Facebook Google+ Twitter

Podniebni drapieżcy cz.6: Suchoj Su-27/30/33/34/35

Rodzina samolotów Su-27 to obecnie najnowocześniejsze myśliwce produkowane w Rosji, a zarazem największy hit eksportowy jej przemysłu lotniczego. Ostatnia wersja, Su-35, dorównuje swoimi możliwościami najnowszym konstrukcjom zachodnim.

Su-27 (w kodzie NATO: Flanker)


Su-27UB / Fot. http://en.wikipedia.org/wiki/File:Sukhoi_Su-27UB_Belyakov.jpgPierwotnie Su-27 został zaprojektowany jako jednomiejscowy myśliwiec przewagi powietrznej, w odpowiedzi na amerykański program, który doprowadził do powstania myśliwca F-15 Eagle. Po raz pierwszy prototyp pod nazwą T-10 wzbił się w powietrze w 1977 roku. Samolot miał problemy techniczne i nie spełniał oczekiwanych osiągów. Dlatego powstała modyfikacja maszyny o nazwie T-10S. Produkcja Su-27 (niekiedy oznaczona jako Su-27S) ruszyła w połowie lat 80.

Po raz pierwszy w radzieckiej maszynie zastosowano system fly-by-wire, czyli komputerowy system sterowania lotem. W połączeniu z doskonałym pod względem aerodynamicznym płatowcem powstał bardzo zwrotny samolot, mogący nawiązać równorzędną walkę manewrową z każdym ówczesnym myśliwcem. Jako pierwszy samolot na świecie był zdolny wykonać słynny manewr, nazwany na cześć radzieckiego pilota Wiktora Pugaczowa – kobrę Pugaczowa. Do dzisiaj żadna maszyna nie jest w stanie powtórzyć wspomnianej figury w podobnym zakresie kątów wychylenia kadłuba od osi poziomej. Radar N-001 może śledzić do 10 celów w odległości do 240 km oraz naprowadzać pociski na jeden lub dwa z nich (w zależności od źródła) na dystansie 170 km (według innych źródeł parametry radaru są niższe i wynoszą odpowiednio 180/120 km). Oprócz radaru samolot został wyposażony w pasywny system śledzenia celów w podczerwieni o zasięgu do 70 km. Umożliwia to skryte podejście i zaatakowanie celu, bez konieczności zdradzenia swojej pozycji poprzez fale radiowe emitowane przez radar. Powstała również wersja dwuosobowa (Su-27UB), która zachowała wszystkie możliwości jednoosobowej odmiany myśliwskiej. Pilot został wyposażony w czujnik nahełmowy, który możliwa wskazywanie celów poprzez ruch głowy. Uzbrojenie Su-27 stanowi działko 30 mm oraz na 10 węzłach (w późniejszych egzemplarzach 12) kierowane pociski rakietowe powietrze-powietrze (np. R-27, R-73E, R-77) i niekierowane bomby o łącznej maksymalnej wadze 6000 kg.

Rosyjskie Su-27 wzięły udział w wojnie w Abchazji w latach 1993-94, oraz w 2008 w wojnie z Gruzją. W latach 1999 -2000 etiopskie Su-27 zestrzeliły bez strat własnych 4 erytrejskie Migi-29, uzyskując przydomek „MiG Killers”.

Obecnie Su-27 to już samoloty przestarzałe, ustępujące możliwościami innym współczesnym myśliwcom.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.