Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12573 miejsce

Podlascy Tatarzy, czyli islam po polsku

Przez Europę przetacza się dyskusja, jak należy traktować muzułmanów, którzy przybywają na Stary Kontynent. Warto jednak pamiętać, że islam był tutaj obecny od dawna, także w Polsce.

Meczet w Kruszynianach / Fot. Łukasz GrześkowiakOstatnie tygodnie przypomniały Polakom, że także u nas mieszkają muzułmanie. Przyczyniły się do tego wydarzenia na dwóch biegunach dyskusji o miejscu islamu w Europie. Z jednej strony pojawiły się protesty przeciwko budowie meczetu na warszawskiej Ochocie. Z drugiej, szeroko i z sympatią komentowano wizytę księcia Karola u polskich Tatarów, muzułmanów mieszkających w Polsce już od paru stuleci.

Oba wydarzenia nie są bezpośrednio związane z tą samą grupą muzułmanów - meczet w Warszawie buduje Liga Muzułmańska w RP, natomiast Tatarzy skupieni są głównie wokół starego Muzułmańskiego Związku Religijnego, założonego już w 1925 roku w Wilnie. Nie zmienia to faktu, że obie grupy reprezentują islam sunnicki, chociaż Liga Muzułmańska w większym stopniu skupia w swoich szeregach imigrantów i jest bardziej, jeśli można tak powiedzieć, bliskowschodnia, od MZR-u. Tatarzy wyrażają jednak szerokie poparcie dla meczetu w Warszawie, który z pewnością będzie służył także im, tak jak stare meczety służyły przyjezdnym.

Skąd w Polsce i na Litwie znaleźli się, już wiele set lat temu, muzułmanie, którzy w historii odznaczyli się wyjątkowym patriotyzmem, niejednokrotnie walcząc w obronie swojej nowej ojczyzny?

Wnętrze meczetu w Kruszynianach i przewodnik, Dżemil Gembicki / Fot. Łukasz GrześkowiakPierwsze osadnictwo tatarskie na ziemiach Polski i Litwy sięga czasów księcia Witolda, który sprowadzał ich jako zaporę przeciwko zakonowi krzyżackiemu. Dzięki tolerancyjnej atmosferze, Tatarzy przenosili się tutaj całymi rodzinami. Z czasem ich poczucie odrębności stawało się coraz słabsze, co jednak nie przeszkodziło w dalszym kultywowaniu religii przodków. Druga fala osadnictwa przypadła na czasy panowania Jana III Sobieskiego i dotyczyła głównie terenów Podlasia. Skutkowało to późniejszą budową meczetów w Bohonikach i Kruszynianach, a także, już nieistniejącego, w Studziance.

Tradycje wojskowe przetrwały w świadomości Tatarów wiele lat, a po odzyskaniu niepodległości utworzono Jazdę Tatarską, przemianowaną później na Tatarski Pułk Ułanów im. płk. Mustafy Achmatowicza, który wziął czynny udział w wojnie polsko-bolszewickiej. W tym czasie powstał też Muzułmański Związek Religijny, który wybrał muftiego Polski. Urząd ten nadal istnieje, a od 2004 roku sprawuje go Ali Miśkiewicz, z pochodzenia Tatar, mający za sobą studia w Arabii Saudyjskiej. Twierdzi on, że pomimo różnic religijnych, Tatarzy zawsze stanowili w północno-wschodniej części kraju ostoję polskości. Swoje przywiązanie do Polski udowadniali podczas II wojny światowej, walcząc w ramach Armii Łódź. Wchodzili także w skład polskich sił na Zachodzie, a ich nazwiska można znaleźć wśród spisów więźniów ze Starobielska i Ostaszkowa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Robert Grzeszczyk: "Polska wielokulturowa była wielka. Myślenie jednokierunkowe to tragedia."
To jest właśnie to!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo interesujący artykuł. Polska wielokulturowa była wielka. Myślenie jednokierunkowe to tragedia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Materiał o tyle ważny, że autorowi temat jest bliski. Czyta się z ciekawością.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ubiegłoroczne Targi Książki we Frankfurcie były pod nieoficjalnym hasłem : "Kiedy Europę zaleje Islam". Prawie na każdym stoisku reprezentowanym przez różne czasem bardzo poważne wydawnictwa, leżały ksiżki traktujące ten temat.
Moim zdaniem za 50 lat w Europie będziemy mieć Islam jako pełnoprawną religię.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeżeli uważasz tak jak ja :Kliknij gwiazdkę, bo to najsympatyczniejszy komentarz dla autora lub napisz, sfotografuj lepiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.