Facebook Google+ Twitter

Podlaskie klastry wzorem współpracy między przedsiębiorcami

Wschodni Klaster Budowlany, Klaster Marek Turystycznych Polski Wschodniej oraz Klaster Instytucji Otoczenia Biznesu to organizacje, które są najlepszym przykładem na to, że współpraca biznesu i nauki jest realna.

Podlaskie Klastry wzorem do naśladowania / Fot. Bogdan Węgrzynek Menu Group- Współpraca między przedsiębiorcami zrzeszonymi w naszych klastrach od samego początku układa się bardzo dobrze – mówi Tomasz Kozłowski, koordynator WKB, KMT i KIOB. – A z miesiąca na miesiąc możemy pochwalić się kolejnymi sukcesami.

Podlaskie klastry członkiem Związku Pracodawców Klastry Polskie / Fot. Bogdan Węgrzynek Menu GroupWschodni Klaster Budowlany to przykład prężnie działającej i rozwijającej się organizacji. - Sukcesy jakimi możemy się pochwalić to przede wszystkim bardzo dobra współpraca nie tylko między przedsiębiorcami, ale również
z uczelniami należącymi do klastra – mówi Koordynator Klastra. We wrześniu 2011 roku na Politechnice Białostockiej odbyło się I Forum Polskich Klastrów Budowlanych, które zaowocowało podpisaniem listu intencyjnego o współpracy międzyklastrowej, ukierunkowanej także na wspólne przedsięwzięcia rynkowe i wspólne działania marketingowe. Poza tym Politechnika Białostocka podpisuje kolejne bezpośrednie umowy o współpracy z firmami budowlanymi z WKB (Budimex Danwood, Unibep S. A. czy Palisander). Firmy należące do Wschodniego Klastra Budowlanego na co dzień współpracują z rynkami Skandynawii, Norwegii, Niemiec czy Rosji. Są jednak przekonane, że mogą śmiało konkurować z przedsiębiorcami
na całym świecie. – W najbliższym czasie w ramach Wschodniego Klastra Budowlanego powstanie wspólna oferta handlowa, dzięki której firmy zrzeszone w klastrze będą bardziej konkurencyjne, a oprócz tego wspólnie będą mogły szybciej i pewniej podbijać rynki zagraniczne – dodaje Tomasz Kozłowski. Pierwsze kroki w tym kierunku zostały już podjęte. Misja gospodarcza do Zjednoczonych Emiratów Arabskich pozwoliła przedsiębiorcom zapoznać się działalnością firm i przedsiębiorców z ZEA, a liczne spotkania biznesowe oprócz nadziei na współpracę z tamtejszymi przedsiębiorcami przyniosły też korzyści na polu poznania tamtejszej branży budowlanej
oraz wymiany doświadczeń. Kolejnym krokiem klastrowiczów będzie udział w jednym ze światowych targów budowlanych, na których z pewnością przedstawią swoją ofertę.

Podlaskie Klastry wzorem do naśladowania / Fot. Bogdan Węgrzynek Menu GroupPrzykładem udanej współpracy między przedsiębiorcami z jednej branży jest także Klaster Marek Turystycznych Polski Wschodniej. - Jednym z elementów współpracy będzie wspólna strona internetowa firm z branży turystycznej, która stanie się platformą wszelkich informacji o regionie Polski Wschodniej, a także o konkretnych klastrowiczach – mówi Kozłowski. - Dodatkowo każdy z nich będzie miał zakładkę, gdzie użytkownicy będą mogli poznać ofertę, a także najciekawsze eksponaty natury i kultury znajdujące się w pobliżu - dodaje. W ramach portalu umieszczane będą akcje i wydarzenia promocyjne, a wirtualna mapa pozwoli internautom zaplanować podróż i wybrać najlepszą ofertę. Sami klastrowicze będą także mieli możliwość zamieszczania informacji i wydarzeń. Współpraca między klastrowiczami pozwoli zapewnić odpowiednie zniżki przy korzystaniu z kilku ofert, o czym będzie można dowiedzieć się właśnie ze strony Klastra.

Podlaskie Klastry wzorem współpracy między przedsięborstwami / Fot. Bogdan Węgrzynek Menu GroupAle to nie wszystko.
W lutym 2013r. przedstawiciele Klastra Marek Turystycznych Polski Wschodniej byli z wizytą w Grodnie. Jej celem było nawiązanie współpracy z instytucjami działającymi w sferze turystyki w tej części Białorusi. – Natomiast już na przełomie maja i czerwca 2013 roku planowana jest misja gospodarcza do Rosji, która z pewnością przyniesie naszym klastrowiczom duże korzyści i otworzy nasz rynek turystyczny dla turystów ze wschodu Europy – mówi Tomasz Kozłowski.
Klaster Instytucji Otoczenia Biznesu zrzesza 18 podmiotów, w tym: dwie uczelnie, dwa stowarzyszenia i 14 przedsiębiorstw.
Podstawowym celem projektu jest zbudowanie stałej platformy kooperacji pomiędzy instytucjami działającymi w szeroko pojętym obszarze usług doradczych, finansowych i szkoleniowych, procesów biznesowych i marketingowych, jednostek z sektora B+R. W konsekwencji realizacji tego celu wymiernym efektem funkcjonowania Klastra Instytucji Otoczenia Biznesu jest wzrost jakości świadczonych usług biznesowych oraz wzrost konkurencyjności i innowacyjności przedsiębiorstw, co z kolei stanowi warunek konieczny do zbudowania nowoczesnej gospodarki. - Zbudowanie innowacyjnej sieci współpracujących ze sobą instytucji otoczenia biznesu pośrednio przyczynia się do podniesienia atrakcyjności społeczno-gospodarczej całego regionu Polski Wschodniej oraz ograniczenia postępującej marginalizacji tej części kraju – podkreśla Tomasz Kozłowski.
Przedsiębiorcy i uczelnie zrzeszone w Klastrze Instytucji Otoczenia Biznesu mieli okazję brać udział w licznych misjach gospodarczych do: Francji, Stanów Zjednoczonych i Chin oraz w międzynarodowych konferencjach w Kuala Lampur czy Mumbaju.
Każda z misji przyniosła nie tylko nowe doświadczenia i kontakty biznesowe. Przedsiębiorcy mieli okazję poznać specyfikę np. rynków Azji, ich potencjał rozwojowy czy możliwości współpracy. Misja gospodarcza do Stanów Zjednoczonych przyniosła natomiast nowe kontakty handlowe, podpisanie listów intencyjnych o współpracy i partnerstwie z amerykańskimi organizacjami biznesowymi, a co najważniejsze nowe doświadczenia i wiedzę na temat funkcjonowania powiązań gospodarczych w USA.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.