Facebook Google+ Twitter

Podkarpacie - Plener Frenetyków w Krasiczynie

Niezależna Akademia Frenetyków przeprowadziła kolejną akcję artystyczną; tym razem był to plener w przepięknej scenerii renesansowego zamku w Krasiczynie.

Rzeźby z drewna Mariusza Mogilany na tle zamku w Krasiczynie / Fot. Dawid KędzierskiOd 19 do 26 lipca 2009r. w Krasiczynie odbył się trzeci międzynarodowy plener grupy artystów „Niezależnej Akademii Frenetyków”. Plener, jak i wystawa która ma mieć miejsce w październiku na zamku w Krasiczynie, nosi tytuł „Perła Podkarpacia”. Symbolizuje ona niezwykłe miejsce, jakim jest Krasiczyn, oraz okolice. I to właśnie ono, miejsce gdzie zieleń lasów spotyka się z górską rzeką San, gdzie znajduje się unikatowy na europejską skalę renesansowy zamek wraz z parkiem, inspirowało Frenetyków do twórczej pracy.

Yanina Mironova w trakcie pracy / Fot. Dawid KędzierskiPomysłodawcą projektu stali się jej członkowie na czele z Tomaszem Królem, który został głównym patronem akcji. Owocem artystów jest ponad trzydzieści dzieł, w większości malarstwo ale i również rzeźba w drewnie i rysunek. Artyści prócz aktu twórczego zorganizowali warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży, których tematem zajęć była legendarna „Biała Dama”, zakończona przedstawieniem jej na zbiorowej pracy plastycznej.

Warsztaty dla młodzieży prowadzone przez NAF / Fot. Dawid KędzierskiPlener Niezależnej Akademii Frenetyków miał za cel ukazania pięknych walorów Podkarpacia, zamek w Krasiczynie należy do najpiękniejszych pomników polskiego renesansu. Pamiętając, że przesłaniem grupy jest promowanie sztuki, oraz przypominanie o niej i wyjście z nią do ludzi.

Uczestnikami akcji byli: Houskova Petra ( Słowacja ), Karnaś Joanna ( UP Kraków ), Myronova Janina ( ASP Lwów, Ukraina ), Opalińska Agnieszka ( ASP Kraków, WS Rzeszów ) Rokicka Agnieszka (ASP Kraków), Wójcik Sylwia ( WS Rzeszów ), Kędzierski Dawid ( WS Rzeszów ), Marciniec Szczepan ( WS Rzeszów ), Mogilany Mariusz ( WS Rzeszów ), Mroczka Michał ( UMCS Lublin ),Warszawa Sebastian ( ASP Kraków ), Król Tomasz ( WS Rzeszów), Bukała Ewa ( WS Rzeszów ).

Sylwia Wójcik w trakcie pracy / Fot. Dawid Kędzierski Obraz Agnieszki Rokickiej / Fot. Dawid KędzierskiPlener nie odbyłby się bez pomocy instytucji oraz wspaniałych i życzliwych osób, które wsparły w projekcie. Niezależna Akademia Frenetyków składa serdeczne podziękowania Urzędowi Gminy Krasiczyn, pani skarbnik Alicji Pilch oraz pani Bożenie Karpiuk, dyrektor gimnazjum w którym artyści mieszkali. Również składamy podziękowania Zespołowi Parkowo-Zamkowemu, szczególnie pani Sylwii Szymuli, panu dyrektorowi Piotrowi Capowi, panu Adamowi Katanowi, oraz wszystkim pracownikom, którzy nas wspomogli.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.