Facebook Google+ Twitter

Podkarpacie. Zakaz robienia cytologii w cytomammobusach

Podkarpacki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia wydał zakaz wykonywania badań cytologicznych w cytomammobusach. Stwierdził, że było one przeprowadzane nielegalnie. Jednak przez sześć lat do nich dopłacał.

Efektem skontrolowania Fundacji SOS Życie z Mielca przez Podkarpacki NFZ, jest zakaz przeprowadzania badań cytologicznych w mobilnym ośrodku. Według urzędników, badanie może być wykonywane wyłącznie w gabinecie ginekologicznym i tylko przez lekarza.

Fundacja SOS Życie nigdy nie miała zgody na wykonywanie cytologii w specjalnym busie, który jeździł po całym województwie. Badania mogła przeprowadzać tylko w swoim miejscowym ośrodku przy ul. Tańskiego w Mielcu.

Zakaz wydano jest ze względu na istniejące zagrożenie dla pacjentów, wynikające z faktu nielegalnego udzielenia świadczeń w zakresie realizacji programu profilaktyki raka szyjki macicy.

Co dziwne, przez sześć lat badania w cytomammobusie, wykonywane były w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Urzędnicy z NFZ uważają, że doszło do zatajenia faktu wykonywania badań cytologicznych w mobilnym ośrodku.

Zainteresowanie kobiet badaniami było bardzo duże. Na 34 tysiące wykonanych w tym roku badań cytologicznych, ponad 4 tysiące wykonano właśnie w specjalnym busie.

Oprócz Mielca, w Polsce istnieją jeszcze cztery inne ośrodki o podobnej specyfice działania: w Warszawie, Kielcach, Lublinie i Bydgoszczy. Po decyzji Podkarpackiego Oddziału NFZ również tam zakazano wykonywania cytologii i specjalnych busach.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Mnia
  • Mnia
  • 15.12.2010 13:33

Najpierw robią nagonkę na kobiety, że się nie badają, a potem robią badania w jakichś obleśnych busach. Pewnie to samo - mammobusy, stare rzęchy z zepsutymi aparatami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.