Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29692 miejsce

Podkowiec mały uratował cerkiew w Dubnem

Za unijne środki przeznaczone na ochronę nietoperza, podkowca małego, wyremontowano dach dawnej łemkowskiej cerkwi, dziś kościoła św. Michała Archanioła w Dubnem niedaleko Muszyny.

Kolonia rozrodcza podkowca małego / Fot. Jolanta WęgielDubne jest taką miejscowością, gdzie świat się kończy. Albo raczej zaczyna. Tą małą wioskę położoną przy granicy słowackiej zamieszkuje 9 rodzin. Osada jest bardzo malownicza, pośrodku niej znajduje się zabytkowa cerkiew z 1863 r. Jest to zabytek sakralnego budownictwa zachodniołemkowskiego z rokokowo-klasycystycznym ikonostasem.

Świątynia jest dumą mieszkańców. Ale nie da się też ukryć, że stała się dla nich tzw. "słodkim ciężarem". Na barkach 48. parafian, (z czego 12 to dzieci) spoczywa obowiązek utrzymywania i remontowania zabytkowej cerkwi. Do niedawna sytuacja tego obiektu była tragiczna. Cieknący dach powodował murszenie wewnętrznych belek konstrukcyjnych.

Ratunkiem dla kościoła okazała się cenna kolonia rozrodcza podkowca małego zamieszkująca strych. Podkowiec mały to niezwykle rzadki w Europie gatunek nietoperza. W okresie letnim na miejsca swojego rozrodu wybiera duże, nieużytkowane strychy, posiadające odpowiednie wloty. O takie schronienia jest coraz trudniej, dlatego każde jest na wagę złota.

Aby ocalić zabytkową cerkiew, a wraz z nią cenną kolonię rozrodczą nietoperzy, Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „Pro Natura” pozyskało środki na remont dachu z Unii Europejskiej i NFOŚiGW. Prace remontowe prowadzono w zimie, gdy podkowce przebywały w jaskiniach. I tak w środku mroźnej zimy rozpoczął się remont dachu, który zakończył się w lutym 2011 r.

- To Bóg zesłał nam nietoperze. Dzięki nim dziś pięknieje nasza świątynia - mówi z uśmiechem ksiądz Stanisław Góral.

Więcej informacji na temat projektu

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.