Facebook Google+ Twitter

Podlasie zwane Polską "B"

 • Autor usunął profil

 • Data dodania: 2009-11-19 15:40

Od zamierzchłych czasów mówiło się o Podlasiu jako o Polsce "B". Wyraźnie biedniejszej, może nie zacofanej, ale "cofniętej" w stosunku do reszty kraju. Ten podział, miała wyrównać pomoc Brukseli.

Kryzys, który nas dopadł, zniweczył program pomocy, który miał być skierowany na rozwój naszej ściany wschodniej. Niestety,większość środków zainwestowano w województwa z bardziej rozwiniętą infrastrukturą gospodarczą. Wsparcie Unii Europejskiej dla MŚP na Podlasiu jawi się wielu przedsiębiorcom, jako droga przez mękę. Województwo podlaskie, położone w północno-wschodniej części Polski, pod względem wielkości jest szóstym województwem w Polsce. Liczba ludności województwa podlaskiego wynosi (3,2 proc. ludności kraju), co stawia je na 14. miejscu w Polsce.

Według najnowszego raportu renomowanej firmy analitycznej PMR Publications: województwo podlaskie jest nieatrakcyjne inwestycyjnie i jest jednym z najbiedniejszych w kraju, czyli na szybszy rozwój regionu i przyciągnięcie większej liczby inwestorów raczej nie ma co liczyć. Tymczasem bezrobocie wzrasta i przekonują o tym statystyki, zarówno rodzinne, jak i te zewnętrzne. Statystyki mają to do siebie, że uogólniają obraz sytuacji. Bezrobocie ocenia się na podstawie liczby osób zarejestrowanych w Urzędach Pracy. W rejestrach zdarzają się osoby, które pracują na czarno lub za granicą i tych osób nie da się policzyć. W województwie podlaskim stopa bezrobocia wynosi 11,4 proc. Nasuwa się pytanie skąd tak niskie bezrobocie na Podlasiu ? Wytłumaczeniem wydaje się być sposób liczenia wskaźnika w odniesieniu do ludności pozostającej w gospodarstwach rolnych. Obszarów wiejskich mamy na Podlasiu dużo, wiele osób utrzymuje się z rolnictwa, wiele jednak na wsi wegetuje, a ich status nie zawsze pozwala na uznanie za bezrobotnych. W powiatach notowany jest wskaźnik osób trwale bezrobotnych, czyli takich, których bezrobocie trwa dłużej jak 12 miesięcy. Wiadomo, że im dłużej osoba pozostaje bez pracy, tym trudniej ją później znaleźć. Statystyki, mimo, że wielokrotnie upraszczają obraz, to nie można im zarzucić kłamstwa. Co sprawiło, że na Podlasiu bezrobocie jest tak wysokie, a miasta i gminy przodują w tej niechlubnej dziedzinie?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (25):

Sortuj komentarze:

Czy u nas lepiej? http://www.gazetalubuska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20091013/POWIAT10/882206470

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 22.11.2009 11:55

Od słów do czynów i o to chodzi ! Jarku mam nadzieję, że dasz na priv namiary na forum i adres stroki. Naprawdę z chęcią się przyłączę do grona ludzi nie tylko narzekających a przejawiających inicjatywę. Historia dowodzi, że wybory można wygrać mocą internetu, umiejętnie prowadzony program oraz jego rozpowszechnienie w regionie może przynieść pozytywne skutki. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Antoni za tekstami muszą iść również czyny - cykl o naprawie III RP to wstęp , będą kolejne artykuły i będą przykłady że można coś zmienić w naszej rzeczywistości i na przykadzie Augustowa będę chciał to pokazać. Jest spora grupa fajnych ludzi w tym mieście szczególnie młodych , uczacych się , pracujących którym się również chce coś zrobic dla tego miasta , są również sportowcy mam nadzieję że oprócz poparcia wezmą również czynny udział w wyborach i będą wzrorem do naśladowania oraz sprawdzą się w roli radnych. Już w połowie grudnia pojawi się forum "ruchu społecznego" w połowie stycznia strona www i rozpoczniemy kampanię ogólnopolską krzewienia dobrych rozwiązań i przykładów że można coś zrobić. Jest pomysł jest koncepcja może się uda coś zmienić bo że czas na zmiany chyba nikt nie ma złudzeń.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 22.11.2009 10:51

