Facebook Google+ Twitter

Podhale: Turyści uczą się strzyżenia owiec

  • Źródło: Nasze Miasto
  • Data dodania: 2010-07-22 10:40

Turyści, którzy na miejsce wypoczynku wybrali gminę Czorsztyn, nie mają czego żałować. Pogoda dopisuje, jest wiele miejsc do zwiedzania, a do tego Gminny Ośrodek Kultury w Kluszkowcach przygotował dla nich wiele atrakcji kulturalnych na świeżym powietrzu.

Jedną z nich był "Wieczór z folklorem" w Sromowcach Wyżnych, na którym oprócz występów zespołów i kapel góralskich prezentowany był starodawny zwyczaj związany z pasterstwem i żniwami.

Publiczność miała okazję obejrzeć występy zespołów regionalnych Flisocek, Małe Flisoki i Sromowianie oraz zespołu Lubań z Kluszkowiec, posłuchać koncertu zespołu rockowego Jedziebaba, koncertu orkiestr dętych z Maniów i Kacwina. Gościnnie wystąpił dwuosobowy studencki kabaret Drifter.

Jednak największym powodzeniem cieszył się pokaz strzyżenia barana, gręplowania i przędzenia wełny. Turyści zobaczyli też przygotowania do żniw. - Kosiarze na dzień przed żniwami klepali i ostrzyli kosy. Po skoszeniu łanu zboża baby kręciły powrósła, a chłopy stawiali snopki. Zboże młócono przez wiele tygodni na klepisku w stodole. Omłócone zboże przechowywano w drewnianych sąsiekach - opowiadał Jan Sienkiewicz, konferansjer imprezy.


Źródło: nasze miasto

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.