Facebook Google+ Twitter

Podniebne dokowanie - EURO BIG WAY CAMP 2010

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-07-28 09:19

Już w sierpniu polskie niebo stanie się miejscem, na którym najlepsi skoczkowie spadochronowi z całego świata spróbują pobić największy w tym roku w Europie podniebny rekord. Ponad 250 skoczków podzielonych na trzy grupy będzie próbowało utworzyć trzy podniebne formacje na 100, 60 i 16 osób. Spadochroniarze wyskakiwać będą z 6 samolotów.

 / Fot. EBWCJuż w sierpniu polskie niebo stanie się miejscem, na którym najlepsi skoczkowie spadochronowi z całego świata spróbują pobić największy w tym roku w Europie podniebny rekord. Ponad 250 skoczków podzielonych na trzy grupy będzie próbowało utworzyć trzy podniebne formacje na 100, 60 i 16 osób. Spadochroniarze wyskakiwać będą z 6 samolotów. To podniebne widowisko będzie można zobaczyć w dniach od 9 do 13 sierpnia we Włocławku na lotnisku Kruszyn. Jak tworzy się takie podniebne figury opowiada Maciek Węgrzecki, instruktor szkoły spadochronowej Skydive.pl, organizatora podniebnej imprezy EURO BIG WAY CAMP 2010.

5 kilometrów nad ziemią, prędkość 200 km/h i tylko 50 sekund. Wydawać się może, że tak zaczyna się tworzenie podniebnych formacji. Jednak prawdziwy początek powstawania figury jest na ziemi, w hangarach, podczas spotkań skoczków z load-organizerami. Load-organizerzy to najbardziej doświadczeni skoczkowie, którzy projektują podniebne figury. Formacja, którą utworzą skoczkowie podczas EURO BIG WAY CAMP 2010 będzie zaprojektowana przez gwiazdy światowego spadochroniarstwa: jedną z najlepszych spadochroniarek, Amerykankę Kate Cooper-Jensen, dublera Jamesa Bonda - B.J. Wortha i organizatora kilku rekordów świata Larry’ego Hendersona. Po zapoznaniu się z projektem figury skoczkowie dzielą się na grupy, z których każda ćwiczy na lotnisku swoją część formacji. Naziemne ćwiczenia wyglądają oryginalnie, zabawnie i jednocześnie bardzo ciekawie.

"Dopiero tak przygotowani skoczkowie mogą wejść do samolotów i rozpocząć pierwsze próby"
- mówi Maciek Węgrzecki, instruktor szkoły spadochronowej Skydive.pl i jeden z najbardziej doświadczonych polskich skoczków spadochronowych - "Po kilku minutach, kiedy samoloty nabiorą odpowiedniej wysokości, spadochroniarze przygotowują się do skoku. Najpierw wyskakują najbardziej doświadczeni skoczkowie, którzy tworzą trzon figury, następnie to trzonu dołączają się, czyli dokują, pozostali spadochroniarze. Spadając z prędkością 200 km/h mamy tylko 50 sekund na utworzenie formacji. Następnie rozchodzimy się i po chwili otwieramy spadochrony." Warto podkreślić, że skoczkowie skaczą aż z 6 samolotów, których piloci muszą być równie czujni i ostrożni co spadochroniarze, tak aby skoczkowie mogli skoczyć w odpowiedniej od siebie odległości.

Dokowanie, czyli dołączenie do figury poprzez chwycenie za rękę czy też nogę kolegi lub koleżanki, jest niezwykle trudnym zadaniem, które trzeba wielokrotnie ćwiczyć. Dlatego EURO BIG WAY CAMP 2010 trwać będzie kilka dni. Na poniedziałek i wtorek przewidziane są pierwsze próby, natomiast środa i czwartek to dni, w których 100 skoczków powinno skoczyć tegoroczny rekord Europy. Oprócz 100-osobowej formacji, widzowie, którzy zagoszczą do Włocławka na lotnisko Kruszyn będą mieli okazję obserwować figurę złożoną z 60 osób i stworzona przez średnio-zaawansowanych spadochroniarzy oraz mniejszą 16 osobową formację, którą utworzą początkujący spadochroniarze.

I młodszych i starszych zapraszamy do podziwiania podniebnych wyczynów naszych skoczków i trzymania kciuków za pobicie tegorocznego rekordu Europy. Impreza odbędzie się w dniach od 9 do 13 sierpnia we Włocławku na lotnisku Kruszyn.

Organizatorem EURO BIGWAY CAMP 2010 jest Skydive.pl
organizatorzy Rekordu Polski 2008 oraz EBWC 2009, największa polska Szkoła Spadochronowa, www.skydive.pl


Anna Budzyńska

Impreza jest objęta patronatem Wiadomości24.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Szkoda ale mam już inne plany.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.