Facebook Google+ Twitter

Podkarpacie: Zatrucie tlenkiem węgla. 2 osoby nie żyją

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-27 17:36

Tlenek węgla znów zbiera śmiertelne żniwo. W miejscowości Żarnowiec w województwie podkarpackim na skutek zaczadzenia zmarły dwie osoby - powiedział kapitan Piotr Cholajda z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Ofiary to 62 letnia kobieta i 86-letni mężczyzna. Do tragedii doprowadził najprawdopodobniej wadliwie działający piecyk, z którego wydostawał się tlenek węgla.

Tej zimy od początku grudnia śmierć na skutek zaczadzenia poniosło już 46 osób. 681 osób uległo podtruciu. Kapitan Cholajda zaznaczył, że tych tragedii udałoby się uniknąć, gdyby dbano o należyty stan piecyków gazowych, kominków, pieców kaflowych.

Ważne jest również dokonywanie okresowych kontroli przewodów spalinowych i wentylacyjnych. Wielu nieszczęśc udałoby się uniknąć dzięki zamontowaniu czujników tlenku węgla - podkreśla Piotr Cholajda. Takie czujniki wykrywają stężenie tlenku węgla w powietrzu i skutecznie alarmują o tym poprzez uruchomienie sygnału dżwiękowego. Koszt czujnika to 50, 60 do 160 złotych. Nalezy pamiętać, by nie kupować czujników bez atestu.

Przy piecykach gazowych czy piecach kaflowych takie czujniki są niezbędne. Silnie trujący gaz jakim jest tlenek węgla jest bezbarwny i bezwonny i sami zagrożenia nie wykryjemy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.