Facebook Google+ Twitter

Podhale: górale będą pracować nad ustawą

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2010-02-09 13:42

Górale z Federacji Obrony Podhala zostali zaproszeni przez minister Julię Piterę do konsultacji w sprawie tworzonej ustawy o tzw. prawie szlaku. Ma ona uporządkować kwestie związane z oznakowaniem i użytkowaniem szlaków turystycznych. Górale jednak obawiają się, że przygotowywana ustawa pozwoli prywatnym inwestorom na wywłaszczenie właścicieli gruntów.

- Zostaliśmy zaproszeni do konsultacji jako stowarzyszenie opiniotwórcze - wyjaśnia rzecznik Federacji Obrony Podhala Wojciech Biernacki. - W obecnej formie projekt ustawy godzi w interesy właścicieli ziemi. To nie może być tak, że ustawodawca zabiera z jednych rąk prywatnych jego własność i daje w inne ręce prywatne, czyli inwestorom.

Tymczasem w piśmie z Ministerstwa Sportu i Turystyki do prezes Federacji Obrony Podhala Józefy Chromik możemy przeczytać, że w założeniach do projektu ustawy o szlakach turystycznych nie ma mowy o wywłaszczeniach właścicieli gruntów, po których będą przebiegały szlaki turystyczne. Niemniej jednak urzędnicy ministerstwa dodają, że "zaproponowano rozwiązania mające na celu ochronę praw właścicieli gruntów, a podstawą prawną miałoby być wprowadzenie nowego pojęcia ograniczonego prawa rzeczowego, zwanego prawem szlaku". Górale z Podhala boją się, że pod tym zapisem może kryć się właśnie pozwolenie na wywłaszczenia.

- To może oznaczać, że jeśli przez mój ogródek prowadzi ścieżka rowerowa, to ja jako właściciel ziemi muszę o nią dbać i w razie wypadku ja będą pociągnięty do odpowiedzialności - wyjaśnia Biernacki.

Federacja, która staje się coraz bardziej znana w Polsce, sprzeciwia się i tym planom. Zwłaszcza że mają one dotykać nie tylko terenów górskich, ale całego kraju.

Według Biernackiego, ustawa jest już omawiana w Ministerstwie Sportu. Potwierdza to zakopiański poseł Andrzej Gut-Mostowy. - Ustawa o prawie szlaku nie jest jeszcze w sejmie procedowana. Jest ona w wewnętrznych procesach rządu. Rozmawiałem z ministrem sportu Adamem Gierszem, aby zanim dojdzie do zaprezentowania projektu posłom, odbyć jeszcze konsultacje z samorządami - wyjaśnia Gut-Mostowy.

nasze miasto

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.