Facebook Google+ Twitter

Podkarpacie: Boguchwała z nowym herbem?

Od 2007 roku trwają starania gminy Boguchwała na Podkarpaciu o zmianę dotychczasowego herbu. Przeszkodą były do tej pory negatywne decyzje Komisji Heraldycznej oraz wojewody podkarpackiego. Jednak wygląda na to, że w końcu się uda.

Obecnie obowiązujący herb gminy Boguchwała / Fot. źródło: www.boguchwala.plPocząwszy od 2007 roku gmina zainicjowała działania mające na celu zmianę dotychczasowego herbu, na którym widnieje złoty monogram „B”, a obok niego kontur zielonego świerka zakończonego grotem - symbolem błyskawicy. Pod monogramem znajdują się dwa kłosy zboża ułożone w pas. Wszystko to na tle czerwonej tarczy herbowej.

Dlaczego gmina stara się o zmianę herbu? Z kilku powodów. Po pierwsze, Komisja Heraldyczna (organ opiniodawczo-doradczy ministra właściwego do spraw administracji publicznej m.in. w zakresie: opiniowania wzorów herbów, flag i innych symboli jednostek samorządu terytorialnego) uznała, iż obecny herb Boguchwały nie otrzymał by z pewnością pozytywnej oceny w przypadku możliwości jego zaopiniowania, a obowiązuje ponieważ został uchwalony przed powołaniem do życia tejże Komisji, co miało miejsce w 2000 roku. Gmina chciała by posiadać herb zgodny z obowiązującym prawem, czyli zaopiniowany przez Komisję Heraldyczną.

Po drugie, gmina uznała, iż monogram „B” widniejący na herbie mogło by równie dobrze posiadać wiele innych miast w Polsce (zbyt uniwersalny symbol). Dlatego postanowiono z niego zrezygnować. Po trzecie, kłosy zboża na herbie nie do końca oddają obecny charakter gminy (Boguchwała nie jest gminą typowo rolniczą). Postulaty powyższe poparli samorządowi eksperci zajmujący się tym tematem.

Odrzucony w 2008 roku projekt herbu / Fot. źródło: http://www.bip.ires.pl/gfx/boguchwala/files/a.wojcik/2007/2008/2009/Zal__Nr_1__do_uchw_363.pdfW związku z tymi okolicznościami gmina opracowała nowy projekt herbu, na którym widnieje Oko Opatrzności symbolizujące Boga (Jan Teodor Lubomirski budował nowe miasto na chwałę Boga, stąd ten symbol). Poniżej znalazła się krzywaśń (symbol rzeki w kształcie odwróconego „S”), będąca godłem w herbie Szreniawa Lubomirskich, ponieważ - jak argumentowano - założone w 1728 roku miasto Boguchwała było miastem prywatnym i najprawdopodobniej w jej herbie (nie zachowanym do dziś) znajdowało się godło Lubomirskich. Krzywaśń otoczona jest wieńcem laurowo-dębowym. Barwa czerwona pola tarczy, czyli tła herbu, bezpośrednio odwołuje się do barw herbu rodowego.

Projekt ten został odrzucony przez Komisję Heraldyczną ze względu na nawiązania do symboliki Lubomirskich. Równocześnie komisja zasugerowała opracowanie projektu herbu tzw. mówiącego, czyli odwołującego się do nazwy miejscowości. Gmina postanowiła mimo wszystko uchwalić (Uchwała Nr XXXII/363/2008) zanegowany przez Komisję projekt herbu, ponieważ nie naruszał właściwych dla tej materii przepisów ustawy o odznakach i mundurach oraz aktów wykonawczych wydanych na jej podstawie. Wojewoda podkarpacki podjął jednak decyzję o ostatecznym unieważnieniu tego projektu herbu.

Tym samym władze gminy na nowo rozpoczęły opracowywanie projektu. W obecnym kształcie przedstawia on Oko Opatrzności otoczone dokoła wieńcem laurowym. Wniosek o zatwierdzenie herbu zostanie wysłany do Komisji Heraldycznej na początku grudnia. Komisja ma trzy miesiące na zaopiniowanie projektu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Dominik
  • Dominik
  • 10.02.2011 21:38

NIE DAJCIE SIĘ ZNISZCZYĆ PRZEZ MASONÓW I ICH SZATAŃSKICH SYMBOLI JAK OKO OPATRZNOŚCI!

Komentarz został ukrytyrozwiń

o jak miło :) dzięki :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

link ;) Nasze-Maisto.pl ;D

Oczywiście dla kolegi z Podkarpacia 5! Świetny materiał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.