Sławo:) odpowiadając na Twój komentarz napiszę tymi oto słowami: podane przeze mnie przykłady są z życia czerpanymi :) Jarku :) Przedstawiasz wiele pożytecznych i słusznych propozycji i uwag dotyczących rozwoju regionu, ale czy cokolwiek w tym kierunku się czyni? W obecnej dobie rozwoju motoryzacji nasze drogi faktycznie przypominają ścieżki indiańskie, że o lokalnych dróżkach nie wspomnę a nawet o ich braku. W kwestii władz lokalnych to chyba nie mamy wątpliwości, że przykład idzie z góry.... Sami mamy teho przykłady jakimi ,,popierdułkami,, zajmują się władze lokalne np. logo Białegostoku, itd. Wiele słusznych kwestii ładnie ująłeś w swoim artykule o naprawie III RP :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Antoni
W kwestii Augustowa powiem tak , gdyż znam tyle na ile ale mogło by to miasto żyć cały rok , ze wzgledu iż jest to miasto uzdrowiskowe to koniecznym wydaje się budowa od zaraz "tężni solnej" na wzór tej z Ciechocinka oraz przynjamniej 10 - 20 sanatoriów leczniczych , da to pracę minimum 300 osobom zamieszkałym w Augustowie i okolicach , wraz z taką inwestycją można się postarać o kolejne mające na uwadze obsługę całoroczną turystów co daje kolejne miejsca pracy , kolejna sprawa i fajny pomysł to budowa kompleksów mieszkalnych dla "seniorów" i to nie tylko Polskich , kolejne 5-10 obiektów profesjonalnych pod tym wzgledem to kolejne miejsca pracy i mamy rozwój i ruch w interesie oraz zachowany charakter miejscowości. Koniecznym wydaje się budowa lotniska dla obsługi VIP , można na wzór Giżycka wybudować wokół lotniska apartamenty dla VIP ów , już nie wspomnę że przydałby się nowoczesny kompleks portowy na wzór "wrota mazur" koło Pisza , gdzie budowany jest port na jachty i motorówki wraz z domami i całą infrastrukturą / kupiony na pniu przed wybudowaniem / już nie wspomnę że Augustów dysponuje bardzo ciekawymi terenami pod budowę luksusowych dzielnic w ostojach leśnych , dlaczego tego nie zagospodarować. Antoni są jeszcze inne ciekawe pomysły ale tu trzeba zmiany władz i nowego myślenia bo to dzisiejsze oparte jest na korupcji , nepotyzmie i swoich interesach a nie rozwoju.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Antoni
DWIE bezwzględnie konieczne inwestycje "na wczoraj" na Podlasiu to droga ekspresowa Warszawa-Białystok oraz odcinek VIA BALTICA od Ostrowi Mazwoieckiej przez Łomżę - Augustów - Suwałki do granicy Litewskiej. To jest potrzebne "na gwałt" gdyż to da "drugi oddech" Podlasiu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 20.11.2009 23:14

Pawle :) Lubelskie podobnie jak Podlasie nie przedstawia się ,,różowo,, :) Aspazjo dziękuję :) :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Antoni.Świetny komentarz- cała prawda.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 20.11.2009 13:58

Tadeusz świetnie dobrałeś słowa :) Wypisz wymaluj słowa piosenki odzwierciedlają sytuację :) Beato:) agroturystyka u nas raczkuje, gdyż jak wszystko inne wymaga pewnych nakładów finansowych. Ludzie muszą sobie jakoś radzić więc poszli i w tym kierunku ale z samej agroturystyki nie daje się wyżyć przez okrągły rok :) Potrzebne miejsca pracy i tu zaczynają się schody :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 20.11.2009 13:38

Sławo :) Augustów ze względu na swoje położenie i walory turystyczne, faktycznie zmienia się z miesiąca na miesiąc i staje się jakby ,, Perełką Podlasia,, ale w sezonie robi się tam już tłoczno :) Wsie położone w oddaleniu od aglomeracji miejskich, że nie wspomnę o tych co są skryte w ostępach leśnych nadal płaca tzw. ,, frycowe ,, za zamierzchłe czasy. Tak jak pisze Aspazja :) migracja młodzieży z tych regionów w poszukiwaniu pracy sprawia to, że pieniążki ciężko zarobione za granicą ( stały szlak Białystok - Islandia - Białystok ) inwestują w Ojcowiznę żeby to jakoś utrzymać i jako tako wyglądało. Ludzie tu są szczerzy, otwarci swój honor maja i nie poddają się - do biedy przyzwyczajeni twardo stawiają czoła niedogodnościom. Tylko dlaczego pomoc z zewnątrz ( dotacje, plany rozwoju) dociera zawsze na samym końcu lub wcale? Robercie :) Warszawa wie, że Podlasie jest dobre gdy potrzeba: grzybków suszonych, miodziku, sękaczy, lub taniego, oddalonego od zgiełku terenu pod zabudowę prywatnych domków. To wtedy wszyscy na hura pędzą to do Nas :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.