasami dzieje się to momentalnie. Skrzydła się dostaje, w pióra tylko obrasta. Bo jeśli rację ma Julia Hartwig twierdząc w swym najnowszym tomie „Jasne niejasne”, że na początku było wzruszenie…

Wydany po ponad 11 latach milczenia drugi tom Jadźki Maliny „Zanim” jeśli mogę z czymkolwiek porównywać to tylko z Emily Dickinson. Ale nie chcę jej porównywać, i robię to tylko dla ułatwienia. I może dlatego, aby nazwiskiem amerykańskiej poetki dać czytelnikom do zrozumienia, że twórczość Jadźki Maliny jest całkowicie oryginalna, nie pragnie naśladować. Można Jadźce Malinie zazdrościć talentu, ale nie należy. Bo wartości jeśli już są i są dostępne należy brać. Czerpać z nich. Jak napisała Anna Kamieńska – „ciągle mówimy by nic nie powiedzieć, a chwila i tak zaskakuje naszą krew bez zwiastowania”.

więcej na Podgórska Noc Poezji
Materiał promocyjny organizatora

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.