Facebook Google+ Twitter

Podinsp. Andrzej Szary w trosce o szarego policjanta

Policyjni związkowcy alarmują: w pięciu ostatnich latach, liczba czynnych napaści na funkcjonariuszy wzrosła ponad czterokrotnie. Oczekują od swoich przełożonych jednoznacznego potępienia napaści na policjantów.

 / Fot. Jerzy KirzyńskiPrzewodniczący Zarządu Wojewódzkiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów województwa wielkopolskiego podinspektor Andrzej Szary, w imieniu funkcjonariuszy, zajął stanowisko w sprawie rosnącej agresji wobec polskich policjantów.

Przedstawił je także w audycjach telewizyjnych.

- Już w 2010 roku Zarząd wystąpił do Komendanta Głównego Policji z wnioskiem o przeprowadzenie w mediach kampanii społecznej edukującej obywateli o prawach jak również obowiązkach w przypadku gdy policjantka lub policjant podejmuje w ich obecności działania w imieniu polskiego Państwa - czytamy w oświadczeniu skierowanym do MSWiA oraz KGP.

Mimo upływu kilku lat i kolejnych wniosków NSZZ Policjantów w tej sprawie pomysł ten nie został wprowadzony w życie, co traktujemy jako ewidentne zaniedbanie ze strony osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo funkcjonariuszy polskiej Policji.

Zarząd Wojewódzki z niepokojem obserwuje bardzo agresywne postawy części przedstawicieli ruchów narodowych, nacjonalistycznych i pseudokibiców, które nie spotykają się zawsze z jednoznaczną krytyką ze strony władz państwowych, wręcz przeciwnie są nawet z nieznanych nam powodów często usprawiedliwiane jako element walki politycznej.

 / Fot. Jerzy KirzyńskiTaka sytuacja prowadzi w rzeczywistości do wzrostu zachowań agresywnych również innych osób, które obserwując to co się dzieje na arenie politycznej mają przekonanie o swojej bezkarności i często prowokują funkcjonariuszy, aby przekazać opinii publicznej sygnał o brutalności (porównywanie policjantów do ZOMO) lub braku profesjonalizmu.

W takich oto warunkach codziennie funkcjonariusze podejmują w skali kraju tysiące interwencji mając na uwadze głównie dbałość o bezpieczeństwo.

Pojawiające się w "sieci" nagrania dot. przebiegu podejmowanych czynności służbowych, często niepełne, zmanipulowane lub spowodowane prowokacją nie mogą stanowić podstawy w wielu wypadkach do bezrefleksyjnej krytyki naszej Formacji.

W ocenie Zarządu musi powstać przekonanie w świadomości nas wszystkich, że policjant reprezentuje Państwo polskie, działa w jego imieniu i dlatego należy się podporządkować jego poleceniom gdy wykonuje bardzo odpowiedzialne obarczone dużym ryzykiem zadania służbowe.

W tak dużej grupie zawodowej mogą się pojawiać błędy czy też nieprawidłowości, które zawsze są szczegółowo wyjaśnianie przez właściwe służby oraz prokuraturę, aby się nie powtórzyły. Jednak na ich bazie nie można dopuścić do tworzenia w społeczeństwie przyzwolenia na atakowanie, znieważanie, zniesławianie lub prowokowanie policjantów.

Takie zachowanie jako ewidentnie sprzeczne z prawem i musi się spotkać ze zdecydowaną reakcją organów wymiaru sprawiedliwości, tak aby funkcjonariusze mieli pełne przekonanie ze stoi za nimi Państwo.

 / Fot. Jerzy KirzyńskiNajwyższy czas, aby Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendant Główny Policji podjęli działania w kierunku wprowadzenia w życie kampanii edukacyjnej w mediach publicznych i komercyjnych, która z jednej strony zapewne przyczyni się do ograniczenia agresji wobec funkcjonariuszy Policji, z drugiej zaś strony da każdemu Polakowi wiedzę o jego prawach i obowiązkach w kontaktach z funkcjonariuszami Policji - apelują.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.